- Próbujemy przybliżyć historię Sądecczyzny, prezentując źródła zgromadzone w archiwach krajowych i zagranicznych. Ekspozycja jest efektem kilkuletnich kwerend i prac badawczych – zachęcała do zapoznania się z wystawą realizatorka przedsięwzięcia Beata Wierzbicka.
Materiały pisane, drukowane i fotograficzne oraz plany i rysunki, związane z Sądecczyzną są rozrzucone po polskich archiwach, m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Tarnowie. Za granicą najwięcej sandecjanów odnaleźć można we Lwowie, ale zachowały się także w zbiorach słowackich i austriackich. Wystawa przybliża te zasoby, łącząc konkretne zbiory z miejscami przechowywania oraz prezentując bogaty materiał ikonograficzny. Prezentowane są między innymi plany i mapy miast oraz materiały dotyczące życia politycznego, kulturalnego i gospodarczego Sądecczyzny. Ekspozycja została wzbogacona o dokumentację fotograficzną z zasobów własnych Muzeum i instytucji, w których zostały przeprowadzone kwerendy.
Trzonem wystawy są archiwalia dotyczące Starego Sącza i Nowego Sącza (m.in.: rękopisy, kserokopie dokumentów archiwalnych, grafiki, fotografie, pocztówki). wystawie towarzyszy wydawnictwo „Ikonografia Starego i Nowego Sącza", obejmujące ikonografię obu miast.
- Tą wystawą jestem w szczególny sposób zainteresowany – mówił członek Zarządu Jacek Krupa. – Przez ostatnich kilka lat mój syn i synowa, którzy są architektami, przygotowując doktoraty z rozwoju architektonicznego, urbanistycznego i gospodarczego mojego rodzinnego miasta Skawiny na tle innych miast kazimierzowskich w Małopolsce, gromadzili materiały z tego zakresu. Cały czas tematyka ikonografii, dokumentacji, starych map i innych zbiorów muzealnych była na porządku dziennym – dodał przedstawiciel władz regionalnych.
Wernisaż wystawy stanowił zwieńczenie dwudniowej imprezy plenerowej „Galicja w filmach, dokumentach, fotografiach i opracowaniach” zrealizowanej w ramach projektu „Via Galicia”.