Nowa perspektywa unijna to szansa dla wielu podmiotów na pozyskanie znaczących kwot na realizację ważnych projektów. Warunkiem dostępu do środków unijnych jest często wniesienie wkładu własnego. Skąd wziąć niezbędny kapitał? Na to pytanie próbowali dziś odpowiedzieć eksperci związani z Giełdą Papierów Wartościowych, samorządowcy i przedsiębiorcy. Wśród uczestników spotkania byli m.in. Jacek Krupa z zarządu województwa, prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski oraz dyrektor Doradztwa Biznesowego PwC Jakub Kurasz.
Projekt „Kapitał dla rozwoju” jest realizowany od maja do listopada 2015 r. w 16 największych miastach Polski – do tej pory spotkania odbyły się w Gdańsku i Bydgoszczy. Kraków jest 3 miastem, w którym zorganizowana została konferencja z udziałem ekspertów.
Na potrzeby projektu powstał analityczny raport otwarcia „Rynek kapitałowy jako narzędzie finansowania rozwoju polskich regionów”, z którego wynika, że instrumenty rynku kapitałowego będą w najbliższych latach główną szansą dla polskich przedsiębiorstw i samorządów na pozyskanie kwot niezbędnych do finansowanie wkładów własnych.
Jak podkreślali uczestnicy dzisiejszego spotkania liczba polskich przedsiębiorstw obecnych na rynku kapitałowym to ok 1 tys. Składają się na nią spółki, których akcje notowane są na GPW oraz emitenci obligacji korporacyjnych i spółdzielczych. W Małopolsce swoją siedzibę ma 57 spółek giełdowych – to plasuje nasze województwo na 5 miejscu wśród wszystkich polskich regionów. Spółki te są ważnymi pracodawcami, mają wpływ na podniesienie innowacyjności gospodarki regionu, inwestują w badania i rozwój oraz mają duży udział w tworzeniu w tworzeniu PKB regionu. Z możliwości, jakie daje rynek kapitałowy skorzystać mogą również samorządy. Wśród plusów takiej formy finansowania inwestycji wymieniane były dziś m.in. łatwiejsze i szybsze pozyskiwaniem pieniędzy, zwiększenie wiarygodność samorządu wobec inwestorów oraz promocja miasta czy regionu.
Projekt „Kapitał dla rozwoju” organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie we współpracy z Marszałkami Województw, Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, Bankiem PKO BP, Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi. Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Skarbu Państwa i Pracodawcy RP.
(Biuro prasowe)