30 – lecie Pontyfikatu Jana Pawła II . 4 maja „Nieszpory Ludźmierskie” w Rabie Wyżnej
Zarząd Województwa postanowił zawrzeć umowę pomiędzy Województwem Małopolskim a Gminą Raba Wyżna o udzieleniu pomocy finansowej na realizację koncertu „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza w dniu 4 maja 2008 r. w Rabie Wyżnej, z okazji 30-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Wysokość pomocy to 80.000 zł (całkowita wartość przedsięwzięcia to 160 000 złotych). Koncert „Nieszpory Ludźmierskie”, będzie powiązany z uroczystością odsłonięcia Pomnika Pontyfikatu Jana Pawła II oraz jubileuszem święceń biskupich Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza - urodzonego w Rabie Wyżnej. W wystąpieniu Gminy Raba Wyżna czytamy: „naszą powinnością jest pamięć o tym, że Jego powołanie miało miejsce z bogactwa wiary Ludu Bożego małopolskiej ziemi – najpierw święcenia kapłańskie w 1963 roku z rąk ks. Biskupa Karola Wojtyły i posługa w parafii Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim, a następnie u boku ks. Kard Karola Wojtyły, przy którym pełnił posługę kapelana w latach 1966-1978, ucząc się od Niego jak służyć Bogu na wzór Maryi – jak sam mówi: Tej z Kalwarii Zebrzydowskiej i Tej z Ludźmierza.”
Trochę bezpieczniej w Tatrach. Wsparcie Województwa dla TOPRU
Zarząd postanowił zawrzeć umowę pomiędzy Województwem Małopolskim a Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym na użyczenie sprzętu i oprogramowania zakupionego przez Województwo Małopolskie w ramach rozbudowy istniejącego systemu monitoringu dla potrzeb Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W 2006 roku Województwo Małopolskie pozyskało w ramach ZPORR środki na realizację projektu pt. „Budowa systemu monitoringu dla potrzeb Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego”. W ramach w/w projektu zbudowano i uruchomiono system monitoringu dla TOPR składającego się z centrum zarządzania, wyposażonego w oprogramowanie do lokalizacji na podkładach mapowych ratowników TOPR oraz użytkowników przesyłających pozycję geograficzną określoną za pomocą systemu satelitarnego GPS, a także wyposażenie 10 zespołów TOPR w odbiorniki GPS wraz z modułami komunikacyjnymi. W ramach rozbudowy istniejącego systemu monitoringu dla potrzeb TOPR oraz poszerzenia jego funkcjonalności o kolejne moduły zakupiony został dodatkowy sprzęt i oprogramowanie. Przedmiot użyczenia stanowią: stacja robocza dwumonitorowa, bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, router sieciowy, oprogramowanie do obsługi modułów GPS, oprogramowanie mapy samochodowej IGO, oprogramowanie OziExplorerCE na RECON, oprogramowanie OziExplorerCE na PC, oprogramowanie SWD stacjonarne w rozszerzonej funkcjonalności, oprogramowanie SWD TOPR mobilne w rozszerzonej funkcjonalności.
Kompetencje Marszałka w zakresie prawa geodezyjnego i kartograficznego. Województwo rozwija współpracę z Uniwersytetem Rolniczym
Zarząd postanowił zawrzeć umowę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie o współpracy w zakresie geodezyjnego urządzania obszarów wiejskich oraz geodezji satelitarnej, teledetekcji i fotogrametrii. Umowa pozwoli na usprawnienie realizacji zadań wykonywanych przez Marszałka Województwa Małopolskiego w zakresie kompetencji wynikających z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Dzięki dostępności bogatego zbioru informacji i doświadczeń, a także narzędzi komputerowych, posiadanych przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, umożliwione zostanie precyzyjne monitorowanie i ocena zmian w sposobie użytkowania gruntów oraz w strukturze agrarnej województwa. Ważną korzyścią płynącą ze współpracy będzie wykonanie przez specjalistów z uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wizualizacji i oceny przydatności prac urządzeniowo-rolnych, co może usprawnić prace scaleniowe realizowane przy udziale Samorządu Województwa Małopolskiego (w tym scalenia wokółautostradowe). Istotnym efektem współpracy będzie ponadto wymiana doświadczeń i dobrych praktyk dla celów naukowo-dydaktycznych i ogólnogospodarczych oraz konsultacje dotyczące inicjatyw legislacyjnych w zakresie prac urządzeniowo-rolnych. Planowana jest również realizacja wspólnych projektów z zakresu geodezyjnego urządzania obszarów wiejskich z wykorzystaniem nowoczesnych instrumentów geodezji satelitarnej, teledetekcji i fotogrametrii oraz wspólna organizacja konferencji z tego zakresu.