To pierwszy w Polsce i Europie pomnik poświęcony nie tylko upamiętnieniu ofiar wypadków komunikacyjnych ale także pełniący funkcję terapeutyczną. Polega ona na pokonaniu bram w formie poszarpanych krzyży które symbolizują kolejne etapy doświadczenia psychologicznego po otrzymaniu wiadomości o śmierci bliskiej osoby. Monument ma 40 metrów długości i 7 metrów wysokości.
Pomnik jest odpowiedzią na potrzebę powołania przestrzeni kontemplacji dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin, a także jako miejsca upamiętnienia tych, którzy zginęli. Jego budowa stanowi pierwszy etap realizacji całej idei, jaką jest powstanie Centrum Terapii Leczenia Traumy Powypadkowej w Zabawie, gdzie osoby, które nie mogą pogodzić się stratą bliskich będę mogły liczyć na stałą pomoc psychologów, terapeutów i osób duchownych.
W niedzielnych uroczystościach odsłonięcia pomnika uczestniczyło wiele osób, które przeżyły tragiczną śmierć swoich dzieci.
Rzeźba, według projektu artysty Jacka Kucaby, jest symbolicznym zderzeniem dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia. Kardiogram umieszczony na ścianie symbolizuje walkę o życie. Na wewnętrznych ścianach pomnika znajdują się jednakowej wielkości krzyżyki upamiętniające w sposób imienny konkretne osoby, które poniosły śmierć w wypadku komunikacyjnym. Cały czas istnieje możliwość upamiętnienia bliskiej osoby przy pomocy takiego właśnie krzyżyka. Docelowo może ich tu być umieszczonych nawet ponad 30 tysięcy. Jednocześnie pomysłodawcy pomnika zachęcają do przywożenia do Zabawy krzyży, które w tym momencie stoją w rowach i na poboczach dróg, w miejscu wypadków. Przy pomniku będą one uszanowane i złożone w godnym miejscu.
Między pomnikiem a sanktuarium bł. Karoliny, której kult coraz bardziej się rozwija powstał estetyczny, wybrukowany parking na kilkadziesiąt samochodów. Jego budowa była możliwa dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Uczestniczący w uroczystościach przedstawiciele samorządu województwa zapowiedzieli jednocześnie umieszczenie koncepcji budowy Centrum Terapii Leczenia Traumy Powypadkowej w przygotowywanej strategii rozwoju województwa na lata 2014-2020, dzięki czemu możliwe byłoby pozyskanie na ten cel środków unijnych.