Uprawnionymi do udziału w Konkursie są jednostki samorządu terytorialnego oraz regionalne i lokalne organizacje przedsiębiorców oraz podmioty, które w ostatnich dwóch latach zrealizowały z powodzeniem projekt promocji przedsiębiorczości w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, zgodny tematycznie z jedną z podanych poniżej kategorii.
Założenia konkursu
Konkurs „Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości" po raz pierwszy ogłoszony został przez Komisję Europejską z inicjatywy prezydencji brytyjskiej pod koniec 2005 r. Celem konkursu jest wyróżnienie najciekawszych inicjatyw i projektów promujących przedsiębiorczość w skali UE, prezentacja oraz wymiana dobrych praktyk i polityki w tej sferze, zwiększenie świadomości społecznej o znaczeniu przedsiębiorczości dla rozwoju regionalnego i lokalnego, a także inspiracja potencjalnych projektodawców.
Europejskie Nagrody IV edycji mają być przyznawane w 5 kategoriach:
1) promowanie ducha przedsiębiorczości,
2) rozwój umiejętności,
3) rozwój środowiska biznesowego,
4) wspieranie internacjonalizacji biznesu,
5) przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne.
Pretendenci do Nagrody Europejskiej zostaną wyłonieni spośród lokalnych samorządów
i organizacji przedsiębiorców o lokalnym i regionalnym zasięgu działania.
Wybór polskich kandydatów do Nagród Europejskich będzie dokonywany w dwóch etapach.
W pierwszym, na poziomie Województwa wybrane zostaną 2-3 najlepsze kandydatury spośród zgłoszonych.
W drugim etapie spośród napływających z województw kandydatur, pretendentów do Nagród Europejskich wyłaniał będzie Zespół Kwalifikacyjny działający przy Krajowym Punkcie Kontaktowym w Ministerstwie Gospodarki.
Regionalny etap konkursu
Wybrane przez Zespół Kwalifikacyjny Urzędu Marszałkowskiego projekty zostaną przekazane do Krajowego Punktu Kontaktowego w Ministerstwie Gospodarki do dnia 6 listopada 2009 r. Przy ocenie projektów uwzględniane będą następujące kryteria:
- Oryginalność i wykonalność
- Wpływ na gospodarkę w regionie
- Poprawa stosunków pomiędzy podmiotami w regionie
- Uniwersalność projektu - możliwość wdrożenia go w innych regionach Europy.
Wypełnione formularze należy przesyłać do 15 października 2009 r. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Gospodarki i Społeczeństwa Informacyjnego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, pokój 108
Dokumentacja do pobrania: http://www.mg.gov.pl/enp/
Osoba do kontaktu: Wiesław Fela, tel. 12 63 03 541, fax 12 63 03 503