- Ta akcja jest przykładem współpracy samorządów, która wynikła z serca pracowników Urzędu Marszałkowskiego i wojewódzkich jednostek samorządowych - tak dyrektor Wyroba podsumowała urzędową akcję „Książka dla powodzian”. Swoją wdzięczność za przeprowadzoną zbiórkę wyraził wójt Szczurowej Marian Zalewski – Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy wiadomość, że pracownicy Urzędu Marszałkowskiego zorganizowali taką akcję. Wiedząc, jak każde ciepłe serce i gest są ważne dla ludzi, których dotknęła powódź serdecznie dziękuję w ich imieniu za ten dar wielkiego serca.
Z inicjatywy dyrekcji Urzędu Marszałkowskiego przez pierwszy wakacyjny miesiąc (od 23 czerwca do 23 lipca) trwała zbiórka książek dla bibliotek poszkodowanych przez powódź. Dzięki zaangażowaniu urzędników udało się zebrać rekordową liczbę 1049 książek, które dziś trafiły do trzech małopolskich bibliotek.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Uzdrowiskowej w Muszynie, Gminna Biblioteka Publiczna w Szczurowej (Filia w Woli Przemykowskiej) oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Gromniku (Filia w Rzepienniku Marciszewskim) to placówki, do których trafiły książki zebrane przez urzędników. Dziś ich zbiory wzbogaciły się o nowe pozycje książkowe, które choć częściowo zapełnią braki na półkach powstałe w wyniku powodzi. Aż jedną trzecią całego księgozbioru (łącznie 3700 książek) utraciła biblioteka w Woli Przemykowskiej. Na ręce kierownik biblioteki i wójta Szczurowej Mariana Zalewskiego zostało przekazanych 355 książek. W bibliotece w Rzepienniku Marciszewskim oprócz 1000 zniszczonych książek, przez wodę uszkodzone zostały także regały. Biblioteka, reprezentowana dziś przez kierownik Bogusławę Krzak, otrzymała z Urzędu Marszałkowskiego 342 książki. Duże straty poniosła także biblioteka w Muszynie, gdzie zalanych zostało 700 książek, w tym liczne lektury szkolne i słowniki. Do jej zbiorów trafiło dziś 352 książki, które odebrała dyrektor biblioteki Sylwia Gacek.
Wśród zebranych egzemplarzy znalazły się liczne lektury, słowniki, poradniki, albumy, eseje, komiksy, opracowania krytyczno-literackie oraz literatura piękna i dziecięca. „Alchemik” P. Coelho, „Harry Potter i kamień filozoficzny” J. K. Rowling, „Dzieła zebrane” Stanisława Lema, „Ziemia, rośliny, zwierzęta” Larousse, „Ilustrowana historia świata” to tylko niektóre z tytułów, które zasilą zasoby gminnych bibliotek. Wszystkie książki, które trafiły do biblioteki Urzędu Marszałkowskiego, gdzie odbywała się zbiórka, były w bardzo dobrym stanie.
(mkraw)