Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Młody przedsiębiorca na starcie

19 listopada 2010
Są młodzi, przedsiębiorczy, mają pomysł na własny biznes i wiedzą jak zdobyć unijny grant na start. W Centrum Kongresowym Collegium Medicum zorganizowano dzisiaj (19 listopada) żywą lekcję przedsiębiorczości dla uczniów i studentów, która odbyła się pod hasłem „Biznes brief – spotkanie teoretyków i praktyków” w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce.     

Zdaniem  prezesa  MARR Krzysztofa Krzysztofiaka w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że nie warto się wychylać i brać sprawy w swoje ręce. - To kwestia wychowania i szkoły, która nie promuje postaw przedsiębiorczości. Musimy zmieniać te schematy myślenia i przekonywać młodych, przedsiębiorczych ludzi, że warto jest brać sprawy w swoje ręce – mówił Krzysztof Krzysztofiak. 

Reprezentując władze samorządowe województwa członek Zarządu Marek Sowa poinformował, że w Małopolsce wybrano właśnie 10 najważniejszy technologii, które w przyszłości zdecydują o sukcesie cywilizacyjnym naszego regionu. – Jest to dobra wskazówka dla Was - młodych przedsiębiorców. Możecie dowiedzieć się w jakich sektorach warto inwestować i prowadzić działalność. Zapewniam, że w Małopolsce nie zabraknie pieniędzy na wsparcie naprawdę dobrych projektów. Stawiamy na  młodych, którzy swoją wiedzę przekują na sukces gospodarczy regionu – zaznaczył Marek Sowa. 

I tak obiecujący będzie w najbliższych latach rynek wysokich technologii m.in. w zakresie czystej energii i nanotechnologii. Dobrze rozwijać będzie się także sfera usług i wyrobów z zakresu high – tech. -Ale to nie jest tak, że będziemy przyznawać dotacje tylko firmom z branży high – tech. Innowacyjność przejawia się także w znalezieniu odpowiedniej niszy na rynku. Często pomysł jest bardzo prosty, ale trzeba na niego wpaść – dodał prezes MARR.
   
Dobrymi praktykami w sięganiu po unijne granty na rozkręcenie własnego biznesu dzielili się ze studentami młodzi ""startupowcy" – czyli ci, którzy zdobyli unijną dotację na założenie własnego biznesu. Przekonywali, że droga przejścia od pomysłu do realizacji jest bardzo prosta i warto podjąć ryzyko. Wystarczy dobry biznes plan i wiedza o tym, skąd wziąć pieniądze. I tak o swoich pierwszych krokach w biznesie opowiadała Monika Kuc  - pomysłodawczyni Centrum Dogoterapii , a Anna Zasada mówiła o tym, jak zdobyła unijne pieniądze na założenie sklepu internetowego Czerwona Maszyna z wyposażeniem
i dekoracjami wnętrz. Nietuzinkowy pomysł na własny biznes przedstawiła również Marta Skrocka z Hurra Studio, która od kilku lat prowadzi warsztaty animacji popklatkowej dla dzieci i młodzieży.

Dyr. Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki zapewniał, że środki unijne są wciąż dostępne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a przy podziale dotacji premiowane są szczególnie te przedsiębiorstwa, którą rozpoczynają swoją działalność i startują na rynku. Do końca roku jest jeszcze szansa do zdobycie dotacji dla instytucji otoczenia biznesu, a wkrótce ruszy konkurs na dofinansowanie najlepszych projektów badawczych. MCP ma także gotowy plan konkursów na cały przyszły rok. 


Podczas dzisiejszego spotkania ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie na najlepszy biznes plan „Od planu do biznesu” organizowany przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Galeria zdjęć

Tagi: WYDARZENIA