Przejdź do informacji o dostępności Przejdź do strony głównej Przeskocz do menu Przeskocz za menu Przeskocz do głównej treści Przejdź do mapy strony

Okiem rowerzysty

 • czwartek, 09 maja 2019
  Chcecie sprawdzić jak wyglądają trasy sieci Velo Małopolska? Już teraz zapraszamy na odcinki Wiślanej Trasy Rowerowej oraz Velo Dunajec, których już gotowe fragmenty zapewniają łącznie 250 km jazdy w najwyższym, europejskim standardzie! (...) więcej

  Standard, gwarantujący wspaniałą jazdę w przeważającej części po płaskich i asfaltowych drogach, biegnących po wałach rzecznych lub po lokalnych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu.

  Wszystko po to, żebyście komfortowo mogli przejechać pomiędzy najciekawszymi turystycznie i przyrodniczo miejscami w regionie, niezależnie od posiadanego sprzętu, umiejętności czy pogody.

  Na najnowszych mapach znajdziecie informacje, które fragmenty są już oddane do użytku, a które jeszcze w budowie/planach oraz gdzie zlokalizowane są gotowe i czekające na rowerzystów Miejsca Obsługi Rowerzystów.

  To oczywiście nie wszystkie trasy nad jakimi trwają właśnie intensywne prace, tak żeby do końca 2019 r. cała sieć Velo Małopolska liczyła już ponad 500 km (docelowo planowana jest na 1000 km).

  Mapy do pobrania znajdziesz na stronie:

 • piątek, 26 kwietnia 2019
  Majówka, wiosna, słońce… Jeśli czegoś Wam brakuje do tego zestawienia i są to rower oraz dobre trasy pod kołami, to czytajcie dalej. Ten tekst będzie dla Was inspiracją do obrania kierunku majówkowej wycieczki po Małopolsce. (...) więcej

  1. Z Krakowa do Zalipia rowerem
  Co do kierunku to zachęcać chyba nie muszę, a rower jako środek dotarcia do tej najbardziej "instagramowej" wioski świata proponuję odkąd tylko powstały nowe trasy rowerowe w ramach sieci VeloMałopolska. O tu znajdziecie link www.bit.ly/doZalipia

  Od tamtego czasu sporo się zmieniło się, przybyło ok. 20 km nowych asfaltów na wałach w ramach Wiślanej Trasy Rowerowej (Velo Metropolis). Pomimo brakujących 10 km tej trasy na terenie Krakowa, już gorąco namawiam do przejechania jej aż spod samego Wawelu. Powrót do Krakowa proponuję pociągiem Kolei Małopolskich z Bogumiłowic, ew. z Tarnowa (drogi rowerowe dość słabe, ale samo miasto naprawdę warte zwiedzenia). Dla tych, którzy lubią pokonywanie dłuższych dystansów, proponuję powrót rowerami aż do miejsca startu po świeżutkich odcinkach EuroVelo4 www.bit.ly/mapaEV4 (uwaga, może jeszcze miejscami parować świeży asfalt oraz brakować oznakowania). Dzięki takiej opcji można zatoczyć sporą pętlę po Velo Metropolis i Velo Dunajec, w sporej części poza ruchem samochodowym.

  Typ roweru: dowolny (jedyna trudność do schodki na wały z Al. Pokoju w Krakowie).
  Stopień trudności: łatwa.
  GPX: https://www.gpsies.com/map.do?fileId=yogosxkqxmdmoqol

  2. Szlak Wokół Tatr + nowe odcinki Velo Dunajec

  Genialnego odcinka Szlaku Wokół Tatr poprowadzonego po dawny śladzie kolejki wąskotorowej z Nowego Targu do słowackiej Trsteny chyba specjalnie nie trzeba nikomu przedstawiać, a opis tego odcinka śmiało znajdziecie na www.szlakwokoltatr.eu. Polecamy go zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ze względu na płaski profil i poprowadzenie poza ruchem samochodowym.

  Warto wiedzieć, że w 2018 r. oddano do użytku kolejną część tego szlaku, zdecydowanie bardziej stromą, za to z imponującymi widokami na Spisz, Gorce i Tatry. I to właśnie po tym nowym odcinku oraz po świeżo wybudowanych fragmentach Velo Dunajec proponuję Wam pętlę. Oprócz świetnych asfaltów i prawdopodobnie najbardziej stromej drogi rowerowej w Polsce, przekręcie również obok Przełom Białki, zbiornika Czorsztyńskiego i zabytków takich jak zamek w Niedzicy oraz kościół w Harklowej i Dębnie.

  Typ roweru: trekking (ze względu na szutrowy odcinek SWT z Nowego Targu do Gronkowa lub dojazd do Przełomu Białki).
  Stopień trudności: trudna (ze względu na przewyższenia).
  GPX: https://www.gpsies.com/map.do?fileId=kgzxcgouxypinald

  3. Pętla po nowych i starych odcinkach Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR)

  Jeśli ktoś nie wie, to do 2016 roku przebieg WTR w Małopolsce był wyznaczony trochę inaczej niż dzisiaj. Moim zdaniem warto wykorzystać oba warianty, zarówno ten nowy na lewym brzegu, jak i ten już trochę zapomniany na prawym brzegu (przez Stawy Zatorskie) i tym samym zrobić sobie pętlę wzdłuż Wisły ze startem/metą w Oświęcimiu. To propozycja na bardzo płaską i niespieszną wycieczkę po meandrach i starorzeczach Wisły, z możliwością odbicia do Zatoru i zwiedzeniem Oświęcimia (koniecznie zajrzyjcie na Rynek, zamek i bulwary Soły).

  Typ roweru: trekking (ze względu na drogę gruntową przez Stawy Zatorskie, reszta to  asfalt oraz ciągi pieszo-rowerowe w Oświęcimiu).
  Stopień trudności: łatwa.
  GPX: https://www.gpsies.com/map.do?fileId=rgihqkhrbqiyrpuc

  4. Nowy Sącz - Stary Sącz po EV11 oraz VeloDunajec

  Propozycja krótkiej wycieczki po nowych trasach VeloMałopolska jakie powstały w ubiegłym roku na terenie Nowego i Starego Sącza. Start/meta spod ruin zamku w Nowym Sączu gdzie będziecie mogli zaobserwować budowę nowego odcinka VeloDunajec / EuroVelo11 pod mostem “heleńskim” :-)

  Co spotkacie po drodze oprócz genialnej trasy? Klimatyczne Bobrowiska położone malowniczo przy ujściu Popradu do Dunajca, kąpielisko na Stawach, malowniczy Stary Sącz i Ołtarz Papieski. Aha - uważajcie na wzmożony ruch - ta trasa jest tak popularna, że potrafi się korkować. Zalecam wrzucenie tempa piknikowego i delektowanie się krajobrazami po drodze, dzięki gładkim i płaskim asfaltom nie trzeba w końcu patrzeć pod koła :-)

  Trasa jest krótka, więc jeśli szukacie jej urozmaicenia to polecam tą mapę rowerową przygotowaną przez Urząd Miasta w Starym Sączu.

