Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Bądźmy widoczni na drodze

Edukacja
24 listopada 2022
Co roku na drogach w całej Polsce dochodzi do ok. 5 tysięcy wypadków z udziałem pieszych. Jest ich zdecydowanie więcej jesienią i zimą, gdy dzień jest krótszy i szybko zapada zmrok. Do wielu z nich mogłoby nie dojść, gdyby kierowcy byli ostrożniejsi, a piesi bardziej widoczni na drodze. Pomogą w tym między innymi odblaski, które trafiły dziś do uczniów w Szkole Podstawowej nr 4 w Krakowie w ramach kampanii edukacyjnej „Pokaż się. Niech Cię zobaczą!”.

Celem kampanii jest zaangażowanie szkół w akcję, która ma uświadomić uczniom jak dbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, szczególnie podczas podróży do szkoły i domu. Kampania prowadzona jest wielotorowo i docelowo ma przełożyć się na zmniejszenie liczby wypadków, których uczestnikami są dzieci.

Bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg jest dla nas bardzo ważne, szczególnie tych najmłodszych. Właśnie dlatego województwo małopolskie nieustanie inwestuje w poprawę infrastruktury drogowej: budowę nowych dróg, oświetlenia, przebudowę niebezpiecznych skrzyżowań. Stawiamy także na edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego zachowania się na drodze, czego przykładem jest kampania „Pokaż się. Niech Cię zobaczą”

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

W ramach kampanii do małopolskich szkół trafią materiały edukacyjno-dydaktyczne, które pozwolą na przeprowadzenie zajęć związanych z tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W małopolskich rozgłośniach radiowych emitowane będą spoty dotyczące kampanii, a w pozostałych mediach pojawią się materiały edukacyjne.

Tylko tej jesieni do szkół na terenie województwa trafi 25 tys. odblasków. Pamiętajmy, że ten drobny dodatkowy element przypięty do kurtki z pewnością poprawi poczucie bezpieczeństwa na drodze, może także uratować życie

- dodaje Marta Malec-Lech z zarządu województwa i jak podkreśliła szacuje się, że akcja „Pokaż się. Niech Cię zobaczą!” trafi w tym roku do około 10 tysięcy uczniów.

Projekt jest realizowany wspólnie z partnerami: radiem RMF FM oraz RMF MAXXX, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie i Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM / ŁP / ACH