Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Innowacyjne podejście do rynku pracy

13 maja 2015
Zakończyła się VIII Konferencja „Małopolska otwarta na wiedzę”. Przedstawiciele urzędów pracy, firm szkoleniowych czy przedsiębiorstw z całego województwa spotkali się w Krakowie by rozmawiać o tym, jakie działania są skuteczne w walce z bezrobociem, a także jakie czynniki wpływają na podnoszenie kompetencji przez pracowników. Konferencję otworzył wicemarszałek Stanisław Sorys.

W Małopolsce mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju. To sprawia, że nasze działania są ukierunkowane na mniejszą grupę bezrobotnych, ale prawdopodobnie tych najtrudniejszych – wielu z nich nie tylko długo nie może znaleźć pracy, ale też nawet nie chce jej podjąć – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys, dodając, że właśnie dlatego Małopolska stawia na innowacyjne rozwiązania także na rynku pracy – Obecna perspektywa unijna to dobry czas, żeby sprawdzać różne niestandardowe metody. Dlatego spotykamy się dzisiaj, żeby wymienić doświadczenia choćby związane z podmiotowym finansowaniem kształcenia.

Jak podkreślał wicemarszałek Sorys, inwestując w kapitał ludzki trzeba pamiętać, że na bezpośrednie efekty działań trzeba dłużej poczekać.

To, że owoce takich działań zbiera się po czasie, nie jest wcale wadą. Właśnie to czyni je bardziej perspektywicznymi – dodał wicemarszałek.

W trakcie konferencji „Małopolska otwarta na wiedzę” zaprezentowano również dane nt. kształcenia Małopolan. Jak wykazywała dr Barbara Worek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańcy województwa małopolskiego są w czołówce jeśli chodzi o wskaźnik aktywności edukacyjnej dorosłych – w zeszłym roku wynosił on aż 28 proc. i był drugim wynikiem w kraju. Inną pozytywną tendencją jest to, że praktycznie co drugi pracujący mieszkaniec Małopolski inwestuje w swój rozwój – uczestnicząc w szkoleniach, kursach itp.

Z kolei Barbara Matyaszek-Szarek z Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan podkreślała, że nowoczesne rozwiązania stosowane w Małopolsce – takie jak np. podmiotowe finansowania kształcenia – są dobrym kierunkiem, który polepsza sytuację nie tylko pracowników, ale też pracodawców.
Konferencję zakończyła debata, w której udział wzięli: prof. Roman Batko (Uniwersytet Jagielloński),  dr Agnieszka Chłoń-Domińczak (Instytut Badań Edukacyjnych),  Marek Filipczyk (Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie),  Łukasz Krzykwa (Sodexo Benefits and Rewards Services Polska) Celine Marchal (FOREM, Walonia) oraz Ewa Szuba (Aspen).

Organizatorem konferencji był Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
(Biuro prasowe/pkorb)

Galeria zdjęć