  Typ roweru: dowolny.
  Stopień trudności: łatwa
  GPX: https://www.gpsies.com/map.do?fileId=lxwsuwailrtmpvpn

 • czwartek, 06 grudnia 2018
  Wybudowany w 2016 r. fragment Velo Dunajec (VD) z Ostrowa (koło Tarnowa) do Glowa był pierwszym odcinkiem który zapoczątkował tak naprawdę budowę całej sieci TRAS rowerowych w Małopolsce. Podkreślam tu specjalne słowo “tras”, bo w odróżnieniu od “szlaków” ich powstanie zakłada w większości budowę całkowicie nowej infrastruktury rowerowej. Jak idzie ta budowa obserwowałem z wypiekami przez ostatnie miesiące i zamierzam tym tekstem podzielić się w skrócie moimi obserwacjami. Całą trasę opiszę zgodnie z biegiem rzeki Dunajec, do której trasa jest w zasadzie cały czas przyklejona. (...) więcej

  Jak budowała się kładka "sądecka" na Velo Dunajec / EV11

  Zakopane – Nowy Targ (20 km)
  Startujemy w Zakopanem, gdzie znaki trasy witają nas zaraz po wyjściu z dworca kolejowego. Cały ten odcinek do Nowego Targu (20 km) dość dokładnie opisałem w relacji ubiegłorocznej (www.malopolska.pl/narowery/okiemrowerzysty#velodunajec)
  Oprócz oznakowania wiele się tu nie zmieniło poza tym, że wymieniana jest na asfaltową nawierzchnia na ul. Chyców Potok w samym Zakopanym oraz czekamy na zakończenie prac nad węzłem w Poroninie, bo trasa będzie wykorzystywała ten nowy układ komunikacyjny na “zakopiance”. Jeśli ktoś chciałby podkręcić emocje i tętno, a wizja jazdy przez podhalańskie wioski w dolinie Dunajca wydawała mu się mało interesująca (choć warto zrobić ten odcinek na spokojnie i zwiedzić wszystko co mijamy ciekawego po drodze), to proponuję właśnie z Poronina odbić na słynny podjazd przez Ząb na Gubałówkę, który w tym roku doczekał się odświeżenia nawierzchni (można też dla ułatwienia wybrać wjazd kolejką PKL z samego Zakopanego). Po nacieszeniu oczu widokiem na Giewont (polecam tu jazdę rano lub zupełnie poza sezonem, bo potem dzieją się tu sceny, których przysłaniają cały ten widok) polecam dalszą jazdą nowymi trasami przez Dudkówkę i Ratułów, skąd docieramy do rowerowego Szlaku Wokół Tatr (SWT). Do jego śladu i tak byśmy dotarli (w Ludźmierzu) jeśli pojedziemy cały czas śladem VeloDunajec. Z nowości - w Nowym Targu powstał tu nowy, asfaltowy odcinek przez Polaną Szaflarską, który wyprowadzi nas na kładkę, za którą oba szlaki się rozdzielą

  Nowy Targ - Waksmund (5 km)
  Na tej części VD trwają aktualnie prace budowlane, ale świeży asfalt jest położony od mostu na ul. Waskmundziej do miejsca w którym trasa zjeżdża z wałów i dalej biegnie przy samej rzece. Gdzie co prawda wyszły zawirowania własnościowe, ale wszystko jest na dobrej drodze, żeby oddać cały ten odcinek na wiosnę 2019 r.

  Waksmund-Harklowa (9 km)
  Funkcjonująca tu jeszcze rok temu szutrowo-gruntowa trasa nad brzegami Dunajca zyskała na wiosnę tego roku bitumiczny dywanik, więc jedynymi przeszkodami żeby się tu nie rozpędzić maksymalnie pozostaje to, że to nadal ma status dróg wewnętrznych, więc możecie tu spotkać też samochody okolicznych mieszkańców oraz dwa brogi, przez które musimy przejechać. Ten najtrudniej obecnie przejezdny w Ostrowsku ma być zastąpiony wkrótce normalnym przepustem.

  Harkowa-Dębno (4 km)
  Na tym odcinku prace dopiero niedawno się rozpoczęły (jesień 2018 r.) i zostaje on wykonywany w ramach budowy całkowicie nowej trasy rowerowej jaka ma opleść całe Jezioro Czorsztyńskie do końca 2019 r. Ten odcinek będzie sprytnie poprowadzony pod mostem drogowym, żeby wdrapać się spod niego na wały Dunajca i samego jezioro. Sam się nie mogę doczekać, jak to zostanie wykonane.

  Dębno-Frydman (4 km)
  Po krótkim odcinku jazdy w ruchu ogólnym - w przyszłym roku odbijemy tu w stronę zapory bocznej we Frydmanie (na razie to dowiązanie jest w budowie). Przyznam, że dla mnie było to dość spore zaskoczenie, bo przejeżdżałem wielokrotnie obok tej miejscowości, ale nigdy nie pomyślałem, żeby zaglądnąć na samą zaporę. Teraz sprawa będzie już  prostsza, bo na jej część już położono asfalt, więc czekamy teraz na resztę oraz budowę tych dojazdów. Na części tej trasy pojawią się dodatkowe barierki, bo jest tu miejscami naprawdę stromo, a uwierzcie mi na słowo - można się tu zdrowo zagapić na świetne widoki na jezioro lub Gorce.

  Frydman-Falsztyn-Niedzica (9 km)
  To na tym odcinku zlokalizowany jest ów nowy, ”czerwony” odcinek, który tak wszystkich zafascynował na filmach i zdjęciach publikowanych m.in. na velomalopolska.pl. Jak się okazało kolor wyszedł trochę “przypadkowo” (miał być bardziej brązowy), ale taki został i chyba się już przyjął w świadomości wszystkich. W tym momencie dojechać i zjechać z niego możemy tylko z głównej drogi łączącej Frydman z Niedzicą, ale “w produkcji” są też już odcinki które zapewnią mu dowiązanie do trasy wokół jeziora Czorsztyńskiego (patrz wyżej). Jeśli tylko zostaną zachowane standardy przyjęte w projekcie (nawierzchnia bitumiczna, liczne mostki czy  kładki stokowe), to gwarantuję, że szybko stąd się nie będzie dało wyjechać, bo widoki na oba zamki i okoliczne góry przykuwają i z łatwości przekonają Was do objechania prawie dookoła całego zbiornika.

  Niedzica - Krościenko nad Dunajcem (27 km)
  W ramach tego odcinka oddano do użytku w 2018 r. nowy fragmenty dróg rowerowych poprowadzonych lewym brzegiem Dunajca, od zapory w Sromowcach Wyżnych do kładki pieszo-rowerowej w Czerwonym Klasztorze, która przerzuca trasę na prawy brzeg i dalej prowadzi po tzw. Drodze Pienińskiej (10 km). Czyli jednej z najbardziej malowniczych tras rowerowych na świecie która biegnie Przełomem Dunajca. Jedyna moja uwaga krytyczna - to coraz bardziej kamienista niż szutrowa nawierzchnia po słowackiej stronie Pienińskiego Parku Narodowego, która wygląda na to, że taka pozostanie. Dlatego szosowcom na wąskich kołach już zalecam objazd przez Wielki Lipinik i Leśnicę, ale widoki jednocześnie na Tatry i Pieniny osłodzą podjazdy.

