18 lat, a wciąż tyle do odkrycia!
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na jubileuszową 18. odsłonę, ale także z powodu inauguracji, która po raz pierwszy odbędzie się w nowo otwartym Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon. To nowoczesne centrum edukacyjne w Krakowie, zostało stworzone z myślą o popularyzacji nauki i jest idealnym miejscem do rozpalenia naukowej iskry w umysłach młodych uczestników. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy będą mogli spotkać się z naukowcami w aż 150 lokalizacjach w całym regionie.
To już 18. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, podczas której oferujemy blisko 3000 wydarzeń, skierowanych do wszystkich miłośników nauki – zarówno młodszych, jak i starszych. Cieszy nas, że z każdym rokiem uczestnicy przybywają nie tylko z Małopolski, ale także z innych regionów Polski, by wspólnie odkrywać fascynujący świat nauki. To dowód na to, jak ogromne znaczenie ma popularyzacja nauki w naszym województwie
– podkreśla marszałek Łukasz Smółka.
Naukowy magnetyzm przyciąga z całej Polski
Małopolska Noc Naukowców to wydarzenie, które od lat gromadzi tłumy uczestników w każdym wieku nie tylko z naszego regionu, ale także z różnych zakątków Polski. Coraz więcej osób decyduje się przyjechać na tę wyjątkową noc, aby wziąć udział w interesujących warsztatach, obejrzeć spektakularne pokazy naukowe i zobaczyć na własne oczy, jak działa najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny. Czy tak samo będzie w tym roku? Dowiemy się już wieczorem!
Noc pełna naukowych wrażeń
W programie „dorosłej” edycji znalazło się ponad 3 000 wydarzeń, przygotowanych przez ponad 70 instytucji. Z pewnością przyciągną one miłośników wiedzy i kreatywności. W Krakowskich Szkołach Artystycznych odbędą się m.in. warsztaty pt.: „Historia Mody” dla wszystkich pasjonatów designu. Instytut Fizyki Jądrowej PAN zaprasza na fascynujące pokazy pod nazwą: „Meteory”, „Triki Fizyki”, gry terenowe po ośrodku, oraz zwiedzanie najnowocześniejszych laboratoriów. Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) umożliwi wszystkim wzięcie udziału m.in. w warsztatach pt.: „Jak wytresować drona?” oraz „Science Show”. Dodatkowo, na AGH będziemy mogli wybić pamiątkową monetę, zobaczyć od środka Centrum Technologii Kosmicznych AGH i sprawdzić jak wiele pamiętają metalowe przedmioty i co mają w środku. W Krakowskiej Hucie Szkła odbędą się „Pokazy ręcznego formowania szkła”, gdzie będzie można zobaczyć, jak powstają piękne szklane dzieła. Naukowcy i pracownicy Politechniki Krakowskiej im Tadeusza Kościuszki przyciągają od lat tłumy osób zainteresowanych m.in. różnymi symulatorami, wystawą bolidów, robotyką, pokazami chemicznymi oraz zabawami z suchym lodem. Naukowcy pokażą uczestnikom również jak wygląda nocne niebo nad Krakowem, Virtual Reality ,Druk 3D oraz z czego zbudowane są narządy. W Muzeum Archeologicznym przy ul. Senackiej, będzie można uczestniczyć m.in. w bardzo ciekawej debacie w stylu oksfordzkim oraz zwiedzić podziemia kościoła św. Wojciecha w Krakowie.
Niemniej atrakcji zobaczą jednak wszyscy Ci, którzy zdecydują się odwiedzić Uniwersytet Jagielloński. Wydział Biologii i Biotechnologii zaprasza m.in. na wykłady dotyczące adaptacji i łagodzenia zmian klimatycznych oraz na dyskusje na temat sinic, które stawiają pytania o ich rolę jako przyjaciół. Wydział Chemii z kolei podejmie temat odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji żywności, nowoczesnych metod leczenia nowotworów, a także zrównoważonego rozwoju. Tutaj czekają też wieczorne pokazy eksperymentów dla wszystkich. W Centrum Edukacji Przyrodniczej odbędzie się m.in. quiz „Między nami geologami”. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki przygotował wiele prezentacji, w tym pokaz „Nie tylko szkiełko i oko”, który przedstawi optyczne metody badania materiałów, oraz interaktywną atrakcję „Latający dywan”. Uczestnicy będą mieli również okazję wziąć udział w grze „Seek and destroy”, która dotyczy zastosowania neutronów w leczeniu nowotworów i wykrywaniu toksycznych substancji. Dodatkowo, będzie można zwiedzić Centrum Synchrotronowe „SOLARIS’’ oraz odkryć tajemnice tuneli podczas prezentacji „Światełko w tunelu”.
Małopolska Noc Naukowców to nie tylko wydarzenia w Krakowie.
W programie Małopolskiej Nocy Naukowców znajdują się także liczne pokazy chemiczne, eksperymenty z suchym lodem czy wybuchające wulkany odbywające się w pozostałych 11 miastach regionu. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprasza m.in. na pokaz „Roboty – nasza przyszłość”, Akademia Tarnowska zainauguruje wydarzenie widowiskiem„ piorunującej muzyki” z wykorzystaniem cewki Tesli, a Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na seanse w „Planetarium”. Nie można pominąć wyjątkowego programu przygotowanego przez Wadowickie Centrum Kultury, które wraz z 15 partnerami zapewnią wieczór a nawet noc dla dzieci i dorosłych w Wadowicach i Kleczy Dolnej. Wiele ciekawych aktywności odbędzie się również w Nowym Sączu, Oświęcimiu, Krzeszowicach, Sułkowicach-Bolęcinie, Skawinie oraz po raz pierwszy w Zakopanem.
Wszystkie aktywności znajdują się na stronie internetowej wydarzenia. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem i dołączenia do niezapomnianej naukowej przygody.
Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Województwo Małopolskie. Zamówienie realizowane jest w ramach projektu „European Researchers' Night and Researchers at Schools 2024-2025 in Malopolska” („Europejska Noc Naukowców i Naukowcy w szkołach 2024-2025 w Małopolsce”), akronim: ResHERO, finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101162463.