– To kolejny krok na drodze do wzmocnienia współpracy trzech województw. Powinniśmy coraz odważniej budować naszą pozycję w przestrzeni europejskiej. Warto ten wspólny dorobek regionów zaprezentować również tam, w Brukseli – podkreślił Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego podczas podpisania listu intencyjnego.
Powstanie Domu Polski Południowej jest wynikiem dotychczasowych doświadczeń samorządów związanych z samodzielnym prowadzeniem przedstawicielstw regionalnych w Brukseli oraz budową strategii ponadregionalnych takich jak „Strategia Polski Południowej”. Powołanie nowej instytucji ma być również odpowiedzią na wyzwania związane z perspektywą wdrażania funduszy europejskich w latach 2014-2020. – Mija rok od podpisania Strategii dla Polski Południowej między województwami małopolskim i śląskim. Dobrze układająca się współpraca daje nadzieję, że wspólna inicjatywa, tym razem trzech regionów, pozwoli skutecznie reprezentować nasze interesy w Brukseli i przyczyni się do ich rozwoju – stwierdził Mirosław Sekuła, Marszałek Województwa Śląskiego.
Celem utworzenia Domu Polski Południowej jest zwiększenie zasięgu oddziaływania przedstawicielstw poszczególnych województw poprzez koordynację działań, zacieśnienie i wzmocnienie współpracy. Przewidziane zostało także utworzenie sekretariatu odpowiedzialnego za obsługę wspólnych inicjatyw, co wpłynie na skuteczniejsze wykorzystanie funduszy unijnych. – Udało się szybko stworzyć coś nowego. Przed nami duże wyzwania gospodarcze, społeczne i promocyjne – to nowe otwarcie i wytyczenie nowych celów, bo przecież mamy już spore doświadczenia we współpracy przy innych przedsięwzięciach – zaznaczył Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła.
(mcis, fot. UMWS)