  Krościenko n/Dunajcem – Zabrzeż (15 km)
  Z powodu zawirowań z uzyskaniem pozwoleń na budowę, prace nad całym tym odcinku wystartowały dopiero jesienią br. Co nie przeszkadzało mi już tego objechać i przekonać się “kołoleptycznie”, że te 3 kładki pieszo-rowerów jakie tu powstaną (oby do wakacji 2019 r.) naprawdę się tu przydadzą, bo rezerwaty w Kłodnym i Wietrznicy są równie malownicze, co niedostępne rowerowo. Stąd zaistniałą konieczność przerzucania się między brzegami Dunajca, tak żeby też jak najmniej mieć też styczność z zatłoczoną DW969 (po której trzeba jechać na tą chwilę)

  Łącko-Stary Sącz (24 km)
  Na tym odcinku trwał od wiosnę naprawdę intensywny front budowlany, czego efektem jest budowana kładka w Łącku (ukończone przęsła) oraz zrobione eleganckie dowiązanie z centrum tego miasteczka. Dodatkowo położona jest większość asfaltów i tylko wykonanie jeszcze krótkich dowiązań do mostów w Maszkowicach i Jazowsku oraz wykonanie odcinka w Gołkowicach Dolnych dzieli nas od eleganckiej przejezdności całego tego odcinka. Do wiosny 2019 r. powinno się już wszystko dopiąć, łącznie z terenowym odcinkiem przez rozlewiskach w Starym Sączu (gdzie zachęcam do odwiedzin nowej atrakcji przyrodniczej, tzw. “Bobrowisk”).

  Bobrowisko w Starym Sączu

  Stary Sącz-Nowy Sącz (8 km)
  Do gotowych na wiosnę br. wałów wykonanych w ramach wspólnego przebiegu z trasą EuroVelo11, na jesienie dołączyła również gotowa kładka pieszo-rowerowa nad Popradem. Dzięki niej obie te trasy mają nie tylko zapewnioną ciągłość, ale skorzystają z niej również mieszkańcy obu tych miast, bo obecne połączenie “rowerowe” pomiędzy nimi był mało komfortowe. Na czas budowy odcinka przez rozlewiska w Stary Sączu polecam jazdę właśnie za śladem EV11 do wysokości Traktu Św. Kingi, wzdłuż którego wybudowano DDR i którą sprawne dostaniemy się na Rynek (a stąd już bocznymi uliczkami do VD).

  Kładka na Popradzie

  Nowy Sącz - Wielogłowy (6 km)
  Na tym odcinku również trwają intensywne prace budowlane zarówno nad asfaltową DDR’ką nad brzegiem Dunajca, jak nad mostami: Heleńskim (pod którym pobiegnie trasa), jak i rowerowym, nad rzeką Kamienicą (jest już gotowa jego konstrukcja). Będzie to o tyle kluczowy fragment, że zagwarantuje płaski i co najważniejsze - spokojny wyjazd z Nowego Sącza w stronę Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego

  Wielogłowy-Czchów (35 km)
  Właśnie w okolicach tych jezior natrafiono na razie na największe przeszkody inwestycyjne. Poza trudnym terenem (wąska linia brzegowa i  osuwiska) oczekuję się też na finalnie plany nowego przebiegu tzw. “sądeczanki”, czyli drogi DK75.

  Niektóre fragmenty trasy zostaną tu w międzyczasie wykonane w ramach innych działań np. RPO 6.3.3. "Zagospodarowanie rekreacyjne i turystyczne otoczenia zbiorników wodnych" (Czchów), a część powstanie w ramach remontu DW975 (Gródek nad Dunajcem - Bartkowa). Kiedy jednak nastąpi finał tych prac - nie do końca wiem. Ale jeśli tylko komuś kilka lekkich podjazdów nie jest straszne, to polecam serdecznie jazdę po tym co już jest, bo ten odcinek przez Rożnów i Tropie, to w sumie jednej z kolarskich “mustride” w Polsce.

  Czchów-Lusławice (20 km)
  Zaraz po przejechaniu zapory w Czchowie zaczyna się przejazd przez odcinek, który ja personalnie nazwałem sobie małopolską Toskanią, bo drogi prowadzą tu niesamowicie sielską doliną Dunajca, która wije się tu pomiędzy Pogórzem Wiśnickim i Rożnowskim.

  Część trasy VD po wałach z Filipowic do Zakliczyna czeka jeszcze na start robót (planowany termin zakończenia to  II kwartał 2019 r.), ale właśnie ze względu na powyższą malowniczość tych terenów, już warto przejechać się którąś z lokalnych dróg.

  Lusławice-Ostrów (18 km)
  Toskańskie klimaty nasilają się jeszcze bardziej na tym fragmencie VD. Części trasy pobiegnie po zastanych asfaltach (bardzo spokojnych), a na na część przygotowywana jest aktualnie dokumentacja projektowa wraz z pozwoleniami. Odcinek ten otrzymał też gwarancje finansowania, więc planowane wybudowanie tu velostrady jest na lata 2019-2020.

  Ostrów-Wietrzychowice (26 km)
  Po dojechaniu do Bogumiłowic/Ostrowa możemy teraz albo wsiąść w pociąg i sprawnie  (pociągi jeżdżą co godzinę) wrócić do Krakowa, można też wrócić do niego po EuroVelo4 lub pojechać dalej za pomarańczowymi znakami na północ po chyba wszystkim już znanym odcinku do miejsca, gdzie Dunajec wpada do Wisły, a VeloDunajec zamienia się w Wiślaną Trasę Rowerową.

  Jak sami widzicie - czeka budowniczych jeszcze mnóstwo pracy, ale jesteśmy już sporą liczbę kilometrów bliżej niż dalej, żeby pochwalić się najładniejsza (ponad 200 kilometrową) trasą rowerową w Polsce.

  Zapraszam do śledzenia na bieżąco postępu prac na velomalopolska.pl (i mapie bit.ly/mapVD), ale ja mam szczerą nadzieję, że na wakacje 2019 będę mógł Wam już w pełni polecić przejazd chociaż z Zakopanego do Nowego Sącza (choć jeziora + ta małopolska Toskania też będą kusić).

  Jarek Tarański

  MAPY

  Galeria zdjęć

 • czwartek, 06 grudnia 2018
  Jeśli to tej pory Krynica-Zdrój kojarzyła się komuś tylko z deptakiem i pijalniami, Muszynę omijało się tranzytem, a jazda po Beskidach kojarzyła się tylko z rowerem MTB - to warto zrewidować swoje poglądy, bo powstają tu rowerowe trasy dosłownie dla każdego, które uzupełniają się całkiem nieźle z budowaną w dolinie Popradu trasą EuroVelo11. (...) więcej

  VeloKrynica - pierwsze wrażania

  O czy mówię dokładnie? O trasach:

  • Velo Krynica, który połączyła Muszynę z Krynicą odseparowaną od samochodów 11 km trasą rowerową,
  • Szlaku Wód Mineralnych, czyli budującego się cały czas ponad 32 km szlaku rowerowego, który połączy się w paru miejscach z EV11 i który na swoim śladzie spina większość okolicznych źródeł wód mineralnych (termin realizacji 2019).

