Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Święto Maziarzy Łosiańskich 2023

Kultura
01 sierpnia 2023
Ludzie podczas konkursu "toczenia beczek" w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu podczas Święta Maziarzy Łosiańskich.
fot. Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
13:00 05 sierpnia 2023
Zagroda Maziarska w Łosiu, 38-312 Łosie 34
Zapraszamy do Łosia na doroczne "Święto Maziarzy Łosiańskich". Wyjątkowo w tym roku impreza plenerowa odbędzie się w sobotę 5 sierpnia, start godz. 13:00. Tematem przewodnim będzie strój łemkowski.

Maziarstwo w Łosiu rozpoczęło się podczas rozkwitu przemysłu naftowego na ziemi gorlickiej pod koniec XIX wieku. Naftowy boom przyczynił się do zwiększenia zapotrzebowania na produkty ropopochodne i rozwój handlu międzynarodowego.

Ówczesny powiat gorlicki to w dużej mierze roponośne tereny, pełne wież wiertniczych, kiwonów oraz naturalnie wypływającego ze skał oleju tzw. "czarnego złota". Wykorzystali to zamieszkujący te tereny Łemkowie pozyskując cenny surowiec, a następnie przerabiając go w chałupniczy sposób na cenną w tamtych czasach maź, a w rezultacie w bardzo dochodowy biznes. Każdego roku maziarze z Łosia wyruszali swoimi drewnianymi wozami tzw. "sekerami" na szlaki handlowe sięgające do Odessy na wschodzie, Brna na zachodzie i do Rygi na północy. Potrafili być w podróży nawet 6 miesięcy, a wracając do swoich domów przywozili z dalekich stron cenne surowce i materiały a także... żony. Posiadali ciekawy asortyment handlowy, który potem z dużym zyskiem sprzedawali.

Pomysł na święto maziarzy narodził się w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach w 2010 roku. Inspiracją projektu była chęć podtrzymania tradycji tej społeczności, a także możliwość spotkań z ostatnimi maziarzami z Łosia, gdyż w roku 2010 zostało ich zaledwie kilku. Wówczas nie wykonywali już swojej profesji, lecz chętnie opowiadali ciekawe historie i wiążące się z nimi przygody, które przeżyli podczas wykonywania swojej pracy. Były to niezapomniane, żywe lekcje lokalnej historii.

W programie: koncerty, warsztaty o stroju, prezentacje i spotkania, konkursy, łemkowskie przysmaki i rękodzieło.

Wstęp 1,00 zł.

Dokładny program imprezy na stronie muzeum.

Organizator: Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska w Łosiu.
Współorganizatorzy wydarzenia: Gminny Ośrodek Kultury w Ropie i "Majsternia Karpat".

Galeria zdjęć