W ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w Nowym Sączu i Starym Sączu odbył się trzydniowy Festiwal Osób Niepełnosprawnych. Na Sądecczyznę każdego festiwalowego dnia przybywało ponad pięćset osób ze wszystkich stron Małopolski.
Pierwszego dnia Festiwalu odbyła się spartakiada sportowa. Rozegrano turnieje: tenisa stołowego, pływacki i biegowy oraz zawody na ściance wspinaczkowej. Rywalizowano też w przeciąganiu liny, rzutach karnych, rzutach piłką do celu i na odległość. Atrakcją dnia były występy grupy Astral z Pałacu Młodzieży z Nowego Sącza oraz pokazy ratownictwa medycznego, przygotowane przez Sądeckie Pogotowie Ratunkowe.
Kolejnego dnia podwoje dla uczestników Festiwalu otworzył klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Niepełnosprawni zwiedzali Dom Świętej Kingi, wzięli udział w prelekcji na temat dziedzictwa kulturowego Sądecczyzny, zapoznawali się z działalnością Świętej Kingi oraz oglądali zabytki. U Sióstr Klarysek uczestnicy festiwalu obejrzeli także koncert i fragmenty spektaklu „Solilandia” przedstawionego przez zespół Promyczki z Nowego Sącza. Koncert wraz z niepełnosprawnymi obejrzała radna województwa Marta Mordarska.
Na hali sportowej przy starosądeckim Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego rozegrano Bieg o Koronę Świętej Kingi. Wśród konkurencji był m.in. bieg uczestników na wózkach inwalidzkich. W Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania „Opoka” znajdującego się przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu odbyły się zajęcia warsztatowe – budowano latawce oraz wykonywano sztandary sądeckie o tematyce lokalnej i historycznej. Podczas panelu dyskusyjnego „Jan Paweł II, Papież Pielgrzym, Papież Pokoju, Papież Integracji Społecznej” sformułowano Apel o pokój na świecie. Prezentacji lotów latawców towarzyszył pokaz lotów modeli samolotów w wykonaniu członków Sądeckiego Towarzystwa Lotniczego. Uczestnicy festiwalu wypuścili w przestworza balony z Apelem o pokój na świecie.
Podczas pokazów nagrodzono uczestników Biegu o Puchar Świętej Kingi. Główne trofeum wywalczyli uczestnicy festiwalu z Krakowa, a puchar za zwycięstwo w biegu na wózkach inwalidzkich – wywalczyła uczestniczka Ania z WTZ Nadzieja w Nowym Sączu. Dekoracji zwycięzców dokonali burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek oraz radna województwa Marta Mordarska.
Trzeci dzień festiwalu miał miejsce w obiektach Parku Etnograficznego w Nowym Sączu oraz w Miasteczku Galicyjskim. Nad przebiegiem tego dnia czuwało Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Niemal sześciuset uczestników wzięło udział w warsztatach rękodzielniczych. Malowano na szkle, wytwarzano papier czerpany, ozdoby regionalne, próbowano sztuki garncarstwa. Na płycie Rynku Miasteczka Galicyjskiego tuż obok ratusza stanęła dmuchana zjeżdżalnia, a wokół rozstawiono stoiska z wyrobami Warsztatów Terapii Zajęciowej i lokalnych rzemieślników.
Sceną zawładnęły zespoły teatralne, składające się z osób niepełnosprawnych, a na podsumowanie spektakli wystąpiła grupa Astral z sądeckiego Pałacu Młodzieży. Finałem Festiwalu Osób Niepełnosprawnych był uroczysty koncert Majki Jeżowskiej, podczas którego bawili się zarówno niepełnosprawni uczestnicy, jak i mieszkańcy Nowego Sącza. Wśród uczestników obecny był Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Dariusz Madera.
W organizację festiwalowych atrakcji włączyły liczne instytucje działające w Nowym Sączu: Zespół ds. Problematyki Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Nowego Sącza, Stowarzyszenie „Jesteśmy” działające przy Środowiskowym Domu Samopomocy, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Placówek Oświatowo Wychowawczych, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Klub Wysokogórski, Organizacja „Strzelec”, Stowarzyszenie „Pomagam”, Klub Integracyjny, Pałac Młodzieży, Sądeckie Pogotowie Ratunkowe, Sądeckie Towarzystwo Lotnicze, Muzeum Okręgowe oraz Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania „OPOKA”, Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego i Komisariat Policji w Starym Sączu.
„Festiwal Osób Niepełnosprawnych w Nowym Sączu” mógł odbyć się dzięki zaangażowaniu Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy oraz Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka. Decydując o rozszerzeniu formuły „Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych” o organizację Festiwalu w Nowym Sączu, samorząd województwa wsparł finansowo wydarzenie kwotą 50 tys. zł.