Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Jak aktywizować osoby 50+?

05 października 2015
Jak aktywizować osoby 50+? Jak aktywizować osoby 50+?
Zwiększenie poziomu zatrudnienia wśród seniorów jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania całej gospodarki – stwierdzili zgodnie uczestnicy konferencji "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+", która odbyła się w poniedziałek w Krakowie. Na wydarzeniu był obecny minister Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wicemarszałek Wojciech Kozak.

Krakowska konferencja "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+" to kolejna odsłona rządowego projektu, który ma zwiększyć liczbę seniorów czynnych zawodowo. O tym, jak kluczowe jest to zadanie, mówił w poniedziałek Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

– Nie ma dobrej firmy, która działa tylko w oparciu o osoby młode – przecież dojrzali pracownicy to nie tylko wiedza, doświadczenie, ale też ogromna solidarność z pracodawcą. Osoby 50+ to nie tylko wartościowi pracownicy, ale też impuls dla rozwoju tzw. srebrnej gospodarki, a więc firm, które świadczą usługi dla seniorów. Przecież w tym biznesie jest sporo miejsc pracy dla osób młodych! – podkreślał minister Kosiniak-Kamysz.

Wicemarszałek Wojciech Kozak również podkreślał, że aktywizacja osób 50+ nie oznacza zabierania pracy osobom, które dopiero co wchodzą na rynek pracy.

– W gospodarce jest miejsce dla wszystkich – zarówno młodych, jak i starych. Dzięki środkom unijnym, które będą do dyspozycji w latach 2014-2020, będzie można uzyskać duże wsparcie nie tylko na szkolenia, staże, ale też na założenie własnej firmy – mówił wicemarszałek Kozak.

Jak podkreślał wicemarszałek Wojciech Kozak – środowiska seniorów są coraz bardziej aktywne w sferze społecznej, czego świetnym przykładem jest coraz bardziej rozbudowana sieć uniwersytetów trzeciego wieku.

– Potencjał uniwersytetów można w doskonały sposób wykorzystać także w kampaniach informacyjnych. Studenci-seniorzy są przykładowo świetnymi odbiorcami akcji profilaktycznych, które prowadzi Województwo Małopolskie – dodał wicemarszałek.

Sesja plenarna podczas poniedziałkowej konferencji "Solidarność pokoleń” była poświęcona sytuacji osób 50+ na polskim rynku pracy. Zaproszeni eksperci: minister Władysław Kosiniak-Kamysz, prof. Elżbieta Kryńska (Uniwersytet Łódzki), dr Agnieszka Chłoń-Domińczak (SGHa także dr hab. Czesław Szmidt (Akademia Leona Koźmińskiego), zwracali uwagę na specyfikę polskiej sytuacji w odniesieniu do innych krajów Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

- Ogromnym wyzwaniem w całym procesie jest to, by wraz ze zmianą struktury gospodarki, zmieniała się także mentalność społeczeństwa. Lata, kiedy pracowano do emerytury w ogromnym przedsiębiorstwie państwowym, a osoba bez pracy miała gwarantowane zatrudnienie, odeszły wraz ze zmianą ustroju… Problemem jest to, że są wciąż grupy osób, które zdają się tego nie zauważać – mówił dr hab. Szmidt.

Przypomnijmy, program „Solidarność pokoleń" skierowany jest zarówno do osób powyżej 50. roku życia, jak i przedsiębiorców, związków zawodowych, organizacji pozarządowych. W realizacji programu bardzo ważna jest koordynacja działań zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym, upowszechnianie „dobrych praktyk" oraz wymiana doświadczeń w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+.

(Biuro prasowe)

Galeria zdjęć