- Od wielu lat Małopolska rozwija się naprawdę imponująco – mówił w wystąpieniu otwierającym wydarzenie Leszek Zegzda z zarządu województwa. - Od 2008 do 2014 roku produkt krajowy brutto wzrósł o 36%. Zwiększyła się ilość firm o ponad 20%. Sądeckie firmy, te rozpoznawane w całej Polsce, są synonimem nowoczesności i innowacyjności. Gala, odbywająca się pod hasłem „100 największych firm napędzających sądecką gospodarkę”, ma fundamentalne znaczenie dla naszego regionu. Świętujemy rozwój naszej ojczyzny. To, jak bardzo zmieniła się jakość naszego funkcjonowania, to wszystko, co się w Polsce zmieniło – a zmieniło się bardzo wiele – jest efektem aktywności naszego społeczeństwa. Wyróżniamy się jako subregion sądecki w sposób szczególny. Sądecczyzna nie zamyka się w granicach powiatu. Sądecczyzna to jest rodzaj mentalności. To jest człowiek taki, a nie inny. Jaki to człowiek? – Przedsiębiorczy – zaznaczył przedstawiciel samorządu regionalnego.
W trakcie dyskusji panelowej „Wpływ kapitału społecznego na rozwój gospodarczy”, w której uczestniczyli także: sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, prezes firmy Wiśniowski Krystyna Baran, prezes Fakro Ryszard Florek, przedstawiciel związku zawodowego „Solidarność” Justyna Franczyk oraz jezuita ojciec Mirosław Jajko, Leszek Zegzda z zarządu województwa podkreślał znaczenie działań samorządu dla rozwoju gospodarczego regionu. - Rolą samorządu województwa małopolskiego jest tworzenie jak najlepszego środowiska i ekosystemu do prowadzenia biznesu - informował. - Niewątpliwie ogromne znaczenie mają tutaj fundusze europejskie. W latach 2007-2013 w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przedsiębiorcy z regionu zrealizowali ponad 2,1 tys. projektów inwestycyjnych, w efekcie których m.in. powstało ok. 3,3 tys. nowych miejsc pracy, a na rynek wprowadzonych zostało ok. 5 tys. nowych usług, produktów i technologii – podkreślał Leszek Zegzda.
Przedstawiciel władz Małopolski zaznaczył także, że potwierdzeniem dużej aktywności Województwa w zakresie wspierania rozwoju przedsiębiorczości i wyrazem uznania dla tych działań jest przyznany przez Komitet Regionów UE tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości. Małopolska jest pierwszym, i jak na razie jedynym polskim województwem nagrodzonym tym tytułem.
Na liście 100 największych firm napędzających gospodarkę subregionu sądeckiego, obok znanych na światowych rynkach potentatów, jak np. Fakro, Konspol, Koral, czy Wiśniowski, znalazły się firmy, które z racji swojej działalności, wielkości zatrudnienia oraz wypracowanego majątku stanowią filary rozwoju lokalnej gospodarki. Ranking został sporządzony na podstawie takich danych jak: wartość firmy, jej obrót oraz koszt utworzenia miejsca pracy. Podczas gali nagrodzeni zostali gospodarczy liderzy powiatów: prowadząca sklepy w sieci „Delikatesy Centrum” Firma Rogala z Bobowej /powiat gorlicki/, producent soków, nektarów i napojów Tymbark - MWS sp. z o.o. sp.k. /powiat limanowski/, producent naturalnej wody mineralnej Spółdzielnia Pracy „Muszynianka” /powiat nowosądecki/ oraz jedna z najstarszych firm kolejowych w Polsce firma NEWAG S.A. (miasto Nowy Sącz). Największy awans w rankingu odnotował dostawca maszyn do obróbki szkła, kamienia, drewna i mebli - firma Mekanika sp. z o.o. z Gorlic, a statuetka debiut roku 2016 trafiła do, zajmującej się handlem hurtowym i detalicznym sprzętem rtv oraz elektrycznymi artykułami gospodarstwa domowego, firmy Astral sp. z o.o. również z Gorlic.