Konferencja „Zielona transformacja – od wizji do działania” transmitowana będzie również online i tłumaczona na język angielski. Osoby zainteresowane udziałem zarówno na miejscu, jak również zdalnie prosimy o zarejestrowanie się poprzez formularz na stronie wydarzenia, gdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące programu wraz z sylwetkami prelegentów.
Rejestracja prowadzona jest do 24 kwietnia.
Głównym tematem spotkania, oprócz wątków poświęconych podstawom gospodarki cyrkularnej oraz projektowaniu w jej ramach rozwiązań dla przemysłu, będzie wodór. Wodór to obecnie jedno z kluczowych paliw alternatywnych, którego znaczenie dla realizacji przyszłych celów klimatycznych, rozwojowych i społecznych podkreślono m.in. w koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu czy Strategii wodorowej dla Europy neutralnej dla klimatu.
Posiada on cały szereg zastosowań energetycznych i nieenergetycznych, począwszy od produkcji półprzewodników przez wytwarzanie żywności, a kończąc na produkcji paliwa dla transportu czy pełnieniu roli kluczowego nośnika energii w instalacjach zasilających inteligentne domy i osiedla. Jest przy tym wykorzystywany jako surowiec w energochłonnych przemysłach - hutniczym czy chemicznym. Wodór warunkuje dynamiczny rozwój różnych sektorów gospodarki, a jego rosnące znaczenie powinno mieć tym samym przełożenie na nowe miejsca pracy, których do 2030 r. ma powstać ponad 1 milion w całej Europie.
W Małopolsce od początku 2022 r. podejmowane są aktywne działania o charakterze planistyczno-sieciującym, które mają za zadanie przygotować region do roli krajowego lidera transformacji energetycznej zorientowanej właśnie na wodór, czego najlepszym przykładem jest kierownictwo w międzyregionalnym projekcie pilotażowym „Hydrogen” Inicjatywy Awangarda. Panel „Wodór – paliwo przyszłości” w ramach konferencji „Zielona transformacja – od wizji do działania” realizowany jest z kolei jako element kampanii promocyjno-edukacyjnej i zaaranżowany został przede wszystkim z myślą o pracownikach administracji samorządowej. To właśnie ta grupa będzie w przyszłości odpowiedzialna za kształtowanie polityki publicznej w zakresie GOZ, w tym także wodoru, na poziomie regionu, powiatu i gminu.
Panel finansowany jest z programu Science Meets Regions, którego zadaniem jest popularyzacja na poziomie regionalnym priorytetowych tematów Komisji Europejskiej. Ideą przewodnią tegorocznej edycji jest sieciowanie oparte o metodologię pairing scheme. Zakłada ona bezpośrednie spotkania, wymianę doświadczeń oraz dyskusję pomiędzy naukowcami a reprezentantami administracji różnego szczebla.
Ponadto w części konferencyjnej przygotowane zostały wystąpienia znakomitych gości, którzy przybliżą problematykę wodoru i związane z nią szanse oraz wyzwania.
Oprócz grona pełniących rolę ekspertów naukowców reprezentujących m.in. Akademię Górniczo-Hutniczą czy Sieć Badawczą Łukasiewicz zaproszenie przyjęli przedstawiciele firm PKN Orlen oraz Protium, którzy opowiedzą o zastosowaniu wodoru w kontekście możliwych inspiracji dla samorządu.
Dobrymi praktykami w dyskutowanej materii podzielą się ze zgromadzonymi także zagraniczni goście z Uniwersytetu w Dreźnie oraz niemieckiej sieć badawczej Forschung Burgenland. Całość poprzedzi natomiast specjalna prelekcja w wykonaniu popularyzatora nauki Tomasza Rożka, który postara się odpowiedzieć na pytanie czy wodór może być dla nas ratunkiem jako alternatywne źródło energii.
W razie pytań, prosimy o kontakt: lub .