W trakcie wystąpienia otwierającego konferencję Stanisław Sorys, mówił o nadziejach jakie Małopolska wiąże ze scalaniem gruntów. Jednym z nich jest zdecydowana poprawa bezpieczeństwa powodziowego w regionie. Stanisław Sorys przypomniał również o tym jak ważne są zmiany legislacyjne w tej dziedzinie ze względu na to, iż obowiązująca ustawa nie jest dostosowana do zmieniającej się rzeczywistości. Podkreślił również, że ze względu na współpracę z Turyngią i Bawarią, Małopolska dysponuje dobrymi wzorami w dziedzinie scalania gruntów, które warto wykorzystać.
Po wstępnym przemówieniu Stanisław Sorys wygłosił referat, w trakcie którego tłumaczył że doświadczenia krajów „starej” Unii Europejskiej pokazują, że scalania gruntów są „kręgosłupem” dla równoległej realizacji wielu zadań z zakresu obszarów wiejskich tj. :
- gospodarowania rolniczymi zasobami wodnymi
- odnowy i rozwoju wsi
- kształtowania i ochrony środowiska naturalnego
Obecny na konferencji reprezentant niemieckiej Turyngii, prof. dr. Karl-Friedrich Thöne powiedział, że Turyngia jest bardzo zadowolona ze współpracy z Małopolską a oba regiony dysponują dobrymi wzorami i doświadczeniami, których warto się od siebie nawzajem uczyć.
W dalszej części konferencji rozmawiano również na m.in. temat doskonalenia działań administracji odpowiedzialnej za urządzenia rolne w Polsce, modelu organizacyjno-technicznego realizacji prac urządzeniowo-rolnych w RFN oraz o proponowanym dla Polski i Małopolski zintegrowanym rozwoju obszarów wiejskich.