Od Krakowa, przez Tarnów, Krzeszowice, aż po Zakopane - naukowcy z ponad 70 instytucji partnerskich (uczelni, bibliotek, muzeów i firm) przygotowali wyśmienite spektakle naukowe, eksperymenty, doświadczenia oraz zapewnili udział w wydarzeniach odbywających się w ponad 150 lokalizacjach. Łącznie odbyło się ponad 3 000 aktywności, w tym warsztaty, wykłady, eksperymenty oraz pokazy, gry, zabawy i wiele innych. Ponad 2 600 naukowców, pracowników i studentów dzieliło się swoimi osiągnięciami oraz projektami, a przede wszystkim inspirowało do samorozwoju każdego, z kim mieli okazję porozmawiać. Bez względu na wiek, każdy znalazł coś dla siebie – dzieci z uśmiechem uczestniczyły w warsztatach, grach terenowych czy escape room-ach, dorośli wysłuchali interesujących wykładów, a seniorzy z zaciekawieniem zwiedzali wystawy i obserwowali eksperymenty.
Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowa okazja, by zbliżyć naukę do ludzi i pokazać, że odkrywanie tajemnic świata może być fascynującą przygodą dla każdego, od najmłodszych po seniorów. Jesteśmy dumni, że od 18 lat inspirujemy kolejne pokolenia do zgłębiania wiedzy i wspieramy rozwój nauki w regionie
- przyznał marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
Celem wydarzenia było nie tylko pokazanie dorobku naukowego regionu, ale przede wszystkim promocja nauki i zachęcenie młodych uczestników do wybrania w przyszłości kariery naukowej. Dzieci, młodzież i dorośli mieli okazję zobaczyć, że nauka to fascynujące odkrycia, które wpływają na nasz każdy dzień. Interaktywne warsztaty, pokazy, wykłady i wizyty w laboratoriach pozwoliły uczestnikom poczuć magię różnych dziedzin nauki.
Koordynatorem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. Małopolska Noc Naukowców jest częścią Europejskiej Nocy Naukowców, która każdego roku przyciąga do laboratoriów w całej Europie tysiące uczestników. W tegorocznej edycji wydarzenia odbyły się w 25 krajach Unii Europejskiej i z pewnością zostaną w pamięci na długo.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „European Researchers' Night and Researchers at Schools 2024-2025 in Malopolska” („Europejska Noc Naukowców i Naukowcy w szkołach 2024-2025 w Małopolsce”), akronim: ResHERO, finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101162463.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję. Do zobaczenia za rok - 26 września 2025!