Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Poczuj ducha świąt

Jest tylko jeden symbol Świąt Bożego Narodzenia, który w jednoznaczny sposób kojarzy się z magią tych wyjątkowych dni. To choinka! W naszym regionie często jest to świerk, który w kulturze Małopolski ma znaczenie niezwykłe, wykraczające daleko poza bożonarodzeniową choinkę.


Właśnie z tego powodu województwo małopolskie stawia w centrum działań związanych ze Świętami Bożego Narodzenia to magiczne drzewko.
Tutaj przeczytasz o akcji, w której Małopolanie otrzymują od św. Mikołaja sadzonki świerków.

Gałązka świerka posiada magiczną moc odpędzającą nieszczęścia. Na Podhalu bacowie zatykają ją za pas, by chroniła przed niepowodzeniem gospodarzy, juhasów i stada owiec. Górale wierzą także, że dobrze jest zasadzić świerk przy domu, gdyż skutecznie broni on przed chorobami, demonami i złymi mocami. Świerk jest małopolskim drzewkiem szczęścia.
Sadzonki świerka od Mikołaja to tylko jedna z niespodzianek, które Małopolska szykuje w okresie przedświątecznym. O kolejnych będzie można się dowiedzieć śledząc profil Małopolski na Facebooku oraz na naszej stronie.

A jeśli chciałbyś dowiedzieć się skąd przywędrował do nas zwyczaj ubierania choinki, czy dlaczego po domach z kolędą mogą chodzić tylko mężczyźni, lub skąd wywodzi się zwyczaj jasełek, a wreszcie czy rzeczywiście na wigilijnym stole powinniśmy mieć 12 potraw – to zapraszamy do lektury!
Poznaj małopolskie tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia!

W jakim celu nasi dziadkowie czy pradziadkowie zaklinali potrawy, kładli siekierę pod stół, wyciągali źdźbła siana i słomy spod obrusa na stole wigilijnym, wychodzili po wieczerzy na zewnątrz, żeby posłuchać z której strony domu słychać ujadanie psów? Po co to wszystko? Te obyczaje to klucz do szczęścia rodziny. Sprawiały one, a przynajmniej tak kiedyś wierzono, że dzięki tym zabiegom w kolejnym roku będzie się rodzinie darzyć, wszyscy będą zdrowi i nie zabraknie im na stole dobrego jedzenia. A może warto spróbować...?

Święta Bożego Narodzenia, a szczególnie Wigilia to magiczny czas i tak mówią o tych dniach już od wieków. Od tego jak będzie wyglądać nasza Wigilia zależy los całego następnego roku. A żeby było szczęśliwie musimy ściśle przestrzegać wielu zwyczajów.

Materiał powstał dzięki pomocy Małgorzaty Oleszkiewicz i Krystyny Reinfuss-Janusz z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie