– W Krakowie udało nam się stworzyć modelowy dostęp do systemu informacji przestrzennej, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Rozwój gospodarczy oparty jest również na dostępie do zasobów geodezyjnych, dlatego w kolejnej perspektywie finansowej część środków przeznaczamy na realizację tego typu przedsięwzięć – mówił podczas otwarcia sympozjum Stanisław Sorys.
Krakowskie spotkanie z INSPIRE odbywa się w Krakowie już po raz dziesiąty. Podczas dwudniowego sympozjum przewidziano pięć sesji, na których uczestnicy będą dyskutować o infrastrukturze informacji przestrzennej wdrażanej na różnych szczeblach administracji publicznej. Celem tegorocznego sympozjum jest wypracowanie jak najlepszych rozwiązań w udostępnianiu danych przestrzennych, rozwoju infrastruktury informacji przestrzennej oraz baz wiedzy geoprzestrzennej.
Rolą samorządów regionalnych jest integracja systemów w obszarze swojego działania oraz wyznaczanie kierunków wzajemnej współpracy w tym zakresie. Województwo Małopolskie aktywnie uczestniczy we wdrażaniu Dyrektywy INSPIRE, co wyraża się poprzez wykorzystywanie danych przestrzennych w projektach realizowanych przez Województwo, jak i w dążeniach do cyfryzacji państwowych rejestrów publicznych. Głównym zadaniem władz województwa jest pozyskiwanie środków unijnych na informatyzację zasobów geodezyjnych i kartograficznych.
Przykładem dobrych praktyk z zakresu wdrażania Dyrektywy INSPIRE jest uruchomiona przez Urząd Marszałkowki wspólnie z Gminą Miejską Kraków - Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Wspólny geoportal prezentuje mapy i dane cyfrowe pochodzące z Miasta Kraków i Województwa Małopolskiego, a dostęp do tych zasobów możliwy jest poprzez internet oraz urządzenia mobilne.
Sympozjum jest organizowane przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Małopolskim Urzędem Wojewódzkim, Akademią Górniczo-Hutniczą i Okręgowym Przedsiębiorstwem Geodezyjno-Kartograficznym w Krakowie.
(mjanus)