Członek Zarządu Stanisław Sorys wraz z przewodniczącym Franzem Majcenem wysoko ocenili pracę i znaczenie lokalnych grup działania dla rozwoju regionów. Ponadto obaj panowie zgodnie podkreślali, że bez inicjatyw oddolnych takich jak np. NGO nie jest możliwa współpraca międzyregionalna, ponieważ żadne umowy nie są w stanie same w sobie zastąpić aktywnych działań zaangażowanych w tego typu projekty ludzi.
Spotkanie miało związek z podpisaniem umowy o współpracy przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo na Jurze„ z austriacką LAG EU LEADER Region Oststeirisches Kernlang. Głównymi założeniami wspólnego projektu organizacji są: rozwój europejskich krajobrazów przyrodniczych przez produkowanie i promocję zdrowych ekologicznie produktów oraz pozycjonowanie turystyczno-ekologiczne przyrodniczych ścieżek turystycznych oparte na produktach regionalnych.
W roku 2008 Małopolska nawiązała kontakty z Tyrolem m.in. w związku z zamiarem skorzystania z doświadczeń austriackich z organizacji EURO 2008. Obecnie kontakty z Tyrolem związane są z wymianą doświadczeń na temat organizacji systemu edukacji zawodowej w dziedzinie turystyki. Wcześniej Małopolska aktywnie współpracowała również ze Styrią, która była zainteresowana przede wszystkim współpracą w obszarze gospodarki, stąd też większość wspólnych przedsięwzięć dotyczyła właśnie tego obszaru.
Styria przywiązuje bardzo duża wagę do rozwoju współpracy międzynarodowej, jako narzędzia ułatwiającego firmom styryjskim nawiązanie współpracy gospodarczej z zagranicą. Styria podpisała umowy o partnerstwie z 7 polskimi województwami: dolnośląskim, opolskim, śląskim, podkarpackim, lubelskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim. W strategii współpracy międzynarodowej Styrii nasz kraj zajmuje bardzo ważne miejsce, przy czym w sferze zainteresowań tego landu są docelowo wszystkie polskie województwa.