Pilotażowemu projektowi badawczemu patronuje marszałek Marek Sowa, który podczas dzisiejszego spotkania przypomniał, że wpisuje się on w obszary działań określone w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020. – Jako Samorząd Województwa przekonujemy do konkretnych rozwiązań - mówił marszałek - Dużo oczekujemy, jeśli chodzi o realizację tego projektu – dodał.
Umowa o współpracy pomiędzy AGH i GE dotyczyć będzie przede wszystkim budowy nowoczesnej, inteligentnej infrastruktury technologicznej dla prowadzenia prac badawczo-rozwojowych nad zarządzaniem, efektywnością i jakością energii. Cel ten ma zostać osiągnięty m.in. poprzez utworzenie na Miasteczku Studenckim AGH tzw. „Smart Gridu”, zmierzającego do zbadania i wdrożenia wysokowydajnej efektywności energetycznej budynków publicznych i bezpieczeństwa energetycznego stref użyteczności publicznej.
Konsul Generalny USA Ellen Germain przyznała, że podpisane dziś pomiędzy AGH, a GE porozumienie to przykład współpracy, do której szczególnie warto zachęcać. – Im więcej podróżuję po Małopolsce i im dłużej tu przebywam tym bardziej przekonana jestem o tym, że jest to przyjazne miejsce dla technologii innowacyjnej – dodała też Ellen Germain.
- Podejmujemy ważne dla Małopolski oraz polskiej nauki działania – zaznaczył rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie Tadeusz Słomka. Rektor przypomniał również, że uczelnia od zawsze nastawiona jest na współpracę z polskim oraz światowym biznesem.
Prorektor ds. Współpracy AGH Tomasz Szmuc podkreślił fakt, że projekt będzie realizowany na konkretnym obiekcie.
- Nasza współpraca pomoże w kreowaniu konkurencyjności regionu oraz tworzeniu nowych standardów – dodał natomiast Bartosz Wojszczyk z firmy GE.
Podpisane dziś porozumienie definiuje zadania jakie będą realizowane przez AGH i GE International. GE International będzie dostawcą technologii i rozwiązań, infrastruktury, oprogramowania i aplikacji składowych, a także będzie świadczyć usługi związane z integracją i doradztwem technicznym dla projektu. AGH będzie dostawcą lokalnych obiektów, zasobów zakwalifikowanych do rozwoju, integracji, testowania rozwiązań w ramach projektu. AGH i GE przewidują zaangażowanie innych wykwalifikowanych wykonawców mających doświadczenie w inżynierii, technologii IT, rozwoju infrastruktury, budownictwa, zarządzania projektami, lub z innych istotnych obszarów związanych z realizacją projektu.
***
Firma GE jest jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na świecie oraz jednym z największych zagranicznych inwestorów w Polsce. Jest nie tylko ważnym inwestorem lokalnym, lecz także partnerem łączącym polską gospodarkę z rynkami światowymi. Obecną działalność GE w Polsce ilustrują następujące dane: 10 tys. pracowników, przychody w Polsce na poziomie 1,3 mld USD w 2011 r., a także działalność filantropijna: program stypendialny „GE Foundation Scholar Leaders”, który wyłonił już 121 polskich przyszłych liderów (430 w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej).