Dzisiejsza konferencja i wystawa to już czwarta edycja wydarzeń związanych z projektem „Doctus – Małopolski fundusz stypendialny dla doktorantów”. Przedsięwzięcie organizowane przez Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości to doskonała okazją, by zapoznać się z informacjami na temat badań naukowych prowadzonych w naszym regionie i możliwościami wsparcia takich badań w najbliższej przyszłością.
– Władze Małopolski angażują się w projekt Doctus od samego początku – mówił marszałek Marek Sowa otwierając konferencję. – Cieszę się, że mogę być tu dzisiaj z Wami z dwóch powodów. Po pierwsze: spotkania te są dla mnie wielką inspiracją. To wielkie wyróżnienie być w gronie osób, które realizują swoje pasje i ciężko pracują by osiągnąć sukces. Po drugie: wierzę, że to od Was zależeć będą losy naszego regionu. Marszałek przekonywał stypendystów, że to właśnie oni są siłą napędową dla regionalnej gospodarki, a ich badania zadecydować mogą o przewadze konkurencyjnej Małopolski nad innymi województwami.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały m.in. plany dotyczące wsparcia badań naukowych i transferu wiedzy w przyszłej perspektywie finansowej (2014-2020). Zagadnienie to uczestnikom spotkania przybliżył wicemarszałek Roman Ciepiela. – Od rozwiniętej nauki do sprawnej gospodarki jest tylko krok… ale jak duży. Dlatego konieczne jest tworzenie programów, które wspierać będą działania na linii nauka-biznes oraz tworzyć otoczenie konieczne do zaistnienia takiej współpracy. Wicemarszałek wiele mówił o MRPO na lata 2014-2020, podkreślając rolę 1. osi priorytetowej: gospodarka wiedzy. Nowa perspektywa zakłada, że na działania związane z wspieraniem innowacji, rozwoju technologii oraz tworzeniem warunków dla współdziałania nauki i biznesu wydanych zostanie ponad 250 mln. euro.
O projekcie Doctus mówił natomiast Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości – Rafał Solecki. – Program stypendialny realizujemy od 2008 roku i zakończymy go w grudniu 2015. Przed nami więc ostatnia transza środków z UE. Jestem przekonany, że dobrze ją wykorzystamy. Dyrektor MCP podsumował także ostatnią edycję projektu, w której wzięło udział 107 stypendystów, z takich uczelni jak m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Krakowskiej. Najwięcej prac naukowych, które otrzymały dofinansowanie dotyczyło nauk technicznych, biologicznych i chemicznych. Prawie 80% stypendystów nawiązało współpracę z przedsiębiorcami. – To najlepszy przykład na to, że działania łączące dwa środowiska nauki i biznesu przynoszą efekty – podsumował Rafał Solecki.
W pierwszej części spotkania najlepszym stypendystom projektu wręczone zostały nagrody – „Kryształki Doctusa”. – Wierzę, że działania, które podejmujecie służą nie tylko Waszemu osobistemu rozwojowi, ale są także prowadzone z myślą o całej małopolskiej społeczności – mówił marszałek Marek Sowa gratulując wszystkim doktorantom, którzy wzięli udział w projekcie. Marszałek odczytał także list prof. Wojciecha Nowaka – rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego kierowany do stypendystów.
Konferencji towarzyszył panel dyskusyjny na temat badań naukowych prowadzonych przez małopolskich doktorantów w zakresie ochrony zdrowia pt.: „Patent na zdrowie”. W panelu udział wzięli stypendyści projektu Doctus: Iwona Cieślik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Dominika Żurek-Biesiada, Wiktor Parol, Krzysztof Szade i Tomasz P. Wróbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uzupełnienie konferencji stanowi wystawa prezentująca dorobek naukowy 104 stypendystów Doctusa kończących w tym roku udział w projekcie. Wystawę oglądać można dziś w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Wydarzenia organizowane są w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji 2014, który odbędzie się w Krakowie w dniach 26-31 maja.
(mcis)