– Uczestniczymy w ważnym wydarzeniu dla Małopolski i Tarnowa, którego obrady toczą się na przełomie dwóch dekad, jeśli chodzi o fundusze europejskie. Z jednej strony rozliczamy starą perspektywę, tak istotną dla rozwoju naszej gospodarki, a z drugiej rozpoczynamy nową, bardzo korzystną dla Małopolski perspektywę finansową. Mamy obecnie o 1 mld euro więcej, z czego 50% środków ma trafić na rozwój przedsiębiorczości - mówił wicemarszałek. - Małopolska to miejsce gdzie warto inwestować, a na tarnowskim forum zapadają ważne decyzje. W imieniu Zarządu życzę aby tych decyzji korzystnych dla subregionu tarnowskiego było jak najwięcej – zakończył wicemarszałek Sorys.
Tarnowskie forum to dwa dni debat i spotkań reprezentantów biznesu, a także wybitnych ekonomistów i przedstawicieli rządów z Polski, Unii Europejskiej i innych krajów. Na tegorocznym Forum do najważniejszych tematów należą: nowa gospodarka, gospodarka cyfrowa, e-zdrowie, bioekonomia, przedsiębiorczość 4.0.
Obrady forum rozpoczął panel „Finansowanie gospodarki - jak zapewnić kolejne dekady wzrostu?”, w którym jednym z panelistów był wicemarszałek Stanisław Sorys. Uczestnicy panelu zastanawiali się czy państwo, samorządy i firmy będą w stanie tak wykorzystać środki unijne by pełniły rolę koła zamachowego dla polskiej gospodarki? Nie zabrakło również pytań o efektywność inwestycji. - Poprzednia perspektywa finansowa UE udowodniła, że dobrze radzimy sobie z wydawaniem i rozliczaniem pieniędzy unijnych, stworzyła również dobrą bazę dalszego rozwoju gospodarczego, m.in. powstało 36 nowych stref aktywności gospodarczej o powierzchni 1674 ha. W nowej perspektywie Małopolska jest jeszcze większym beneficjentem funduszy europejskich, mamy 250 mln euro na gospodarkę opartą na wiedzy i 240 mln euro na rozwój przedsiębiorczości. Pieniądze te dają szansę na dalszy rozwój cywilizacyjny, dużym wyzwaniem jest innowacyjność lecz Małopolska jako jeden z liderów innowacji większość tych problemów ma już za sobą. Jesteśmy drugim regionem pod względem wielkości środków przeznaczanych na badania naukowe i to daje nam dodatkowy instrument dla rozwoju gospodarczego - pokreślił wicemarszałek Stanisław Sorys.
W dalszej części obrad dyskutowano m.in. o roli i znaczeniu biznesu dla lokalnej społeczności, o tym jak wykorzystać potencjał rynku cyfrowego, a także jak budować wartość firmy. Podczas debat zastanawiano się jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy samorządami a inwestorami, by można było poprzez rewitalizację stworzyć nową jakość przestrzeni publicznej. Analizowano różne oblicza telemedycyny oraz przedstawiono najnowsze inicjatywy związane z rozwojem bioekonomii w Europie. Na koniec próbowano też znaleźć odpowiedź na pytanie: jakich wartości potrzebuje współczesny kapitalizm?
Partnerem Forum jest Województwo Małopolskie. Obradom Forum Inwestycyjnego towarzyszyła prezentacja oferty inwestycyjnej Małopolski.
W Forum uczestniczy około 300 gości: inwestorzy z Polski i z Europy Środkowo-Wschodniej, a także przedstawiciele rządów i parlamentów, którzy są odpowiedzialni za przebieg procesów gospodarczych w Europie Środkowej.
(Agenda UMWM w Tarnowie)