Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

O gospodarce na rynkach międzynarodowych

Biznes i gospodarka
13 lutego 2017
Działania Komisji Europejskiej na rzecz przedsiębiorców i rozwoju rynku wewnątrzwspólnotowego były głównym tematem debaty gospodarczej, zorganizowanej wspólnie przez województwo małopolskie, stowarzyszenie Rota i fundację Pomyśl o przyszłości. Gościem specjalnym wydarzenia była Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Małopolska jest w ścisłej czołówce najszybciej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej. O naszym potencjale i dynamice rozwoju świadczy także prestiżowy tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016 przyznany Małopolsce jako pierwszemu polskiemu regionowi przez Komitet Regionów. Jest on wynikiem doskonałej współpracy i wspólnym sukcesem przedsiębiorców, instytucji i samorządów – mówił marszałek Jacek Krupa podczas piątkowej debaty w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Gospodarz regionu podkreślił m.in., że z roku na rok w Małopolsce rośnie liczba przedsiębiorstw. W ciągu 7 lat zanotowano ponad 20% wzrost ilości firm w województwie, obecnie jest ich ponad 370 tys. Jak wspomniał, o 36% wzrósł także poziom PKB w regionie. Marszałek zaznaczył także, że w Małopolsce coraz chętniej inwestują firmy zagraniczne, w ostatnich latach ich liczba wzrosła aż czterokrotnie, a województwo może pochwalić się najniższą od lat stopą bezrobocia, która obecnie wynosi 6,7%.

Na europejskim rynku polskie firmy są konkurencyjne nie tylko cenowo, ale przede wszystkim jakościowo. Niestety widzę zaniepokojenie dużych firm tym, że nagle wyrośli poważni konkurenci w części Europy, która - jak uważali - przez długie lata nie będzie im zagrażać. Widzę zaskoczenie tym, że nie jest to już konkurencja ceną, a jakością. Polska jest najlepszym przykładem, bo mamy najwięcej najlepszych firm – mówiła europejska komisarz Elżbieta Bieńkowska.

 Jak podkreśliła komisarz, pomimo faktu, że przez lata wyrobiliśmy sobie opinię bardzo zaufanego partnera w obecnej sytuacji polscy przedsiębiorcy wcale nie mają łatwo. Choć różnice pomiędzy starą a nową Unią zmniejszyły się, wciąż istnieje zagrożenie że dojdzie do podziału na Unię A i Unię B. Zdaniem Bieńkowskiej, aby polska gospodarka  wciąż się rozwijała firmy powinny odzwyczajać się od unijnych dotacji i budować rynek podobny do tego w USA, czyli oparty na prywatnych wkładach. Jej zdaniem do rozwoju gospodarczego przyczyni się także dostosowanie szkolnictwa do potrzeb rynku.

Podczas piątkowego spotkania specjaliści w temacie biznesu poruszyli także temat barier i zagrożeń z jakim zmagać się muszą osoby prowadzące działalność gospodarczą, szerzej omówiono również kwestię społecznej odpowiedzialności biznesu.

Galeria zdjęć