"W uznaniu zasług za działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego, skuteczną politykę regionalną uwzględniającą znaczenie elektronicznej administracji, za integrację administracji wszystkich szczebli oraz środowisk naukowych i biznesowych Małopolski wokół wyzwań związanych z zastosowaniem teleinformatyki w codziennym życiu".
W konkursie organizowanym od 1997 roku z inicjatywy Tygodnika Menadżerów i Informatyków "Computerworld" udział biorą firmy i organizacje wyróżniające się w obszarze zastosowań nowoczesnych technologii informatycznych. Konkurs Lider Informatyki ma na celu podkreślenie rosnącej roli informatyki w funkcjonowaniu polskiej gospodarki. Trzykrotnie wyróżniany UMWM tym razem okazał się najlepszy w swojej kategorii.
Podczas uroczystej gali w Warszawie nagrodę z rąk organizatorów IX edycji konkursu Lider Informatyki odebrał marszałek Janusz Sepioł.
Informatyzacja według UMWM
Działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego
W maju 2004 r. sejmik województwa uchwalił program "Informatyzacja województwa małopolskiego w latach 2004-2006". Program oparto na założeniu, że rolą regionu jest koordynacja działań, a nie wyręczanie samorządów lokalnych i innych zainteresowanych podmiotów. Dlatego władze regionu organizują i koordynują wspólne przedsięwzięcia służące rozwojowi województwa przy zachowaniu partnerskiej współpracy z samorządami gminnymi i powiatowymi oraz innymi podmiotami. W programie informatyzacji wskazano główne kierunki aktywności władz regionu oraz projekty priorytetowe dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Małopolsce. Spośród siedmiu projektów dwa wiążą się z edukacją na rzecz społeczeństwa informacyjnego, dwa z rozwijaniem usług, a trzy - z usuwaniem zapóźnień w rozwoju infrastruktury.
Skuteczna polityka regionalna uwzględniająca znaczenie elektronicznej administracji
Region koordynuje wspólny projekt blisko 100 małopolskich gmin i powiatów oraz 20 jednostek administracji rządowej pn. "Rozbudowa systemów elektronicznej administracji w Małopolsce". W jego ramach zostaną wdrożone m.in.: systemy elektronicznego obiegu dokumentów w małopolskich gminach i powiatach, wspólna platforma aukcji elektronicznych wraz z systemem wspierania zakupów, systemy obiegu dokumentów zintegrowane z Wrotami Małopolski, w tym z systemem certyfikacji elektronicznej dokumentów oraz biuletynami Informacji publicznej. Rozbudowana zostanie sieć infomatów. Projekt zapewnia modernizację i obniżenie kosztów działania administracji. Od 2002 roku funkcjonuje regionalny portal "Wrota Małopolski", w ramach którego działa Cyfrowy Urząd, umożliwiający załatwienie 50 spraw urzędowych oraz Biuletyn Informacji Publicznej, gromadzący biuletyny 280 małopolskich podmiotów administracji publicznej. Szczególny nacisk kładziony jest na zapewnienie dostępu do Internetu i e-usług mieszkańcom Małopolski.
Integracja administracji wszystkich szczebli oraz środowisk naukowych i biznesowych Małopolski wokół wyzwań związanych z zastosowaniem teleinformatyki w codziennym życiu
Wiedząc, że najlepiej integruje wspólne działanie, samorząd województwa podejmuje decyzje istotne dla rozwoju regionu w porozumieniu z małopolskimi partnerami. Inicjatywy konsultowane są z przedstawicielami administracji wszystkich szczebli, środowisk naukowych i biznesowych Małopolski oraz organizacji pozarządowych, skupionych w Małopolskiej Radzie Społeczeństwa Informacyjnego.
UMWM nadal będzie dążył do zapewnienia bezpiecznej i taniej łączności szerokopasmowej, wyższej jakości usług publicznych, a co za tym idzie poprawy jakości życia mieszkańców Małopolski.