Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

PAMI, czyli jak odnieść sukces?

Biznes i gospodarka
20 listopada 2015
Dwa dni inspirujących wystąpień i warsztatów prowadzonych przez liderów biznesu z USA i Polski – a wszystko to w ramach II edycji konferencji w ramach inicjatywy Polsko – Amerykański Most Innowacji (PAMI), która trwa do soboty w Krakowie . W piątek otworzył ją marszałek Jacek Krupa.

Celem tegorocznej edycji PAMI jest zachęcenie do działania i pokazanie niestandardowych strategii biznesowych, a przede wszystkim zainspirowanie amerykańskimi rozwiązaniami, które pomagają w śmiałym rozwoju przedsiębiorczości. Jak podkreślał w piątek marszałek Jacek Krupa – w Małopolsce klimat dla innowacyjnych inicjatyw jest z każdym rokiem coraz lepszy.

– Spotkania takie, jak Polsko – Amerykański Most Innowacji doskonale wpisują się w strategię naszego województwa. Chcemy wspierać nowoczesne podejście do biznesu, innowacyjne rozwiązania i pomysły – mówił marszałek Krupa, dodając, że PAMI daje młodym twórcom start-upów odpowiedź na wiele ich pytań – Na świecie są tysiące młodych ludzi, którzy mają świetne pomysły na biznes. Kluczowe jest jednak to, w jaki sposób przekuć to na sukces? Jak uczynić tę ideę opłacalną ekonomicznie? To ogromnie trudne, bo świat zmienia się tak szybko, że rozwiązania opracowane rok, dwa lata temu, dzisiaj mogą być już zupełnie bezużyteczne. Dlatego wszyscy prowadzimy eksperyment na żywym organizmie – i musimy się ciągle spotykać, wymieniać doświadczeniami – dodał Jacek Krupa.

Marszałek Małopolski zwrócił też ogromną uwagę na to, że inicjatywy takie jak PAMI oprócz poszerzenia wiedzy, dają również doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych. A dla młodych ludzi, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę ze start-upami, jest to kluczowe.

– W zaledwie kilka lat Polska – a w tym także Małopolska i Kraków – stała się miejsce, gdzie w ogromnym tempie rozwija się przemysł tworzenia gier komputerowych. Jak udało się tego dokonać niemal z niczego? Przez spotkania, rozmowy, wymianę doświadczeń, a na końcu wsparcie odpowiedniego środowiska - zakończył marszałek Krupa, zapewniając, że twórcy start-upów mogą liczyć na wsparcie Małopolski.

W podobnym tonie wypowiadał się także Konsul Generalny Walter Braunohler, który nie krył tego, że jest pod wrażeniem ogromnego tempa rozwoju Polski.

– Przez 20 lat Polska, Małopolska, wykonała ogromny skok. Dzisiaj znajdziemy tutaj świetne zaplecze dla rozwoju przedsiębiorczości – doskonale wykształconych specjalistów, środowisko naukowe i biznesowe. Wszystko to sprawia, że polskie start-upy są coraz częściej nie tylko na europejskim, ale też światowym poziomie – mówił konsul Braunohler.

Polsko – Amerykański Most Innowacji to inicjatywa stworzona przez stypendystów programu największego rządowego wspierania innowacyjności w nauce – Top 500 Innovators. Zakłada on 9-tygodniowe programy stażowo-szkoleniowe realizowane na najlepszych uczelniach świata w ośrodkach naukowych i badawczych na podstawie rankingów uczelni o zasięgu światowym. Dzięki nabytym w trakcie pobytu w USA doświadczeniom, stypendyści założyli Stowarzyszenie Top 500 Innovators i Fundację Laboratorium Innowacyjności i Kreatywności, które są głównymi organizatorami PAMI.

W tym roku jednym z partnerów, którzy wsparli PAMI w Krakowie, jest Województwo Małopolskie.

(Biuro prasowe)

Galeria zdjęć