Krakowski Dukat to nagroda gospodarcza przyznawana od 1991 roku przedsiębiorcom i samorządowcom. Laureaci wybierani są w czterech kategoriach: Menedżer Firmy, Właściciel Firmy, Kreator Przedsiębiorczości oraz Samorządowy Kreator Przedsiębiorczości. W tej ostatniej kategorii kandydatów wskazuje marszałek Małopolski spośród prezydentów, starostów, burmistrzów i wójtów w oparciu o opinie środowisk samorządów gospodarczych i terytorialnych.
Samorządowym Kreatorem Przedsiębiorczości może zostać samorządowiec, który działa na rzecz lokalnej społeczności poprzez wspieranie rozwoju przedsiębiorczości. W tym roku laureatem w tej kategorii został burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. Tytuł Kreatora Przedsiębiorczości otrzymał burmistrz Krynicy-Zdroju Dariusz Reśko.
W kategorii Właściciel Firmy Krakowskie Dukaty otrzymali: Iwona Starek (firma Vistar Sp. z o.o.), Józef Szwiec (F.H. WITOSPOL Wierzchosławice Józef Szwiec), Michał Czekaj (Dragon Poland Sp. z o.o. Sp.k.) oraz Bożena Zarywska (Przedsiębiorstwo Odzieżowe Bożena i Zbigniew Zarywscy). Natomiast za wyróżniających się menedżerów firm uznano: Daniela Więzika (prezesa zarządu firmy Traditional Polish Style sp. z o.o.), Huberta Kardasza (Intermag sp. z o.o. Olkusz), Alfreda Szylko (PWiK w Olkuszu) oraz Piotra Piętę (FTT Wolbrom SA). Specjalne wyróżnienia – Złote Krakowskie Dukaty – powędrowały do: Jerzego Gasa (Sag Sp. z o.o.), Wiesława Nowaka (ZUE SA) oraz Józefa Serafina (PPU FARES Sp. z o.o.).
Doceniając przedsiębiorczych
Małopolska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów UE. Jest też atrakcyjnym miejscem na lokowanie tu biznesu. Nic dziwnego, że Komitet Regionów UE docenił te działania przyznając jej – jako pierwszemu i jedynemu województwu w Polsce - tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016.
Ale Małopolska nie tylko zdobywa nagrody. Sama też nagradza najprężniej działające firmy oraz osoby, które pracują na rzecz rozwoju regionu. Nieprzypadkowo wiele gospodarczych nagród przyznawanych jest właśnie teraz. Od 14 do 20 listopada trwa bowiem Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.
Jednym z najważniejszych wyróżnień jest Małopolska Nagroda Gospodarcza przyznawana liderom przedsiębiorczości, którzy z powodzeniem kierują firmami nie tylko o krajowym, ale nierzadko też międzynarodowym zasięgu. Tegorocznych laureatów nagrody poznaliśmy podczas Małopolskiego Festiwalu Innowacji.
Od 2007 roku poznajemy też laureatów w konkursie INNOVATOR MAŁOPOLSKI, który promuje innowacyjną przedsiębiorczość w województwie stawiając na promocję inteligentnych specjalizacji i wspieranie przedsiębiorców wdrażających nowatorskie rozwiązania w swoich firmach.
W tym samym czasie, co Krakowskie Dukaty odbywa się też Limanowska Gala Przedsiębiorczości, podczas której nagradzane są najlepsze lokalne firmy z ziemi limanowskiej. Promuje też biznesowych debiutantów, czyli przedsiębiorców działających na rynku krócej niż trzy lata, ale mogących się pochwalić innowacyjnymi pomysłami. Z kolei wspierana przez Województwo w ramach programu „Małopolska – tu technologia staje się biznesem” konferencja Polsko Amerykański Most Innowacji kierowana jest głównie do młodych przedsiębiorców lub osób, które myślą o prowadzeniu własnego biznesu. Celem PAMI jest nie tylko promowanie przedsiębiorczości, ale także stworzenie platformy do wymiany doświadczeń i budowanie relacji między uczestnikami a ekspertami z Polski i USA. W ubiegłym roku z 15 wydarzeń zorganizowanych podczas PAMI skorzystało ponad 18 tys. osób. W tym roku dla uczestników przygotowano 24 przedsięwzięcia.
Przedsiębiorców wyróżnia też ROPS w Krakowie. To dzięki tej instytucji Województwa Małopolskiego poznajemy Małopolskiego Lidera Przedsiębiorczości Społecznej oraz Małopolskiego Pracodawcę Przyjaznego Rodzinie.