– W Małopolsce mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju. To sprawia, że nasze działania są ukierunkowane na mniejszą grupę bezrobotnych, ale prawdopodobnie tych najtrudniejszych – wielu z nich nie tylko długo nie może znaleźć pracy, ale też nawet nie chce jej podjąć – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys, dodając, że właśnie dlatego Małopolska stawia na innowacyjne rozwiązania także na rynku pracy – Obecna perspektywa unijna to dobry czas, żeby sprawdzać różne niestandardowe metody. Dlatego spotykamy się dzisiaj, żeby wymienić doświadczenia choćby związane z podmiotowym finansowaniem kształcenia.
Jak podkreślał wicemarszałek Sorys, inwestując w kapitał ludzki trzeba pamiętać, że na bezpośrednie efekty działań trzeba dłużej poczekać.
– To, że owoce takich działań zbiera się po czasie, nie jest wcale wadą. Właśnie to czyni je bardziej perspektywicznymi – dodał wicemarszałek.
W trakcie konferencji „Małopolska otwarta na wiedzę” zaprezentowano również dane nt. kształcenia Małopolan. Jak wykazywała dr Barbara Worek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańcy województwa małopolskiego są w czołówce jeśli chodzi o wskaźnik aktywności edukacyjnej dorosłych – w zeszłym roku wynosił on aż 28 proc. i był drugim wynikiem w kraju. Inną pozytywną tendencją jest to, że praktycznie co drugi pracujący mieszkaniec Małopolski inwestuje w swój rozwój – uczestnicząc w szkoleniach, kursach itp.
Z kolei Barbara Matyaszek-Szarek z Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan podkreślała, że nowoczesne rozwiązania stosowane w Małopolsce – takie jak np. podmiotowe finansowania kształcenia – są dobrym kierunkiem, który polepsza sytuację nie tylko pracowników, ale też pracodawców.
Konferencję zakończyła debata, w której udział wzięli: prof. Roman Batko (Uniwersytet Jagielloński), dr Agnieszka Chłoń-Domińczak (Instytut Badań Edukacyjnych), Marek Filipczyk (Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie), Łukasz Krzykwa (Sodexo Benefits and Rewards Services Polska) Celine Marchal (FOREM, Walonia) oraz Ewa Szuba (Aspen).
Organizatorem konferencji był Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.
(Biuro prasowe/pkorb)