15 maja po raz kolejny członkowie komisji zebrali się, by omówić bieżące, ważne dla rozwoju regionu tematy. Pierwszym z poruszonych był projekt zmian ustawy o samorządzie gospodarczym w kontekście zniwelowania przeszkód w rozwoju usług rzemieślniczych i bytowych. Projekt przedstawił Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła Janusz Kowalski, który apelował o przywrócenie rangi i znaczenia szkolnictwa zawodowego, z uwzględnieniem tzw. systemu dualnego, opartego na równoległym kształceniu w szkole zawodowej i kształceniu praktycznym w zakładzie pracy.
Kolejnym tematem posiedzenia było omówienie Strategii dla rozwoju Polski Południowej do roku 2020, która zakłada powstanie górnośląsko-krakowskiego obszaru koncentracji innowacji i kreatywności. Dokument swym zasięgiem obejmuje Śląsk i Małopolskę, wyznaczając cele i kierunki działań jakie należy podjąć by Polska Południowa stała się nowoczesnym, silnym i konkurencyjnym obszarem, zarówno w kraju jak i Europie. Głównymi instrumentami zapewniającymi finansowanie Strategii będą przede wszystkim krajowe programy na lata 2014-2020 oraz programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej, a także środki z programów regionalnych dwóch województw przygotowane na nową perspektywę finansową.
Podczas posiedzenia wybrano również przedstawicieli przedsiębiorstw i organizacji do forum subregionalnego. Zaprezentowano rozwiązania dotyczące dostępności drogowej pomiędzy Krakowskim Obszarem Metropolitarnym a subregionami w celu zapewnienia rozwoju- gospodarczego całego województwa.
Komisja Wspólna Samorządów Terytorialnych i Gospodarczych Małopolski (KWSTiGM) powstała w wyniku konsultacji ze środowiskiem gospodarczym i przedstawicielami samorządów terytorialnych różnych szczebli. Mając na uwadze potrzebę współpracy z tymi środowiskami Zarząd Województwa podjął w dniu 6 października 2003 roku Uchwałę nr 665/03 o powołaniu KWSTiGM jako zespołu opiniodawczo-doradczego. Celem Komisji jest wymiana informacji i uzgadnianie opinii, które będą wykorzystywane w procesach decyzyjnych ważnych dla polityki gospodarczej województwa. Uczestnictwo w Komisji ma charakter społeczny.
(mjanus)