W 2022 roku wartość wytworzonego produktu krajowego brutto wyniosła 3,1 mld zł. W porównaniu z 2021 rokiem była wyższa w cenach bieżących o 16,9 %.
Piąte miejsce w generowaniu PKB
Pod względem udziału poszczególnych regionów w generowaniu PKB Małopolska zajęła 5. miejsce. Nasz region osiągnął poziom 88,4 % średniej krajowej wartości PKB w przeliczeniu na 1 mieszkańca w regionach. Raport Handel zagraniczny w Polsce i Małopolsce w 2023 roku prezentuje sytuację związaną z rozwojem handlu zagranicznego na terenie Polski i Małopolski. Uwzględniono w nim podział na województwa oraz powiaty Małopolski. Zaprezentowane dane dotyczą importu i eksportu ze wskazaniem na partnerów handlowych i przedmiot wymiany.
Małopolska gospodarka znajduje się w czołówce krajowej z czego jako samorząd województwa jesteśmy niezmiernie dumni. Rozwój regionalny w znaczący sposób wpływa na stabilizację finansową mieszkańców Małopolski i jest kołem zamachowym dla kolejnych ważnych inwestycji
- przyznaje marszałek Łukasz Smółka.
Wymiana handlowa Małopolski odbywała się głównie z krajami europejskimi (zwłaszcza z państwami UE): eksport do krajów starego kontynentu stanowił prawie 90% eksportu dla Małopolski. Import z krajów europejskich stanowił 76% importu Małopolski. Niezmiennie najważniejszym partnerem handlowym Małopolski pozostawały Niemcy.
Warto zwrócić uwagę na kraje, w których zanotowano największą dynamikę w zakresie eksportu w 2023 roku – była to Ukraina (+26 %) oraz Chiny (+28 %). Z czołowych państw znaczny spadek (ponad 10 %) zaliczyły Czechy. Od 2021 roku eksport do Rosji zmniejszył się prawie trzykrotnie.
Na drugim miejscu znalazły się Chiny
Województwo Małopolskie importowało ponad 26 % wartości towarów z Niemiec. Na drugim miejscu znalazły się Chiny, pomimo zmniejszenia importu o 24 %. Duże znacznie odegrała Kolumbia z udziałem ponad 4% i przyrostem rocznym na poziomie 82 %. Spory spadek odnotowała Republika Południowej Afryki, z której importujemy coraz mniej węgla na rzecz Kolumbii i Tanzanii. Import z Rosji zmalał w ciągu roku 25-krotnie.
W Małopolsce w działalność związaną z handlem zagranicznym angażowały się głównie podmioty z Krakowa, które generowały 26 % eksportu oraz 41 % importu. Istotną rolę odgrywają również powiaty Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego: krakowski i wielicki. Największą dynamikę w eksporcie odnotowano w powiecie wielickim (+44 %).
Po więcej danych zapraszamy Państwa do lektury opracowań:
Raport „Handel zagraniczny w Polsce i Małopolsce w 2023 roku”
Więcej opracowań dotyczących kwestii społecznych, rozwoju regionalnego i gospodarki województwa małopolskiego na stronie: www.obserwatorium.malopolska.pl