Jak podkreślił rektor UJ prof. Karol Musioł rozwój Parku LifeScience daje uniwersytetowi szansę zarabiania na swoim najważniejszym zasobie, czyli własności intelektualnej pracowników. Dyrektor Departamentu Gospodarki i Społeczeństwa Informacyjnego UMWM Dariusz Kowalczyk zaznaczył, że inicjatywy klastrowe dają szanse na znaczącą poprawę pozycji regionu w globalnym wyścigu naukowym.
Po symbolicznym otwarciu Parku LifeScience odbyła się część konferencyjna, podczas której zgromadzeni wysłuchali m.in. wykładu ks. prof. Michała Hellera na temat życia we wszechświecie. Zwieńczeniem uroczystości był pokaz kuchni molekularnej.
Klaster LifeScience Kraków powstał 20 października 2006 r., jako wspólne przedsięwzięcie podmiotów, które łączy dążenie do zrealizowania wspólnej misji wspierania przedsiębiorczości i innowacyjności w obszarze LifeScience oraz tworzenia warunków dla skutecznej komercjalizacji wyników prac badawczych i rozwojowych. Inicjatorem projektu jest Uniwersytet Jagielloński – umowę współpracy na początku podpisały 32 instytucje, a obecna liczba uczestników klastra wynosi 60 i cały czas ulega powiększeniu. Administrowanie i koordynowanie projektu klastra zostało powierzone Jagiellońskiemu Centrum Innowacji Sp. z o.o.
Park i Inkubator LifeScience (Park LifeScience) to kompleks trzech połączonych budynków o łącznej powierzchni prawie 20 000 m2, zlokalizowany przy ulicy Bobrzyńskiego 14 w Krakowie. Inwestycja realizowana jest w 3 etapach, obejmujących obiekty o różnym przeznaczeniu tj. Parku Technologicznego I dla dużych i średnich firm, Inkubatora Biotechnologicznego (BioInkubatora) dla małych firm i projektów typu start-up oraz Parku Technologicznego II dla dużych i średnich przedsiębiorstw. Budynek pierwszy – Park Technologiczny I – został ukończony w listopadzie 2008 r. Inwestycja Parku LifeScience zlokalizowana jest w sąsiedztwie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Województwo Małopolskie konsekwentnie wspiera rozwój badań i przedsiębiorczości w obszarze life science, realizując plan utworzenia najsilniejszego ośrodka bio-biznesu w Polsce i w Europie Środkowej. Wyrazem tej polityki jest m.in. działalność Centrum Business in Małopolska w zakresie promocji biotechnologii. W regionie działa już 20 firm z branży biotechnologicznej; dynamicznie rozwijają się także instytucje otoczenia biznesu, wspierające przedsiębiorczość w sferze life science.