Jednocyfrowe bezrobocie
– Małopolska jest regionem, który zajmuje drugie miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia – zaraz po województwie wielkopolskim. Ostatnie dane wskazują na wynik 8,6% – pokreślił minister Władysław Kosiniak Kamysz. – Mam nadzieję, że już wkrótce osiągniemy jednocyfrową stopę bezrobocia w Polsce. To jest nasz cel. Oprócz ilości miejsc, ważna jest jednak także ich jakość, a więc stabilność pracy i wyższe wynagrodzenie – kontynuował.
Jak poinformował w poniedziałek w Tarnowie szef resortu pracy, ostatnie statystki to efekt konsekwentnej polityki rządu.
– To jednak nie wszystko: oskładkowanie wszystkich umów, zmiany w kodeksie pracy ograniczające umowy terminowe czasowo oraz wydłużenie okresów wypowiedzeń. Działania te doprowadzą do stabilizacji zatrudnienia i końca tzw. umów śmieciowych – posumował minister. Poinformował również o programie dotowania miejsc pracy dla osób młodych.
Wicemarszałek Stanisław Sorys przedstawił z kolei szanse na rozwój przedsiębiorczości w Małopolsce, jakie daje Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Już wiadomo, że wsparcie przedsiębiorczości skoncentrowane będzie na takich dziedzinach jak: badania i innowacje w przedsiębiorstwach, konkurencyjność, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i rynek pracy.
– Nasze działania są skierowane na rozwój przedsiębiorczości m.in. poprzez tworzenie stref aktywności gospodarczej, niska stopa bezrobocia w Małopolsce jest dzięki takim strefom. Musimy tworzyć obszary współpracy pomiędzy pracodawcami, rynkiem pracy a samorządem. Bardzo nam zależy, aby doprowadzić do lepszej współpracy pomiędzy instytucjami szkolącymi, przedsiębiorcami, szkolnictwem zawodowym a samorządem gospodarczym. Wszystkie te działania służą przygotowaniu się do najbardziej optymalnego wykorzystania ogromnych środków z obecnej perspektywy finansowej do 2020 roku – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys, zachęcając równocześnie do współpracy.
Sytuacja na małopolskim rynku pracy
Zmiany na małopolskim rynku pracy omówił natomiast dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Jacek Pająk: – Od 2010 r. przybyło 235 tysięcy miejsc pracy. Obecnie pracę ma ponad 1 milion 300 tysięcy Małopolan – podkreślał.
Jak dodał dyrektor Pająk, zmienia się też struktura bezrobotnych. W Małopolsce spada udział bezrobotnej młodzieży (z 28% w 2010 r. do 17% obecnie), przy czym jest to spadek liczbowy o połowę z 40 tys. do 20 tys. Wzrasta z kolei udział osób pow. 50 roku życia – w 2010 r. z 17% do 25% obecnie. Osoby te stanowią główną grupę wśród długotrwale bezrobotnych.
Jak wynika z danych, na koniec lipca w Małopolsce stopa bezrobocia wyniosła 8,6%. Nie zmienia się układ powiatów o najwyższej stopie bezrobocia – są to powiaty dąbrowski (15,6), limanowski (14,2) i nowosądecki (13,2). Niewielkiej zmianie uległa czołówka powiatów o najniższej stopie bezrobocia. Miasto Kraków (4,9), powiat krakowski (7,0) oraz powiat bocheński (7,8).
Rośnie liczba firm:na koniec 2014 roku w Małopolsce było zarejestrowanych prawie 357 tys. podmiotów gospodarki.
Działalności prowadzone przez osoby fizyczne stanowią 3/4 wszystkich firm zarejestrowanych w Małopolsce. W roku 2014 w porównaniu z rokiem wcześniej przybyło około 1,5 tys. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a w latach 2010-2014 – niemal 10 tys.
Niemal połowa firm zalicza się do trzech głównych branż małopolskiej gospodarki. Są to: handel i naprawa pojazdów samochodowych (prawie 26% podmiotów sektora prywatnego), budownictwo (niemal 14%) oraz przetwórstwo przemysłowe (ponad 10%). Czwartą co do liczby podmiotów branżą w Małopolsce jest działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Jej wielkość i udział rośnie (aktualnie wynosi 9,4%). Wzrost tej branży odbywa się głównie za sprawą rozwoju usług dla biznesu.
Obecnie w aglomeracji krakowskiej działa 101 centrów usług z kapitałem zagranicznym, co daje pierwsze miejsce w kraju. Na drugim miejscu znajduje się Warszawa z 93 centrami.Aż 82% centrów usług planuje rozszerzenie działalności w ciągu najbliższych 2 lat.
Branża usług biznesowych bardzo dynamicznie rozwija się w Krakowie. Branża ta daje obecnie zatrudnienie ponad 35,7 tys. osób w Krakowie (łącznie z Zabierzowem), co stanowi około 24% pracowników tych centrów w Polsce. Warto także dodać, że według szacunków ekspertów, na każde 1000 miejsc pracy w centrach usług przypada ponad 200 miejsc pracy w ich otoczeniu.
Stoiska pod szyldem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016
Warto dodać, że konferencji „Rynek pracy dziś i jutro. Małopolska – Europejski Region Przedsiębiorczości 2016" towarzyszyła też część wystawiennicza, na której prezentowały się powiatowe urzędy pracy, ochotnicze hufce pracy, Krakowski Park Technologiczny oraz Wojewódzki Urzęd Pracy w Krakowie. Na stoiskach można się było dowiedzieć m.in. o Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego w kontekście wsparcia rynku pracy, Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój, Krajowym Funduszu Szkoleniowym oraz Programie Regionalnym Gwarancje 50+.
Całe wydarzenie łączył motyw: Małopolska Europejski Region Przedsiębiorczości 2016. Ten prestiżowy tytuł to nagroda Komitetu Regionów przyznawana tym regionom, które przedstawiły najbardziej przyszłościowe w Europie wizje rozwoju przedsiębiorczości. Małopolska jest pierwszym polskim województwem, które otrzymało to wyróżnienie.
(Agenda UMWM w Tarnowie, Biuro prasowe)