Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Fitch: Małopolska stabilna i wiarygodna

Biznes i gospodarka
10 czerwca 2019
Amerykańska agencja ratingowa Fitch potwierdziła ratingi Małopolski - dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz w walucie krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AAA(pol)”. Perspektywa ratingów Małopolski w ocenie niezależnych ekspertów jest stabilna.

Zdaniem analityków, gospodarka Małopolski jest dobrze zdywersyfikowana i zorientowana na usługi. W komunikacie agencji podkreślono, że na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w województwie wynosiła 4,7 proc. i była niższa od średniej krajowej (5,8 proc.).

Według ekspertów z Fitch Ratings, ocena Małopolski odzwierciedla mocne wyniki operacyjne oraz wysoką stabilność i elastyczność po stronie wydatków budżetu województwa.

Bardzo się cieszę, że agencja Fitch przyznała nam taką ocenę. Równocześnie pragnę podziękować przedstawicielom agencji za możliwość rozmowy, podczas której zaprezentowaliśmy sytuację finansową samorządu wojewódzkiego. Dane o naszej kondycji pokazują, że Małopolska jest stabilna pod kątem finansów

- mówi marszałek województwa Witold Kozłowski.

Fitch Ratings zwraca uwagę m.in. na działania podejmowane przez Małopolskę w celu racjonalizowania wydatków operacyjnych. Eksperci podkreślają, że to dzięki nim województwo jest dobrze przygotowane do przeciwdziałania ewentualnym negatywnym zmianom pojawiającym się w gospodarce.

Scenariusz ratingowy Fitch zakłada, że wskaźnik spłaty zadłużenia województwa pozostanie mocny w ciągu kolejnych pięciu lat. Zdolność do obsługi zadłużenia oceniono na „AA”.

Założenia agencji Fitch dla Małopolski na lata 2019-2023 to m.in. średni roczny spadek dochodów podatkowych na poziomie 1,6 proc., średni roczny wzrost wydatków operacyjnych na poziomie 1 proc., oraz stopniowy wzrost kosztów długu - łącznie o 2 punkty procentowe w okresie scenariusza ratingowego.

Galeria zdjęć

Autor: Biuro Prasowe UMWM