W stolicy Europy
Dni Małopolski w Brukseli są cyklicznym przedsięwzięciem promocyjnym adresowanym do mieszkańców stolicy Belgii i pracowników instytucji UE. Organizowane już od sześciu lat, są stałym elementem kalendarza wydarzeń artystyczno-kulturalnych miasta. Tegoroczna edycja Dni (20.09–03.10.2012), przypadająca na 10-lecie funkcjonowania Przedstawicielstwa Małopolski w Brukseli, obejmuje wydarzenia wpisujące małopolskie dziedzictwo we współczesne międzynarodowe konteksty i działania, podkreślające inspirujący potencjał kulturowy regionu oraz jego powiązania z najnowszymi zjawiskami w sztuce.
Muzyczny kosmos
20 września dla fanów elektronicznej, eksperymentalnej i ambitnej muzyki klubowej, mieszkających lub wybierających się do stolicy Belgii to dzień wyjątkowy. W ramach Bozar Electronic Arts Festival, trzydniowego festiwalu artystycznego (20–22.09.2012), odbędzie się koncert Music for Sólaris z wizualizacjami Briana Eno i udziałem Daniela Bjarnasona, Bena Frosta, znanego m.in. ze współpracy z Björk, oraz Sinfonietty Cracovii.
Music for Sólaris, to niezwykły projekt muzyczny, który powstał na zlecenie Fundacji Tone, organizatora najbardziej znanego w Polsce krakowskiego festiwalu muzyki postępowej – Unsound. Początkowo miał być ścieżką dźwiękową do filmu Solaris Andrieja Tarkowskiego, ale ostatecznie film, a przede wszystkim powieść Stanisława Lema o tym samym tytule, stały się istotnym źródłem inspiracji dla Daniela Bjarnasona i Bena Frosta do stworzenia niezależnej kompozycji. Do pracy nad nią muzycy zaprosili Sinfoniettę Cracovię. Projekt wywarł ogromne wrażenie na Brianie Eno, kompozytorze i muzyku współpracującym m.in. z U2, Talking Heads, My Bloody Valentine, Philem Collinsem czy Davidem Bowie’m, który wspólnie z Nickiem Robertsonem przygotował wizualizacje nawiązujące do obrazów z filmu Tarkowskiego i powieści Stanisława Lema. W 2011 roku płyta Music for Sólaris została wydana przez islandzką wytwórnię Bedroom Community i zdobywa coraz większe uznanie wśród mediów i publiczności.
W 2012 roku projektem zainteresowało się centrum BOZAR, które postanowiło włączyć go w program Bozar Electronic Arts Festival. To pierwsza edycja festiwalu o tak szerokiej formule, korzystająca z doświadczeń czterech poprzednich, skupionych wokół muzyki elektronicznej. Zaprezentowanie Music for Sólaris odbiorcom muzyki elektronicznej z Belgii i krajów ościennych będzie nie tylko wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym, ale też doskonałą okazją do wymiany idei i inspiracji artystycznych.
Dziedzictwo i dizajn
Zachętą do aktywnego zwiedzania Małopolski i poznawania jej dziedzictwa, będzie natomiast plenerowa wystawa Powiązania. Dynamiczna bryła instalacji, dzieło krakowskich projektantów z LATALAdesign, będzie jedną z atrakcji brukselskiego placu Mont des Arts od 21 września do 3 października.
Wystawa odkrywa kulturalne i turystyczne atrakcje Małopolski i jej stolicy – Krakowa. Przedstawia interpretację regionu, osobiste fascynacje, nieoczywiste zjawiska. W gąszczu falujących na wietrze sznurków, nawiązujących do lokalnych tradycji rzemieślniczych, kryją się stanowiska, które odsłaniają jego intrygujące oblicza. Nieistniejące wioski łemkowskie nurkowanie w mieście, kopalnia soli, oddech ziemi, dźwięk drewna. Miejsca ważne dla dziedzictwa kulturowego, zabytki, skarby przyrody.
Wystawa jest także zabawą dziedzictwem i dizajnem, co dostrzegli organizatorzy jednego z największych europejskich festiwali dizajnu, włączając Powiązania w tegoroczny program Brussels Design September, wydarzenia obejmującego ponad 100 przedsięwzięć kulturalnych i komercyjnych, będącego miejscem corocznych spotkań pasjonatów i projektantów.
Do zobaczenia w Małopolsce
Tytuł wystawy, podobnie, jak cały program tegorocznych Dni Małopolski w Brukseli zachęca do poszukiwania powiązań pomiędzy historią a nowoczesną formą jej prezentacji. I do odkrywania Małopolski.
Może dzięki nowym powiązaniom można ją będzie poznać inaczej?
Zapraszamy!
Dni Małopolski w Brukseli
www.malopolskadays.eu
Organizatorzy:
Województwo Małopolskie
Małopolski Instytut Kultury