Po mszy świętej, koncelebrowanej pod przewodnictwem kapelana Związku ks. dziekana Andrzeja Kamińskiego, w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, na płycie szaflarskiego rynku odbyły się centralne uroczystości rocznicowe. Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Augustyna Suskiego, zgromadzeni uczcili pamięć, wybitnego poety podhalańskiego, patrioty, współtwórcy i Naczelnika konspiracyjnej Konfederacji Tatrzańskiej, który zginął w Oświęcimiu. W imieniu samorządu regionalnego hołd bohaterowi złożył marszałek Jacek Krupa.
- Jestem zaszczycony i dumny, że mogłem uczestniczyć w tej wspaniałej uroczystości, a także mogłem złożyć pokłon w Augustynowi Suskiemu i Państwu – członkom Związku Podhalan – mówił marszałek Jacek Krupa. - To wspaniała organizacja, u której podstaw leży przede wszystkim patriotyzm i umiłowanie wolności, kultywowanie tradycji i ukochanie piękna Ziemi Podhalańskiej. Głębokie ukłony składam w związku z 90-leciem powstania. Wspólnie z przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego postanowiliśmy nadać Związkowi Podhalan Oddział w Szaflarach medal „Polonia Minor” – informował gospodarz regionu, przekazując odznaczenie na ręce prezes szaflarskiego oddziału Związku Podhalan Jadwigi Stanek.
W remizie OSP, gdzie uczestnicy uroczystości udali się w orszaku prowadzonym przez liczne poczty sztandarowe, odbyło się tradycyjne „Święcone Związku Podhalan”. Po symbolicznym dzieleniu się jajkiem i życzeniach zgromadzeni obejrzeli program artystyczny w wykonaniu zespołu regionalnego „Mali Szaflarzanie”.
Związek Podhalan jest jedną z najbardziej zasłużonych małopolskich organizacji społeczno- kulturalnych. Skupiał i skupia nadal w swoim gronie ludzi, którzy nie tylko pielęgnują swoją odrębność kulturową i obyczajową, ale również, którym głęboko leży na sercu dobro i rozwój ziem górskich. Działalność Związku Podhalan opiera się na głębokim poczuciu patriotyzmu, który nie przejawia się tylko w słowach, ale przede wszystkim w konkretnych działaniach, które w przypadku szaflarskiego Oddziału Związku przyczyniły się do znacznego rozwoju gospodarczego Gminy. Z jego inspiracji zaczęto tworzyć kółka rolnicze, modernizowano drogi, osuszano poprzez meliorację tereny bagienne, założono i wybudowano pierwszą na Podhalu Spółdzielnię Mleczarską oraz podejmowano wiele inicjatyw społecznych mających na celu pomoc mieszkańcom w Gminie Szaflary.
(Agenda UMWM w Nowym Sączu)