  Jak to wygląda na mapie możecie sprawdzić tu bit.ly/mapEV11

  A jak w rzeczywistości?

  Trasa Velo Krynica tak naprawdę już ukończona, w tym momencie trwają jeszcze prace nad montażem oznakowania i budową miejsc odpoczynku. Start trasy wyznaczony jest na krynickim deptaku, a na zupełnie nowe odcinki wskakujemy obok dworca kolejowego. Jeśli ktoś przyjedzie tu pociągiem, to w zasadzie może bezpośrednio z peronu wjechać z peronu na trasę, którą dzięki charakterystycznej nawierzchni na terenie gminy Krynica - barwionego na zielony kolor betonu - można dostrzec bardzo łatwo. Pełne oznakowanie pojawi się zapewne na wiosnę 2019, ale zgubić się nie sposób. Zaraz po przejechaniu przez nowy mostek pieszo-rowerowym na rzece Kryniczance zaczyna się nowy ciąg rowerowy, który przeprowadza nas praktycznie przez całą Krynicę (w dwóch miejscach poruszamy się w ruchu ogólnym). Miejscami bywa wąsko i trasa rowerowa musi dzielić się z ruchem pieszym, ale moim zdaniem to i tak sukces, że udało się “wykroić” choć tyle terenów nad samą rzeką i odseparować cały ruch pieszo-rowerowy od mało przyjemnej do jazdy czy spacerowanie drogi wojewódzkiej 971. Marzy mi się żeby takie “deptaki” łączyły wszystkie beskidzkie miasteczka, a samochód był tylko jedną z opcji do do poruszania się pomiędzy nimi. W zasadzie jest nawet taki plan, który w skrócie został nazwany AquaVelo (w wersji oficjalnej „Pętla rowerowa łącząca miejscowości uzdrowiskowe Doliny Popradu i pogranicza polsko-słowackiego jako rozpoznawalny w skali Europy obszar realizacji turystyki zdrowotnej”). Jak to będzie wykonane - czas pokaże, na razie wracamy na to co już jest faktycznie zbudowane, czyli Velo Krynica.

  Nawierzchnia trasy która przeprowadza nas zgrabnie przez opłotki miasta nadaje się zarówno pod mocno nabite koła “szosówek”, jak i wąskie koła rolkarzy, więc to na duży plus. Ciekawym dodatkiem jest wyłożenie obrzeży trasy fluorescencyjnym kruszywem, co w połączeniu z zielonkawym kolorem betonu robi naprawdę ciekawy efekt “świecenia się” po zmroku. Fajerwerków nie oczekujcie, ale normalnym okiem ten efekt też jest widoczny, a nie tylko przy ustawionym w aparacie długim czasie naświetlania (jak to jest na słynnej na świat ścieżce w Lidzbarku Warmińskim). Dodatkową zaletą tych pasów z kruszywem jest to, że dzięki ich lekkiej chropowatości po ich najechaniu mamy dodatkową sygnalizację, że zaraz zbliżymy się do krawędzi drogi.

  Te pasy oraz “zielony beton” kończy się w Zawodziu, na kolejnej kładce jaka powstała w ramach tej inwestycji. Na terenie gminy Muszyna będzie nam już towarzyszył czarny i szeroki asfalt na prawym brzegu Kryniczanki. Pamiętajcie - przez cały czas jedziemy lekko w dół, z biegiem rzeki. Oczywiście jazda w drugą stronę jest równie przyjemna, nachylenia praktycznie nie czuć, Takie wykorzystanie dolin górskich potoków, to obowiązkowa forma rekreacji m.in. w austriackich Alpach, ale nawet i w niższych Beskidach się doskonale sprawdza, bo o ile terenowy przejazd pasmem Jaworzyny również polecam, to wymaga on już o  wiele większej wprawy, rowery mtb i paru godzin w zapasie, choć po to, żeby zwiedzić nową wieżę widokową jaka ma się wkrótce otworzyć na Drabiakówce. Natomiast po Velo Krynica da się te 10 km nawet w pół godziny przejechać, więc śmiało jest już ta trasa wykorzystywana jako tranzyt między Muszyną a Krynicą.

  O potencjale turystycznym tej trasy nie będę z wiele się rozpisywał, bo znajdziecie to w każdym możliwym przewodniku, w każdym razie polecam się zatrzymać m.in. w Powroźniku, do którego dostać się można po jednej z licznych kładek pieszych jakie są na terenie Muszyny.
  Za przewodnik może posłużyć m.in. nowy infokiosk, jaki został niedawno uruchomiony na Zapopradziu w Muszynie w ramach budowy Szlaku Wód Mineralnych.

  Ten szlak nie jest już trasą o założeniu tranzytowym, więc nawierzchnia jaką tu spotkamy może mieć już drugorzędne znaczenie, choć i tu w ramach jego budowy postarano się, żeby odcinki górsko-leśne zyskały nową, szutrową nawierzchnię. Można będzie więc go pokonać na w zasadzie każdym rowerze, choć zalecam jakiś z szeroką rozpiętością biegów, bo niektóre podjazdy mimo że nie są strome, to jednak dość długie. Cały szlak ma być gotowy do końca 2019 r., ale już w tym momencie świetnie nadaje się do jazdy, nawet w miejscach w których trwa jeszcze jego budowa. Jego zwieńczeniem ma być budowa trasy EuroVelo11, z którą połączy się on w dwóch miejscach - w Miliku, w miejscu gdzie w 2019 r. powstanie kładka rowerowa, którą przerzucimy się na słowacki brzeg Popradem i dotrzemy kiedyś śladem EV11 do Muszyny. Póki kładka i trasa jeszcze nie istnieje, zostaje nam jazda wzdłuż DW971.

  Czekam z ciekawością na efekty wszystkich tych prac i z chęcią wezmę w przyszły roku już całą rodzinkę, żeby turystycznie zakręcić korbami po wszystkich powyższych trasach.

  Jarek Tarański

  MAPY

  Galeria zdjęć

 • czwartek, 06 grudnia 2018
  Czyli coś na co czekają niecierpliwie fani mtb, singletracków i szerszych kapci. (...) więcej

  Babia Góra Trails: Sokolica i Rydzowy RAW

  W okolicach Babiej Góry w październiku 2018 r., nastąpiło otwarcie pierwszej w Małopolsce tak dużej sieci górskich ścieżek rowerowych składającą się z kilku technicznych "singltrackówi" od strony doliny na Mosornego Gronia, po ścieżki łączące całą istniejącą już sieć szutrówek na południowych zboczach Babiej Góry, z których można sobie podziwiać niesamowite widoki oraz zjechać nimi aż do Oravskiej Polhory. Dlatego nie mogło mnie zabraknąć podczas otwarcie Babia Góra Trails.

