Wojewódzka Rada Rynku Pracy jest kontynuatorem działań Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Wraz z nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zmieniła się nie tylko nazwa rady, ale także jej kompetencje. Cel działań pozostaje jednak ten sam: ma ona wspierać przedsięwzięcia zmierzające do zwiększenia zatrudnienia, a także opiniować m.in. programy związane z aktywizacją zawodową w Małopolsce. Rada działa we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy i ma duży wpływ na projekty realizowane przez urząd.
– Wierzę, że razem możemy sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed rynkiem pracy – mówił marszałek Marek Sowa zapraszając członków nowej rady do aktywnej współpracy. – Problemy te określone zostały w unijnej strategii rozwoju Europa 2020, co znajduje też bezpośrednie odzwierciedlenie w naszych regionalnych programach. Dwa najważniejsze cele, które stawiamy sobie w Małopolsce, związane z rynkiem pracy, to z pewnością wzrost PKB oraz zwiększenie zatrudnienia. Marszałek w towarzystwie wicemarszałka Romana Ciepieli oraz Andrzeja Martynuski Dyrektora WUP w Krakowie przyznał powołania do rady 16 osobom, są to:
- Maciej Dudek – Pracodawcy RP
- Wiesław Rajca – Forum Związków Zawodowych
- Andrzej Krochmal – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
- Jerzy Smoła – NSZZ „Solidarność”
- Wojciech Gach – Tatrzańskie Centrum Gospodarczo-Turystyczne
- Alina Marek – Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Inicjatyw lokalnych „STOPIL”
- Marek Lenczewski – Małopolska Izba Rolnicza
- Grażyna Wiatr – Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego
- Katarzyna Lubas – Stowarzyszenie „WIOSNA”
- Barbara Matyaszek-Szarek – Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan
- Marek Łopata – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
- Krzysztof Wolski – Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce
- Marek Piwowarczyk – Loża Małopolska Business Centre Club
- Janusz Kowalski – Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości
- Tadeusz Posełek – Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ”
- Alicja Langsteiner – Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Przewodniczącym rady w kadencji 2014-2018 został Marek Piwowarczyk z Loży Małopolskiej Business Center Club, a wiceprzewodniczącym Jerzy Smoła z NSZZ „Solidarność”.
Istotnym tematem dzisiejszego spotkania była także dyskusja nad nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w kontekście działań rady. – Kompetencje rady są bardzo duże, trzeba tylko wiedzieć jak je wykorzystać – mówił dyrektor Andrzej Martynuska, podkreślając, że WUP jest otwarty na debatę i rozpatruje wszelkie uwagi sformułowane przez Wojewódzką Radę Rynku Pracy. Jedną z głównych zmian, które przynieść mają nowe zapisy prawa, ma być otwarcie urzędów pracy na współpracę z ośrodkami pomocy społecznej, lokalnymi organizacjami pozarządowymi i prywatnym agencjami pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie już teraz podejmuje szereg inicjatyw, które służą rozszerzaniu jego oferty poprzez współpracę z partnerami społecznymi.
Informacje o aktualnych projektach WUP można znaleźć na stronie internetowej urzędu.
(mbab)