Nowa aparatura typu SPECT/CT, zainstalowana w Ośrodku Medycyny Nuklearnej Oddziału Klinicznego Endokrynologii, jest urządzeniem hybrydowym, który umożliwia jednoczesną rejestrację obrazów tzw. scytygraficznych i tomografii komputerowej co dotychczas nie było możliwe. To przełom m.in. w leczeniu chorób onkologicznych. Badania wykonywanie na światowej klasy sprzęcie spowodują, że niektóre zmiany nowotworowe będą wykrywanie już na wczesnym stadium choroby. Nowa aparatura jest też na tyle czuła, że daje szansę na bardziej precyzyjne określenie ognisk zmian nowotworowych u pacjenta. W efekcie pozwoli to na szybkie skierowanie pacjenta na terapię.
- Uruchomienie nowej diagnostyki to symbol postępu, innowacji, a także znakomitej współpracy inżynierów z lekarzami. To jest właśnie to, na co czekaliśmy. Mamy czym się chwalić nie tylko w Małopolsce, ale też w Europie – podkreślił wicemarszałek Wojciech Kozak.
Poza onkologią urządzenie może być stosowane prawie we wszystkich dziedzinach medycyny, a w szczególności w kardiologii, neurologii, a także w poszukiwaniu zmian zapalnych. Nowoczesny sprzęt zakupiono dzięki pieniądzom unijnym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Zdaniem dyr. Szpitala Uniwersyteckiego Andrzeja Kuliga udostępnienie światowej klasy aparatury medycznej jest ważne nie tylko dla pacjentów, ale też dla kadry medycznej. – Pacjenci będą lepiej diagnozowani, a lekarzom dajemy nowe narzędzie pracy, dzięki któremu będą mogli się wykazać i wzmocnić swoje kompetencje – mówił dyr. szpitala.