  I powiem w wielkim skrócie - to było intensywne 48 godzin w gminie Zawoja. Mosorny Groń zdobyłem z 6 razy, barki jeszcze przez parę dni mi same odruchowo pompowały, a uśmiech nie schodzi z ust na myśl, że takie genialne trasy nam powstały. Nawet jeśli to co powstało to dopiero początek rozwoju tej miejscówki (na razie gotowa jest część polska, słowacka jeszcze się buduje i oznakowuje). Nie zrozumcie mnie źle - wiem, że mamy w Małopolsce Kasinę (choć to jednak typowy bikepark, jak na razie bez tras podjazdowych) oraz sporo “dzikich” śladów (odsyłam do www.trailforks.com). Dlatego BGT uważam za pierwszą w Małopolsce legalną i tak przyjazną miejscówką z trasami MTB dla każdego.

  Serce tras zlokalizowane jest przy byłym Centrum Górskim Korona Ziemi (które na razie niestety stoi nadal puste), gdzie jest parking (pięknie zapełniony w weekend otwarcia), toalety, myjka rowerowa i spory pumptrack. Jeśli chce się przejechać wszystko co najlepsze za jednym zamachem, to polecam podjazd na górę po klimatycznie wijących się trzech leśnych singlach podjazdowych (Podbłędny, Mosorny, Zimna Dziura) + końcowe 800 metrów leśną drogą wzdłuż szlaku żółtego (tylko na tym ostatnim odcinku zabrakło bardziej wyraźnego oznakowania w stylu strzałki z napisem "do raju w prawo") .

  Pod górę jedzie się +/- godzinę (na elektrykach pewno szybciej), ale jak ktoś jeszcze bardziej chce skrócić sobie uphill, to można skorzystać z drogi stokowej od parkingu do startu "Zimnej Dziury". Witacz na starcie "Sokolicy" kusi, żeby od razu w niego wskoczyć, ale sugeruję wtachanie się chociaż raz pod górną stację wyciągu na Mosorny Groń, gdzie można zafundować sobie małym odpoczynek z widoczkami. Tu jest też start “starych” tras DH i Freeride, którym może dzięki popularności nowych singletracków ktoś przywróci blask. Jak na razie to co przyciągać będzie pod Morosny najbardziej, to zlokalizowany jakieś 100 m dalej start ponad 6-cio kilometrowej zabawy w rytmie twist, czyli "Sokolicy", która płynnie przechodzi potem w "Rydzowy". Powiem tak, czuć rękę twórców EnudroTrails (czyli sieci podobnych tras w Bielsku Białej), ale bez zbytniego wariactwa. Jest gładko, sporo band (w górnej części sporych rozmiarów) i mnóstwo niewielkich hopek i stolików (ktoś się 60 doliczył) , które fajnie nadają rytm przejazdu. Wszystko do przejechania zarówno na lekko zaciśniętych hamulcach (jest wtedy spokojniej), jak i z większą prędkością i co za tym idzie ilością adrenaliny pompowanej w krwioobieg. Sam "Rydzowy" jest już o wiele spokojniejszy, z mniejszymi muldami i to jego polecam na rozkręcenie się lub do objeżdżania dla dzieciaków i mniej zaawansowanych.

  Przy działającym wyciągu na Mosorny Groń (teraz ma miesięczną przerwę techniczna) na pewno większą popularnością będzie się też cieszył podjazd do końca "Mosornym" i zjazd pod dolną stację kolejki bardziej surowym singlem o nazwie "Wilcza Łapa". Bez działającego wyciągu, teraz czeka nas jazda 4,5 km po asfalcie lub kombinowanie z podjazdem oraz tunel pod stokiem. Ciekawe czy na wiosnę ktoś wpadnie na pomysł uruchomienia busików rowerowych spod Korony Ziemi pod parking wyciągu?

  Endurowcy i zwolennicy bardziej "naturalnych" singli odnajdą się na "Diablaku", na którego bez dobrego panowania roweru zarówno na ziemi jak i w powietrzu raczej się nie zapuszczajcie, bo traficie tu na sekcje z kamieniami, korzeniami, nawrotki 180 i spore dropy. Jego końcówka wyprowadzi na krótkie podejście z buta (przez mostek i na asfalt), ale można tu jeż pojechać lokalnym skrótem aż na "Rydzowy".

  Spod Korony Ziemi odchodzi jeszcze jedna dojazdówka pod "Tabakowy", który przez swoją dwukierunkowość ma charakter zdecydowanie bardziej wycieczkowy (i tak należy go traktować, bo przy zjeździe można się bowiem zapomnieć, jest tak dobry). Większe zakręty mają tu nawet podwójne bandy, a całość zaplanowana została tak, aby zachowana była spora widoczność w obu kierunkach (może w 2-3 miejscach to "siada"). Czyli mamy standard, który i tak panuje na jakichś 99% polskich ścieżek. Tragedii myślę że nie będzie, o ile wszyscy będziemy się szanować i pamiętać, że ktoś się może pojawić z naprzeciwka. Ta trasa jest też bardziej naturalna i będzie też z czasem bardziej zarastać (takie są założenia), ale ze swoim łagodnym przewyższeniem i bez beskidzkiej, kamienistej rąbanki, zapewni większości wykręcenie tych 5 km bez zsiadania z roweru. Warto spróbować, bo po zdobyciu Hali Kamieńskiego dostajemy nagrodę w dwóch postaciach: widoków na Babią Górę i Mosorny oraz startu słowackiej części singli.

  I tu na razie jest spora niewiadoma, bo te jeszcze nadal się tworzą, ale obecny na miejscu koordynator ze Słowacji zapewnił, że w tym roku jeszcze się z wyrobią ze swoją częścią. Na razie gotowy jest dość dziwny, bo mocno "betonkowy" odcinek, który podłączą nas do sieci zapomnianych przez Boga i samochody sieci starych asfaltów i szutrówek, które ciągną się tu na ponad 40 km po południowych zboczach Babiej Góry. Można nimi zjechać do Oravskiej Polhory, można też je wykorzystać w celu zaplanowania całodziennej, widokowej wycieczki (nie zapomnijcie tylko o wodzie, bo zostaną wam tylko strumyki). Jak finalnie będą wyglądać te single (ich kierunkowości oraz oznakowania szutrówek) po stronie słowackiej przekonam się zapewne po kolejnym rekonesansie i dam Wam znać.

  Podsumowując - polecam Zawoje każdemu na minimum rowerowy weekend (jeden dzień na zabawę po stronie Mosornego i jeden na solidną wycieczkę MTB "Tabakowym" pod Mędralową + słowackie szutry). Z mojej ekipy (dzięki za świetne towarzystwo!) chyba nikt niezadowolony nie wyjechał, wszyscy raczej z mocnym niedosytem. Ja będę tam wracał często, w dobrych porywach i przy braku korków to tylko godzina samochodem z Krakowa.

