2-4 czerwca 2005 roku w Krakowie odbędzie się EISCO 2005 (European Information Society Conference 2005) – jedna z największych konferencji europejskich, poświęcona rozwojowi społeczeństwa informacyjnego. Współorganizatorem tegorocznej edycji konferencji jest Województwo Małopolskie. Po raz pierwszy konferencja odbędzie się w regionie nowego kraju członkowskiego UE, co stanowi istotne wyróżnienie dla Małopolski jako regionu aktywnie działającego na rzecz zastosowań technologii informacji i komunikacji dla modernizacji administracji publicznej. Główne obrady konferencji będą miały miejsce na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków – Pychowice.
EISCO (European Information Society Conference – Europejska Konferencja Społeczeństwa Informacyjnego) jest jednym z najważniejszych w Europie forów debaty na temat społeczeństwa informacyjnego. Dotychczas zorganizowano cztery konferencje EISCO - w Brukseli (1998), Maladze (2000), Cagliari (2002) i Aalborgu (2003). Udział w trzydniowym przedsięwzięciu bierze około 400 osób z 30 krajów, reprezentujących w większości władze lokalne i regionalne, międzynarodowe stowarzyszenia o charakterze lokalnym i regionalnym oraz eksperci, przedstawiciele uczelni wyższych, instytutów badawczych i firm wspierających modernizację administracji publicznej poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Wśród uczestników znajdą się ponadto wysokiej rangi przedstawiciele Komisji Europejskiej. Połowa uczestników konferencji pochodzi z kraju będącego gospodarzem konferencji. W piątej edycji konferencji EISCO przewidywana jest również liczna reprezentacja z regionów Grupy Wyszehradzkiej
Główni organizatorzy EISCO 2005 to: Województwo Małopolskie i europejska sieć współpracy ELANET (CEMR). Marszałek Województwa Małopolskiego Janusz Sepioł jest ponadto, Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego EISCO 2005, który koordynuje przygotowania do konferencji. W Komitecie swych przedstawicieli mają m.in. również: Prezydent Miasta Krakowa, Uniwersytet Jagielloński, a także europejskie sieci współpracy: eris@, i TeleCities.
Konferencję aktywnie wspierają:
- Komisja Europejska, którą podczas konferencji reprezentować będzie jej wysoki rangą przedstawiciel,
- Ministerstwo Nauki i Informatyzacji,
- Uniwersytet Jagielloński.
Za praktyczne aspekty organizacji konferencji odpowiada Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" (członek ELANET), pełniący funkcję sekretariatu konferencji.