W dniach 22–24 sierpnia br. w Nowym Sączu odbędzie się po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Małopolska - Karpaty OFFer. Głównym celem festiwalu jest przedstawienie różnorodnych zjawisk kulturowych i wyjątkowej aktywności twórczej mieszkańców Karpat, ich swoistej duchowej wspólnoty oraz szacunku dla tradycji.
- Istotą tego pomysłu jest to, że Karpaty są troszeczkę off, czyli z dala od utartych szlaków i jeszcze wolne od komercji, ale równocześnie mają niezwykłe bogactwo; są otwarte, atrakcyjne i oczekujące – wyjaśnia dyrektor Instytutu Europa Karpat, Małgorzata Broda.
Zasadą projektu będzie bardzo szeroka i różnorodna prezentacja wszelkich przejawów sztuki i twórczości związanej z regionem Karpat, zarówno profesjonalnej, jak i amatorskiej, tradycyjnej i nowoczesnej. Festiwalowi towarzyszyć będą „artystyczne debiuty” studentów szkół artystycznych z regionu Karpat. W tym roku będą to prezentacje środowiska plastyków i wokalistów z Państwowej Szkoły Zawodowej w Sanoku.
Poszczególne dni festiwalowe będą poświęcone różnym sztukom (muzyka, sztuki plastyczne, taniec, działania teatralne i parateatralne, film, fotografika itp.). W ramach projektu zaprezentują się zespoły i twórcy ze wszystkich krajów karpackich.
22.08 (piątek) – święto muzyki
Koncert MUZYKA KARPAT – Rynek Nowego Sącza, godz. 18.00 – 20.00
23.08 (sobota) – święto artystów ulicy
Teatry Ulicy – ul. Jagiellońska i Rynek, godz. 18.30 – 21.30
24.08 (niedziela) – święto artystycznej różnorodności
Galicyjski Galimatias – Miasteczko Galicyjskie, godz. 14.00 – 19.00
Każdy dzień festiwalowy będą kończyć spektakularne wydarzenia: koncerty, pokazy ogniowe, spektakle teatrów ulicznych i grup kuglarsko – mimicznych.
Nowatorską atrakcją będzie uruchomienie pociągu KARPATY OFFer. Będzie to pociąg relacji Kraków – Nowy Sącz, wyruszający ze stolicy regionu w piątek o godz. 10.34. Przejazd tym pociągiem umożliwi mieszkańcom regionu i turystom uczestnictwo w festiwalu przy jednoczesnym podziwianiu przyrodniczo – krajobrazowej atrakcyjności Małopolski. W każdym wagonie będą się odbywać festiwalowe prezentacje, pociąg będzie specjalnie oznakowany, aby promować festiwal.
Szczegółowe informacje o festiwalu oraz program znajdują się na stronie Instytutu pod adresem: www.europakarpat.pl.
Ten festiwal jest kwintesencją 5-letniej działalności Instytutu Europa Karpat działającego przy MCK „Sokół”. Wiele osób znaczących wsparło organizację tego przedsięwzięcia. Warto tutaj wspomnieć, że w Radzie Programowej zasiadają: Marek Styczyński (Projekt „Karpaty Magiczne”), Jerzy Zoń (dyrektor teatru KTO oraz Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie) i Józef Broda – podkreślił Wicemarszałek Leszek Zegzda.
Patronat Honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara.
(jaug)