W debacie wzięli udział: Barbara Bartuś - Poseł na Sejm RP, Mateusz Łakomy - ekspert ds. demografii (Klub Jagielloński), dr Marcin Kędzierski - Adiunkt na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i Bartosz Marczuk - ekspert Instytutu Sobieskiego. Dyskusję moderował dziennikarz Krzysztof Ziemiec.
Punktem wyjścia do dyskusji było omówienie ostatnich danych dotyczących urodzeń. Uczestnicy debaty wspólnie zastanawiali się, czy wskazują one na nieuchronną realizację „czarnego” scenariusza demograficznego dla Polski. W tym kontekście przywołano m.in. narzędzia, jakie poprzedni rząd wprowadził, by poprawić dzietność – program 500 plus, działania na rzecz obniżenia skrajnego ubóstwa dzieci, inwestycje w kapitał ludzki.
Jak zwrócono uwagę, problem dzietności był i jest dostrzegany, ale rządowa polityka prorodzinna nie jest jedynym narzędziem decydującym o tym, czy uda się zapobiec kryzysom demograficznym. Paneliści zgodzili się, że potrzebnych jest wiele narzędzi, by odwrócić trendy dotyczące wskaźnika urodzeń.
Zdaniem uczestników debaty, skuteczna polityka rodzinna wymaga konsensu i powinna opierać się na szerokim spektrum działań, w tym m.in. wydłużeniu urlopów macierzyńskich czy zwiększeniu ulgi podatkowej.
Dyskusja panelowa odbyła się w ramach trzeciego dnia Krynica Forum 2024 - jednego z najważniejszych wydarzeń polityczno-gospodarczych w regionie CEE.
Tegorocznej edycji Forum przyświeca hasło „Empowering the Region”. W jej programie znalazło się ponad 40 paneli tematycznych, które gromadzą blisko 150 prelegentów. Poszczególne panele zostały zgrupowane w cztery ścieżki tematyczne: „bezpieczeństwo i odporność”, „rozwój i biznes”, „geopolityka i geoekonomia”, „samorząd i społeczeństwo”.
Partnerem Głównym Krynica Forum 2024 jest Województwo Małopolskie.