Pracę zawodową wybrali najczęściej absolwenci zasadniczych szkół zawodowych i policealnych, natomiast ci, którzy ukończyli technika decydowali się głównie na kontynuowanie nauki. Większość absolwentów małopolskich placówek zawodowych podjęła jednak pracę (40%), inni łączyli dalszą edukację z zatrudnieniem (23%), a 18 procent badanych postanowiło skupić się na nauce. Częściej pracowali mężczyźni, kobiety bardziej angażowały się w dalszą edukację, jednocześnie w większym stopniu dotknęło je bezrobocie i bierność zawodowa.
Jakie są rodzaje najczęściej wykonywanej pracy? Absolwenci przede wszystkim wskazywali na pracę najemną. Aż 82 procent z nich świadczyło taki rodzaj zatrudnienia. A pozostali? 7 procent pomagało w rodzinnej firmie bądź w gospodarstwie rolnym, kolejne 7 procent to osoby wykonujące pracę w charakterze wolnego strzelca, 5 procent deklarowało prowadzenie własnej firmy. Warto podkreślić, że profil takiej działalności gospodarczej był bardzo często zgodny z wykształceniem i doświadczeniem zdobytym przez absolwenta w czasie nauki w szkole zawodowej.
Widoczne jest również zróżnicowanie wśród zawodów wybieranych przez kobiety i przez mężczyzn. Profesje kobiece były związane z branżami: usługową, turystyczno-gastronomiczną oraz administracyjno-biurową. Wśród zawodów męskich dominowały: budowlane, informatyczno-elektroniczne, mechaniczno-mechatroniczne i rolno-przetwórcze.
Respondenci to absolwenci małopolskich szkół zawodowych, którzy ukończyli naukę w 2012 roku. Badanie przeprowadzono w okresie czerwiec-sierpień 2013 r.
Zawodowy start. Raport z badania losów absolwentów szkół zawodowych 2013to publikacja opracowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ramach projektu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji. Streszczenie wyników badania zawiera ulotka.