Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Mapy zasięgu

09 września 2008
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej - realizując cele określone w Strategii regulacyjnej na lata 2008-2010 - rozpoczął prace nad stworzeniem dwóch ogólnokrajowych map, tj.:
  • mapy zasięgu funkcjonowania usługi powszechnej i określeniem obszarów o najsłabszym dostępie do telefonii stacjonarnej oraz
  • mapy dostępu do szerokopasmowego Internetu.

Mapy te będą mogły zostać opracowane po uprzednim uzyskaniu szczegółowych informacji w tym zakresie zarówno od przedsiębiorców świadczących usługi telekomunikacyjne (do których wysłano zapytanie, jak również opublikowano je na stronie UKE), jak również od samych użytkowników bądź potencjalnych użytkowników tych usług. Liczymy również na wsparcie ze strony jednostek samorządu terytorialnego, jako najbardziej znających problemy i potrzeby rynku lokalnego.

Biorąc pod uwagę powyższe, zwracamy się do Państwa – jako osób najlepiej znających potrzeby i problemy rynku lokalnego – z prośbą o zgłaszanie informacji na temat obszarów na terenie Państwa Gminy, na których brakuje dostępu do telefonu stacjonarnego lub dostępu do szerokopasmowego Internetu poprzez łącze stałe, a użytkownicy tam mieszkający wyrażają jednocześnie chęć korzystania z tego rodzaju usług.

Prosimy o przekazywanie informacji o obszarach, na których nie jest świadczony dostęp do telefonii stacjonarnej lub dostęp do szerokopasmowego Internetu na adres mailowy: lub listownie na adres:

Urząd Komunikacji Elektronicznej
ul. Kasprzaka 18/20 01-211 Warszawa
(z dopiskiem: Mapy zasięgu – zgłoszenia Gmin/Powiatów)

Należy podkreślić, iż przekazane przez Państwa informacje w tej kwestii będą stanowiły również bardzo ważny element rozpoznania zagadnienia - przyczynią się bowiem do pełniejszego uzyskania obrazu obecnego poziomu zasięgu stacjonarnego Internetu szerokopasmowego i telefonii stacjonarnej, jak również faktycznego zapotrzebowania na tego rodzaju usługi.

Mamy nadzieję, że w efekcie uzyskania informacji i ich odpowiedniego zagregowania zdobędziemy, a także udostępnimy operatorom (również lokalnym) oraz zainteresowanym organom samorządu terytorialnego, wiedzę o miejscach skoncentrowanego popytu na usługi telekomunikacyjne, które to miejsca mogą być interesujące z punktu widzenia biznesowego. Informacje uzyskane od Państwa posłużą nam także do zidentyfikowania tych miejsc, gdzie potrzebne jest zapewnienie usługi powszechnej w rozumieniu art. 81 Prawa telekomunikacyjnego, który to obowiązek leży w gestii operatora wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej (czyli obecnie Telekomunikacji Polskiej S.A.).

Przypomnieć jednocześnie należy, że usługa Internetu szerokopasmowego nie należy do katalogu usług wchodzących w skład usługi powszechnej, a zatem jej świadczenie może być promowane i wspierane przez administrację, także w postaci inicjatyw takich jak Mapa, ale nie może być egzekwowane środkami administracyjnoprawnymi.

Intencją naszą nie jest ocena opłacalności inwestycji dla zgłaszanych obszarów, lecz scentralizowanie informacji w celu podjęcia próby skierowania tam inwestycji w porozumieniu z operatorami, którzy zechcą się podjąć tego zadania, lub na podstawie wymagań prawnych związanych z usługą powszechną.

Licząc na współpracę z Państwa strony, łączę wyrazy szacunku

Renata Piwowarska
Dyrektor Departamentu Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego
Urząd Komunikacji Elektronicznej
tel. (22) 53-49-225
fax (22) 53-49-195
e-mail: