Amway to firma specjalizująca się w sprzedaży bezpośredniej detergentów, kosmetyków i suplementów diety. Firma zatrudni w Krakowie ponad 200 pracowników. W stolicy Małopolski działa już 51 centrów usług zatrudniających 16 tys. osób, a pracownicy krakowskich centrów stanowią już 30 proc. wszystkich osób zatrudnionych w tym sektorze w Polsce.
Wczoraj w krakowskim Zabierzowie uroczyście otwarto nową siedzibę firmy. Małopolska należy do regionów silnych gospodarczo, a usługi odgrywają w naszym regionie najważniejszą rolę w tworzeniu wartości dodanej brutto. Podmioty komercyjne działające na małopolskim rynku mogą uzyskać wsparcie na rozwój swojej firmy, a instytucje otoczenia biznesu na projekty pobudzające lokalną przedsiębiorczość. Chodzi m.in. o świadczenie usług doradczych dla MŚP, rozwój systemu innowacji czy tworzenia funduszy pożyczkowych dla firm. W ciągu ostatnich dwóch lat aż 590 projektów inwestycyjnych zostało wybranych do dofinansowania przez Zarząd Województwa ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a władze regionu przeznaczyły już ponad 190 mln euro na wsparcie przedsiębiorczości.
Otwarciu nowej placówki Amway w Krakowie towarzyszyła debata pod hasłem „Kraków i Małopolska – miejsce przyjazne biznesowi". Głos w dyskusji zabrali: eksperci reprezentujący środowisko akademickie, władze samorządowe oraz międzynarodowy biznes. Rozmawiano na temat czynników i działań, które uczyniły z Krakowa i Małopolski tak przyjaznego miejsca dla biznesu. Uczestnicy debaty, a wśród nich dyrektor dep. Gospodarki i Społeczeństwa Informacyjnego Dariusz Kowalczyk, starali się odpowiedzieć na pytania: co powoduje, że zagraniczni inwestorzy wybierają Kraków do tworzenia centrów usługowych, w jakim stopniu oferta regionu jest konkurencyjna wobec innych w kraju i jak wypadamy w porównaniu z podobnymi regionami w Europie. Poruszano także kwestię efektywności wykorzystania środków unijnych w Krakowie i Małopolsce i ich wpływu na rozwój, znaczenia klastrów wiedzy i potrzeba takich inicjatyw ze strony środowiska akademickiego, a także w jaki sposób zmiany gospodarcze w Krakowie wpłynęły na młode pokolenie mieszkańców i jakość życia krakowian.