Małopolska jako jedyne województwo w Polsce zostało nagrodzone tytułem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016. Ten tytuł to zaszczyt i zobowiązanie, bowiem przyznawany jest najbardziej przyszłościowym regionom w Europie, które wdrażają w życie wizje rozwoju przedsiębiorczości. Jako samorząd województwa stwarzamy jak najlepsze warunki do inwestowania w naszym regionie oraz staramy się wspierać przedsiębiorców. Wynikiem tego jest prawie 400 tysięcy zarejestrowanych firm, które prężnie tu działają, tworząc wynalazki i technologie na światowym poziomie. Małopolska ma jasno nakreślony cel: innowacja i przedsiębiorczość – i tą drogą dzielnie podążamy
– mówi marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.
Na początek Spotkanie Młodego Biznesu i świetni prelegenci
8. edycję ŚTP w Małopolsce 2017 oficjalnie rozpoczęło Spotkanie Młodego Biznesu – tradycyjnie organizowane przez Województwo Małopolskie. Wśród prelegentów można było usłyszeć: Mateusza Kusznierewicza – mistrza Europy, świata i mistrza olimpijskiego, Ewelinę Muc – właścicielkę firmy Siedemtrzy Studio, założycielkę grupy edukacyjnej Girls Who WordPress oraz serwisu girlswhowp.com oraz Macieja Budzicha – autora bloga mediafun. Zaproszeni goście opowiedzieli o swoich doświadczeniach z biznesem prowadzonym online, tworzonym i realizowanym z dużym sukcesem dzięki sieci kontaktów. Spotkanie było doskonałą okazją, by poznać laureatów konkursu dla mikro, małych i średnich firm oraz startupów – INNOVATOR MAŁOPOLSKI.
Tygodniowa przygoda z przedsiębiorczością to szansa na poszerzenie horyzontów
Dla tych, którzy marzą o założeniu swojej firmy przewidziano indywidualne konsultacje, warsztaty i seminaria z doradcami i trenerami biznesowymi, czy przedstawicielami instytucji sektora finansów publicznych. Każdy będzie mógł skonsultować swój pomysł, sprawdzić, czy posiada predyspozycje i cechy sprzyjające prowadzeniu firmy oraz rozwinąć swoje kompetencje przywódcze, komunikacyjne, czy negocjacyjne. Uczestnicy spotkań tj. uczniowie, studenci i przedsiębiorcy będą mogli porozmawiać i wymienić doświadczenia m.in. z przedstawicielami małopolskich urzędów pracy, instytucji kultury i edukacji, szkół, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych.
Stawiający pierwsze kroki w biznesie nauczą się, jak korzystać z Google Analytics oraz z narzędzi do monitoringu internetu i mediów społecznościowych, a także jak zarządzać czasem. Uczestnicy poznają też narzędzia pomagające w tworzeniu nowych produktów i relacji biznesowych, np. metodę Design Thinkig oraz przyjrzą się zagadnieniom gier, jako narzędzi biznesowych.
Prelegenci z Krakowskiego Parku Technologicznego przedstawią m.in. najczęstsze błędy w budowaniu i prowadzeniu startupów. Ponadto słuchacze poznają społeczne aspekty biznesu (Małopolski Instytut Kultury) oraz dowiedzą się, jakie zasady obowiązują w prowadzeniu międzynarodowego biznesu (Izba Przemysłowo-Handlowa). Z kolei Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji przez cały tydzień oferuje doradztwo w dziedzinie przedsiębiorczości społecznej, zapraszając szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, by mogły swoje biznesowe pomysły przedyskutować ze specjalistami, jak również poznać możliwości wsparcia tych inicjatyw.
Z każdym rokiem coraz większe zainteresowanie
Ten niezwykle bogaty i bezpłatny program udało się stworzyć dzięki ośmioletniemu doświadczeniu i współpracy 40 różnych instytucji, organizacji i firm z 17 miast regionu: Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Bochni, Brzeska, Oświęcimia, Kęt, Wadowic, Andrychowa, Myślenic, Zatoru, Limanowej, Sułkowic, Skawiny, Gorlic, Nowego Targu i Chrzanowa.
O rosnącej popularności wydarzenia świadczą liczby. W pierwszą edycję w 2010 r. zaangażowało się 12 instytucji partnerskich z terenu Krakowa, a udział w wydarzeniu wzięło ok. 2,5 tys. osób. W 2016 r. ŚTP w Małopolsce tworzyło już ponad 40 partnerów, a z oferty skorzystało ponad 10 tys. osób. Małopolska jest w czołówce najbardziej aktywnych województw, a Polska organizuje jedno z największych przedsięwzięć w ramach ŚTP, co jest niewątpliwie siłą naszego kraju.
Szczegółowy program ŚTP w Małopolsce jest dostępny na stronie internetowej wydarzenia oraz na Facebooku. Zachęcamy także do zapoznania się z informacjami na temat ŚTP na świecie.
Uwaga: Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak na część spotkań obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
***
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.