Otwierając spotkanie marszałek zauważył, że dziś w Krakowie swoje centrum wsparcia technicznego otwarła światowa firma Cisco specjalizująca się w technologiach informatycznych, co – jak ocenił – najlepiej pokazuje, że Kraków i Małopolska mają spory potencjał w obszarze innowacji i kapitału intelektualnego.
Wstęp do dyskusji podczas dzisiejszego spotkania stanowiło wystąpienie z-cy dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy Aliny Paluchowskiej na temat kapitału intelektualnego a rynku pracy w regionie. Jej zdaniem przewagą konkurencyjną regionu i szansą, którą należy wykorzystać są: wysoki odsetek wykształconych mieszkańców, od lat niska - w porównaniu z innymi regionami - stopa bezrobocia oraz duża mobilność pracowników. Problemem pozostaje mała aktywność zawodowa, a wręcz wykluczenie osób niepełnosprawnych szczególnie na obszarach wiejskich.
Jak zapowiedziała działania samorządu w ciągu najbliższych lat koncentrować się będą na upowszechnieniu kształcenia ustawicznego, wsparciu modelu pracy z uczniami zdolnymi oraz modernizacji kształcenia zawodowego. Dodała też, że intencją władz regionu jest poprawa dostępności do wychowania przedszkolnego zwłaszcza na obszarach wiejskich. – To ważne, by coraz więcej dzieci w wieku od 3 do 5 lat – mimo możliwości pozostania pod opieką w domu –miało dostęp do przedszkoli, bo to pozwoli im na wczesne nabywanie umiejętności i lepszy start w przyszłość – argumentowała.
W dalszej części spotkania zaprezentowano założenia przyszłej polityki klastrowej w nowym okresie programowania UE oraz wyniki III etapu systemu monitoringu Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2008-2013. Na zakończenie prof. Ewa Okoń-Horodyńska poinformowała o postępie prac nad Strategią Innowacji Województwa Małopolskiego po 2013r.