  Jarek Tarański

  MAPY

  Galeria zdjęć

 • poniedziałek, 13 sierpnia 2018
  Krótkie podsumowanie tego gdzie już można pojeździć na nowych trasach rowerowych w Małopolsce oraz tego co (i do kiedy) się nam wybuduje nowego w tym roku. (...) więcej

  Co się dzieje na trasach rowerowych w Małopolsce

  Co się dzieje na trasach Velo Małopolska?

  Przez ostatnie miesiące objechałem wszystkie miejsca, gdzie na rok 2018 zaplanowane były prace nad trasami Velo Małopolska i odpowiem w wielkim skrócie na zadane w tytule pytanie dzieje się dobrze.

  Front robót ruszył praktycznie już wszędzie, gdzie były podpisane umowy na roboty. Tym artykułem chcę krótko podsumować co i gdzie się aktualnie buduje oraz kiedy będziemy orientacyjnie mogli po tym pojechać. Będzie to też taka krótka ściągawka z tego, gdzie już śmiało możecie “pokręcić” po nowych trasach w Małopolsce.

  Wiślana Trasa Rowerowa (WTR)

  Trasa która przecina wszerz całą Małopolskę przez najbardziej atrakcyjne miejsca doliny Wisły i która jest sztandarowy przykładem tego, jak powinno budować się turystyczne "rowerostrady". Gotowe mamy już dwa odcinki:

  • "zachodni" Brzeszcze Oświęcim Skawina (84 km),
  • "wschodni" Drwina Szczucin (92 km).

  Więcej niż połowa tych kilometrów to jazda po wybudowanych od zera asfaltowych drogach dla rowerów (na wałach wiślanych), a reszta wyznaczona jest po drogach publicznych o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego. Na odcinku wschodnim możecie sobie na trasie odpocząć  na którymś z gotowych pięciu Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR), które niedawno wzbogacono o rowerowe stacje serwisowe oraz toalety. Na odcinku zachodnim kończą się właśnie pracę nad budową kolejnych 5 szt. MOR’ów (oddanie do użytku przewidziane na sierpień br.).

  Do tych gotowych dwóch odcinków o łącznej długości 170 km, dołączy wkrótce (wrzesień br.) kolejny 18 km fragment asfaltowej DDR na wałach w gminie Niepołomice (od Drwini do ujścia Podłężanki). Dodatkowo w Niepołomicach wzdłuż ul. Kolejowej budowany jest łącznik, który zepnie WTR z centrum tego miasta.

  Niestety na całym dalszym odcinku na terenie Wieliczki oraz miasta Krakowa nadal będziemy mieć braki w spójności WTR, więc na chwilę obecną musimy te brakujące kawałki pokonywać w ruchu ogólnym. Gdyby ktoś miał ochotę przejechać już teraz całą WTR, to polecam jazdę wzdłuż tego śladu gpx (bit.ly/WTR-gpx-objazdowy). Prowadzi on po wszystkich gotowych fragmentach trasy i omija większość odcinków tymczasowych, w budowie oraz tych dopiero planowanych.

  Aktualna mapa ze stanem prac/rodzajem nawierzchni:.bit.ly/mapaWTR

  Relacja/film z 2017

  Velo Dunajec (VD)

  Druga nadrzeczna trasa rowerowa w Małopolsce, na której skupia się w tym roku największy "front budowlany". Na tej trasie śmiało możecie już jeździć po tych odcinkach które zostały oddane do użytku w 2017 r., czyli:

  • 26 km odcinek praktycznie w całości poprowadzony po wałach Dunajca od Ostrowa k/Tarnowa do Wietrzychowic (gdzie trasa łączy się z WTR).

  oraz po tych, które powstały w tym roku, czyli:

  • 9 km porządnej, asfaltowej, nadrzecznej trasy rowerowej na odcinku Waksmud Knurów  
  • krótkim 2,5 km odcinku nad brzegami jez. Czorsztyńskiego w Falszytnie
  • 27 km odcinek od zamku w Niedzicy do Krościenka nad Dunajcem, w ramach której przejechać możemy po po całkowicie nowym, 9-cio kilometrowym fragmencie DDR malowniczo poprowadzonym wzdłuż Dunajca (od zapory w Sromowcach Wyżnych do kładki pieszo-rowerowej w Czerwonym Klasztorze) oraz po tzw. Drodze Pienińskiej (10 km), czyli jednej z najbardziej malowniczych tras rowerowych na świecie, poprowadzoną brzegami Przełomu Dunajca (uwaga! po słowackiej stronie nawierzchnia jest szutrowa)
  • 7 km odcinek w Nowym Sączu (od budowanej aktualnie kładki rowerowej nad Popradem do ruin zamku)

  Obecnie trwają intensywne prace budowlane na odcinkach, na których prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku, czyli:  

  • Zakopane Nowy Targ (20 km)
  • Knurów Dębno – Falsztyn – Frydman (14 km)
  • Krościenko n/Dunajcem ZabrzeżStary Sącz, wraz kładką nad Popradem (40 km)
  • Nowy Sącz Wielogłowy (6 km)
  • Czchów Zakliczyn (12 km)

  Z moich objazdów wniosek jest jeden - prace na ww. odcinkach są w różnej fazie zaawansowania, ale powinny być faktycznie ukończone do końca br. (poza obiektami mostowymi nad Dunajcem, które powstaną w przyszłym roku)

  Jeśli w kolejnych latach tempo inwestycji zostanie tu zachowane, to do 2020 r. wybuduje się nam najładniejsza, 240-sto kilometrowa trasa rowerowa w Polsce, zaczynającą się u podnóża Tatr i biegnącą praktycznie cały czas wzdłuż Dunajca oraz nad brzegami trzech malowniczych jezior (Czorsztyńskie, Rożnowskie, Czchowskie). Znad kierownicy będziemy mogli na niej oglądać sobie kalejdoskop widoków na Podhale, Gorce, Pieniny, Beskidy, Pogórza i Płaskowyż Tarnowski. Nic tylko "jechać nie umierać" (w szczególności, że przez cały czas jadąc od Zakopanego będzie lekko w dół lub płasko).

  Na chwilę obecną polecam na razie TYLKO jazdę odcinkową - po tym co na poniższej mapie jest czarne/szare/czerwone.

  Aktualna mapa ze stanem prac/rodzajem nawierzchni: bit.ly/mapaVeloDunajec

  Relacja z 2017

  Euro Velo 4 / VeloMetropolis (EV4)

  92 km odcinek od granic z woj. podkarpackim (m. Jodłówka Wałki) przez Tarnów do Woli Batorskiej (gdzie łączy się z budowanym aktualnie odcinkiem Wiślanej Trasy Rowerowej i dalej biegnie w jej śladzie).

  Trasa jest już oznakowana i gotowa praktycznie już cała, a jej formalne oddanie do użytku zaplanowane jest na wrzesień br. Do tego czasu pojawić się mają wzdłuż niej również cztery zaplanowane MOR’y (Tarnów, Wierzchosławice, Bogucice, Wola Batorska).

