Jak przypomniał wicemarszałek Wojciech Kozak dynamiczne zmiany w Małopolsce i poszczególnych powiatach nie byłyby możliwe bez gospodarności samorządów i dobrego wykorzystania przyznanych środków unijnych. Sam powiat miechowski z funduszy europejskich otrzymał łącznie 112 mln zł. Pieniądze te wsparły powstanie wielu projektów, które każdego dnia zmieniają komfort życia mieszkańców poszczególnych miejscowości.
W czasie spotkania omówiono najważniejsze powiatowe inwestycje z obszarów transportu, edukacji, sportu, ochrony zdrowia, polityki społecznej, turystyki i kultury. W powiecie jednymi z najważniejszych inwestycji minionych lat były m.in.: przebudowa DW nr 783 na odcinku Wolbrom-Miechów, budowa szkoły podstawowej w Kozłowie, budowa krytej pływalni w Miechowe, remont kompleksu sportowego w Miechowie, rozbudowa hospicjum w Miechowie, odnowa centrów wsi w gminie Miechów, rewaloryzacja zabytkowego zespołu klasztornego wraz z Domem Generałów przy Bazylice Grobu Bożego i szereg innych przedsięwzięć wpływających na codzienne życie mieszkańców.
Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszył panel dyskusyjny, który poprowadził burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski. Biorący w nim udział: starosta miechowski Marian Gamrat, wójt Charsznicy Jan Żebrak, dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej Karolina Gamrat oraz prezes spółki – właściciela hotelu „Mercure Racławice Dosłońce Conference &SPA” Grażyna Leja omówili najważniejsze zmiany, które zaszły w regionie i określili jego najpilniejsze potrzeby.
Wręczono również odznaczenia i nagrody w plebiscycie „Małopolska. Widać zmiany.” Odznaki Honorowe „Krzyż Małopolski” z rąk wicemarszałka Wojciecha Kozaka i członka zarządu Jacka Krupy odebrali: wójt Racławic Adam Samborski (złotą) oraz kierownik Schroniska św. Brata Alberta Tomasz Bujak i radny gminy w Słaboszowie w latach 1988-2010 Józef Dulewicz (srebrne odznaki).
W plebiscycie Małopolska. Widać zmiany zwycięskie statuetki otrzymali: w kategorii „Przestrzeń do życia” – gmina Charsznica za instalację systemów energii odnawialnej w gminie, a w kategorii „Człowiek potencjał” gmina Książ Wielki za budowę przedszkola.
(mprz)