W uroczystości uczestniczyli również Senator RP Stanisław Kogut, wicewojewoda małopolski Stanisław Sorys, starosta nowosądecki Jan Golonka, dyrektor Departamentu Transportu, Gospodarki i Infrastruktury UMWM Irena Cebula, byli dyrektorzy sądeckiego MORD-u, dyrektorzy ościennych MORD-ów z Krakowa i Tarnowa, jak również dyrektorzy ośrodków ruchu drogowego z Bielska Białej, Przemyśla, Lublina, Częstochowy oraz pracownicy Ośrodka.
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego to niezwykle ważna instytucja w życiu społecznym. 10 lat działalności nierozerwalnie wiąże się z pełnieniem wyjątkowej misji, której przedmiotem jest bezpieczeństwo na drogach i szczególna odpowiedzialność pracowników – powiedział wicemarszałek Leszek Zegzda.
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego został utworzony przez wojewodę nowosądeckiego zarządzeniem z 16.03.1998 r. Pierwszy egzamin na prawo jazdy odbył się w piątek, 13.06.1998 r.
Egzaminy dla kandydatów na kierowców prowadzone są w systemie dwuzmianowym (również w soboty) przy zastosowaniu elektronicznych urządzeń egzaminacyjnych i na nowoczesnym placu manewrowym o powierzchni ok. 7 tys. m2. Ośrodek zatrudnia 27 pracowników administracyjnych i 40 egzaminatorów (ok. 30 etatów) i jest wyposażony w nowoczesny tabor samochodowy: 20 samochodów osobowych opel corsa, 2 ciągniki siodłowe MAN z naczepami, 2 samochody ciężarowe Renault, autobus i 3 motocykle.
Dla firmy dekada to okres wystarczający do podsumowania i oceny działalności – zaznaczył dyrektor MORD w Nowym Sączu Józef Polaczek, dodając: Po 10 latach - po przebyciu długiej drogi zmian - jesteśmy nowoczesnym Ośrodkiem dobrze zorganizowanym, doskonale wyposażonym.
W latach 1998-2008 w ośrodku przeprowadzono 312 tys. (122 tys. z wynikiem pozytywnym) egzaminów praktycznych na kategorię B i ponad 43,5 tys. na pozostałe kategorie (21,5 tys. z wynikiem pozytywnym). Ponadto realizowano kursy dla zawodowych kierowców, z których skorzystało 11 tys. osób. Sprawdzono również umiejętności 150 kandydatów na egzaminatorów.
W ciągu dekady Ośrodek uczestniczył w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, organizując lub współorganizując ponad 40 imprez dla dzieci i młodzieży, rozdając prawie 20 tys. elementów odblaskowych, rozprowadzając w szkołach podstawowych i gimnazjach prawie 10 tys. ulotek i broszur, przeprowadzając kilkadziesiąt prelekcji adresowanych do najmłodszych uczestników ruchu drogowego fundując setki nagród rzeczowych. Nakłady na poprawę BRD systematycznie rosły, by przekroczyć kwotę 700 tys. zł.
Z okazji Jubileuszu wicemarszałek województwa Leszek Zegzda wręczył pracownikom sądeckiego MORD listy gratulacyjne.