  Obserwacje z mojej ostatniej inspekcji - tam gdzie asfalt na drogach lokalnych był kiepskiej jakości, położone zostały nowe "dywaniki". Dwie przełączki spinające drogi serwisowe A4 zyskały również nawierzchnię bitumiczną, dwie kolejne jeszcze na nie czekają, ale już są przejezdne praktycznie na każdym rowerze, więc jak ktoś ma ochotę już spróbować się przejechać - odsyłam do mapy.

  Aktualna mapa ze stanem prac/rodzajem nawierzchni:  bit.ly/eurovelo4

  Relacja z 2017

  Velo Rudawa (VRd)

  Zaplanowane na ten rok prace nad pierwszym odcinkiem tej trasy (granice miasta Krakowa - Zabierzów) ruszyły właśnie pełną parą. Nie jest to może długi odcinek (3,3 km), ale bardzo potrzebny z powodu ogromnego natężenia ruchu samochodowego jaki panuje na tym odcinku DW774 (ul. Stanisława Kmity). Nawet spotkany na miejscu kierownik robót, z którym odbyłem sympatyczną pogawędkę, był zaskoczony ilością samochodów jakie się tedy przewala. Potwierdził mi on też datę zakończenia prac, czyli koniec 2018.

  Na domknięcie się całej trasy jeszcze poczekamy, bo odcinek krakowski na razie nie jest zupełnie ruszony, a w gminach Zabierzów i Krzeszowice prace nad nią uzależnione są m.in od innej inwestycji jak się tu toczy, czyli remontu linii kolejowej Kraków Katowice.

  Aktualna mapa ze stanem prac/rodzajem nawierzchni:   www.bit.ly/mapaVRudawa

  EuroVelo 11 (EV11) oraz trasy poboczne w Dolinie Popradu

  Pierwszy odcinki tej trasy zostały oddane do użytku w maju br. i w zasadzie z marszu (jak wskazują zamontowane niedawno liczniki rowerowe) stały się ulubionym miejscem na lokalne przejażdżki. Są to odcinki:

  • Nowy Sącz miejsce przyszłej kładki nad Popradem (7,5 km)
  • Stary Sącz Barcice (4,5 km)

  W tym roku ruszą powinny ruszyć też prace nad odcinkami od Rytra do Muszyny, co  będę to na bieżąco monitorował, bo dla mnie każdy wyjazd w Dolinę Popradu to czysta frajda. Dodatkowo będę miał tu co oglądać, bo wkrótce zakończą się prace nad nowymi odcinkami:

  • VeloKrynica, który połączy Muszynę z Krynicą odseparowaną od samochodów 11 km trasą rowerową (sierpień br.)  
  • Szlakiem Wód Minerlanych, czyli ponad 32 km nowego szlakurowerowego, który połączy się w paru miejscach z EV11 i zepnie swoim śladem jak największą ilością wodopojów zdrojowych w tej okolicy. Ja już szykuję bidony :-)

  Będę też przy okazji monitorował kolejny, "rowerowy" projekt nad jakim się tu obecnie pracuje, czyli Szlak rowerowy Doliny Popradu, który ma połączy miejscowości uzdrowiskowe pogranicza polsko- słowackiego.

  Będę Was też informował o losach "północnego" odcinka trasy EV11 w Małopolsce (Kraków - Lekszyce), który jak na razie nie miał szczęścia do znalezienia wykonawcy. Jest jednak plan żeby trochę pozmieniać formułę przetargów i ruszyć chociaż odcinkowo w końcu z pracami nad tą trasą, zwłaszcza że szykuje się ciekawe przedłużenie EV11 dalej w woj. świętokrzyskim. W przetargu jest tu 40 km trasa rowerowa biegnąca przez Ponidzie po dawnych śladzie kolejki wąskotorowej (z Lekszyc do Wiślicy).

  Ja pozostaję dobrej myśli - jak widzicie na takim froncie  budowlanym gdzieś musiał nastąpić jakiś mały zator. Do 2020 roku jest jeszcze trochę czasu, żeby cała sieć spiąć w spójniejszą całość

  Aktualna mapa ze stanem prac/rodzajem nawierzchni:  bit.ly/eurovelo11

  VeloRaba

  Do praktycznie gotowego odcinka przez Puszczę Niepołomicka miał w tym roku dołączyć również odcinek poprowadzony po lewobrzeżnych wałach Raby od kładki w Mikluszowicach do Uścia Solnego. Na chwilę obecną brak tam oznak robót prac, ale jak dostałem zapewnienie z ZDW w Krakowie - mają się one rozpocząć już wkrótce. Prawdopodobnie będzie tu na razie tylko szutrowa nawierzchnia (czyli podobnie jak odcinek EV4 poprowadzony na drugim brzegu Raby), ale szosowcy śmiało mogą skorzystać z którejś z równoległych, spokojnych dróg lokalnych.    

  Szlak Wokół Tatr (SWT)

  Do istniejącego już od dwóch lat odcinka tego szlaku wybudowanego w śladzie dawnej kolejki (Trstena - Nowy Targ), dobudowane zostały na przestrzeni ostatnich miesięcy kolejne odcinki. Nowe asfalty już leżą i cieszą koło, więc krótce całość tego szlaku po stronie polskiej będzie pewno oficjalnie otwarta. Uczciwie informuję - odcinki od Krempach do Kacwina mają miejscami solidne przewyższenia, ale hej! - jesteśmy w końcu na Podhalu, a uwierzcie mi na słowo - widoki widoki wynagrodzą Wam trud wspinaczki. Rzućcie tylko okiem na te zdjęcia.

  Z dodatkowymi, już gotowymi odcinkami tego szlaku (Ludźmierz-Pyzówka, czy Zoki-Dutkówka), remontowaną właśnie drogą na Gubałówce, powstającą tu VeloDunajec, czy istniejącymi tu lokalnymi szlakami mtb tworzy to na tyle gęstą sieć rowerową, że  śmiało polecam każdemu już teraz wybrać się na Spisz i Podhale z rowerami na minimum tydzień. Tak, żeby na spokojnie sobie tu wszystko objechać.

  Ale wracając do głównej trasy SWT. W tym roku oprócz przejazdów po stronie polskiej, postaram się pozwiedzać również słowacką część trasy, bo ruszyły tam prace m.in. wzdłuż ruchliwej słowackiej Route66, czyli od Tatrzańskiej Doliny do Ždiaru.

  Aktualna mapa ze stanem prac/rodzajem nawierzchni:  www.bit.ly/mapaSWT

  Babia Góra Trails

  Czyli coś na co czekają niecierpliwie fani mtb, singletracków i szerszych kapci.

