Delegat zapewniał, że bardzo ceni sobie długoletnie kontakty między Małopolską i Walonią. Wspomniał o owocnej współpracy w zakresie kultury turystyki i edukacji. W ramach współpracy w zakresie np. szkolnictwa „Walonia-Bruksela” delegowała lektorki, które prowadzą zajęcia w języku francuskim na Filologii romańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Liceum nr 17 o profilu francuskim w Krakowie. Nadmienił również o współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, dzięki której możliwe było zorganizowanie wystawy fotografii malarza René Magritte’a. Oświadczył, że stronie walońskiej nadal bardzo zależy na rozwijaniu kontaktów z naszym regionem zwłaszcza w zakresie współpracy uniwersyteckiej i dziedzinie innowacji technicznych.
Wicemarszałek Kozak ze swej strony przybliżył gościowi obraz Małopolski, skupiając się nie tylko na atutach, ale i na potrzebach naszego regionu. Mówił o osiągnięciach Małopolski w zakresie pozyskania i wykorzystania środków unijnych dla rozwoju naszego województwa.
Delegat natomiast opowiadał o Planie „Marshalla”, który Rząd Walonii przyjął dla wzmocnienia współpracy pomiędzy sektorem prywatnym, władzami regionu i jednostkami badawczymi w celu odnowy gospodarczej regionu. Skupiono się na 5 sektorach takich jak: biotechnologia, przemysł rolnospożywczy, aeronautyczny i kosmiczny, maszynowy oraz infrastruktura. Dla każdego z tych sektorów utworzono centra konkurencyjności, dla lepszego ich zarządzania. Po pozytywnych efektach w zakresie ożywienia gospodarki, rząd Walonii postanowił przyjąć „Plan Marshalla 2 – zielony”. Delegat zadeklarował chęć podzielenia się doświadczeniami walońskimi w tym zakresie.
Na koniec wspomniano również o bardzo dobrych stosunkach Polski i Belgi oraz o oficjalnej wizycie Bronisława Komorowskiego, Prezydent RP w Brukseli, która będzie miała miejsce 13 listopada br.