  W okolicach Babiej Góry trwają w tym momencie intensywne prace nad pierwszą w Małopolsce tak dużą (70 km) siecią górskich ścieżek rowerowych składającą się z kilku technicznych "singli" od strony doliny na Mosornego Gronia, po dwukierunkowe ścieżki łączące całą istniejącą już sieć szutrówek na południowych zboczach Babiej Góry, z których można sobie podziwiać niesamowite widoki oraz zjechać nimi aż do Oravskiej Polhory. W ramach projektu oprócz tras rowerowych powstać ma tu również Centrum Integracji Rowerzystów, pumptrack, wieża widokowa i altanki wypoczynkowe. Wkrótce większa relacja również z tej budowy, ale z moich obserwacji i kontaktów z budowniczymi - wszystko idzie tu zgodnie z planem i spora część jest już gotowa (ale pamiętajcie, żeby nie jeździć po tych ścieżkach przed ich oficjalnym oddaniem!)

  Tak nam wygląda w skrócie ten główny rowerowy front budowlany w Małopolsce. Trzymam mocno kciuki na kierownicy, żeby wszystko wskoczyło tu gładko na ostatnią zębatkę i oczywiście będę te wszystkie trasy na bieżąco wizytował i zdawał Wam szersze relacje z każdej z nich. Zapraszam do śledzenia postępu robót razem ze mną na www.velomalopolska.pl

  Jarek Tarański

  ZBIÓR MAP

  Galeria zdjęć

 • wtorek, 29 maja 2018
  Zobacz film z przejazdu Szajbajka trasą Velo Dunajec z Wietrzychowic do Biskupic Radłowskich a nawet jeszcze dalej... (...) więcej

  Trasa Velo Dunajec. Piękna Małopolska z perspektywy kolarza...

 • piątek, 18 maja 2018
  Musicie tu przyjechać! Wiślana Trasa Rowerowa. Velo Małopolska. (...) więcej

  Musicie tu przyjechać! Wiślana Trasa Rowerowa. Velo Małopolska.

 • środa, 09 maja 2018
  Pomysł na randkę w pięknych okolicznościach przyrody? Proszę bardzo! Zobaczcie rowerowe love oczami Treneiro Vlog na malowniczym odcinku trasy Velo Dunajec. (...) więcej

  Małopolskie Ścieszki rowerowe *Velo Dunajec*

 • poniedziałek, 07 maja 2018
  Treneiro Vlog i Rowerowe bliźniaczki ruszyli na trasę Velo Dunajec. Zobaczcie rezultat! (...) więcej

  Rowerowe CZWORACZKI MTB Challenge | VELO DUNAJEC MAŁOPOLSKA | Treneiro Vlog 126

 • piątek, 01 grudnia 2017
  Podróżując po trasach rowerowych Europy w ostatnich latach mieliśmy okazję kilkukrotnie poznawać szlaki rowerowe poprowadzone wzdłuż małych i dużych rzek. W tym roku z satysfakcją zauważyłem, że nareszcie możemy z podobnego produktu turystycznego cieszyć się w Polsce – trasy powstającej w ramach sieci dróg rowerowych Velo Małopolska idealnie wpasowują się w europejskie trendy wykorzystywania rzek do długodystansowej turystyki rowerowej. (...) więcej

  Pierwsza moja wyprawa rowerowa po Wiślanej Trasie Rowerowej, która stanowi główną oś małopolskiego systemu dróg rowerowych, była pełna radosnych uniesień i odniesień do wspomnień z europejskich tras. Piękne, zielone przestrzenie nad Wisłą podobne do otwartych krajobrazów nad Łabą w niemieckiej Brandenburgii, grupy kolarzy mknących po wygodnej trasie zupełnie jak po drodze rowerowej wzdłuż Adygi we włoskim Trentino, a sympatyczna rowerowa atmosfera w ogródku restauracyjnym pod klasztorem w Tyńcu była zupełnie jak w czeskich cyklozahradkach nad Morawą. Po wielu latach oczekiwań w końcu rowerowa turystyczna Europa dotarła i do nas!

  Zobacz relację z przejazdu Wiślaną Trasą Rowerową na blogu Znajkraj

  Najwygodniejszym punktem startowym na pierwszy wyjazd na WTR na pewno będzie Oświęcim. Przyzwoity dojazd wygodnymi pociągami Kolei Małopolskich, możliwości znalezienia odpowiedniego noclegu, a także, lub przede wszystkim, krajoznawcza oferta miasta. Oświęcim to przede wszystkim smutna pamiątka po II wojnie światowej w postaci zespołu obozów koncentracyjnych, jednak ostatnie lata i prowadzone prace rewitalizacyjne pokazują także przyjemny, zupełnie odmieniony rynek, efektowny zamek piastowski czy Muzeum Żydowskie z odtworzoną synagogą – wszystko położone bardzo blisko siebie.

  Blisko 90 kilometrów dróg rowerowych, jakie pojawiają się za Oświęcimiem i prowadzą w okolice Skawiny to te europejskie rowerowe klimaty, o których wspominałem na początku tekstu. Przyjemnie szerokie asfaltowe trakty prowadzą równolegle do Wisły i na zdecydowanej większości trasy z dala od ludzkich osad. To idealne warunki na pierwszy rowerowy wyjazd z sakwami – jest cicho, bezpiecznie, a bliski kontakt z naturą stanowi świetną okazję do odreagowania przedweekendowych lub przedurlopowych stresów. Wystarczająco szeroka rowerowa trasa umożliwia rozmowę z partnerem, a brak jakichkolwiek zagrożeń na długich odcinkach zapewnią bezpieczny wypoczynek całej rodziny.

  Odcinek z Oświęcimia do Tyńca jest niestety wciąż jeszcze pozbawiony wystarczającej oferty gastronomicznej czy nawet handlowej. Wiślana Trasa Rowerowa prowadzi przez tereny, na których od dawna trudno było o masową turystykę, stąd też warto przed tym odcinkiem zaopatrzyć się w prowiant jeszcze w Oświęcimiu.

  Wybornym miejscem na popołudniowy posiłek będą bary i restauracje pod niezwykle efektownie położonym opactwem benedyktynów w Tyńcu. O ile po całym dniu jazdy zdążycie dotrzeć do Krakowa. Bo na pewno warto zaplanować w Krakowie przynajmniej dzień przerwy i wyjść na wspaniałe miasto. 

  Niestety, tak jak sam Kraków wciąż olśniewa i zachwyca zabytkami oraz europejską atmosferą, tak stosunek do rozwoju infrastruktury rowerowej może budzić u rowerowego podróżnika pewne zażenowanie. Wspomniane piękne drogi rowerowe kończą się dokładnie na granicach administracyjnych miasta, gdzie zamieniają się w polne, piaskowe ścieżki. A więc tam, gdzie kończy się rowerowa „jurysdykcja" samorządu województwa małopolskiego. Do jakości rowerowych tras i rowerowych rozwiązań z jakimi można zetknąć się w samym Krakowie, na Bulwarach Wiślanych, też można mieć wiele zastrzeżeń. Ot, taki krakowski paradoks na wyśmienitej małopolskiej trasie.

  Jednak już za Niepołomicami, w Puszczy Niepołomickiej, po krótkim odcinku wiodącym drogami publicznymi i zwiedzaniu ciekawego Zamku Królewskiego w Niepołomicach, Wiślana Trasa Rowerowa znowu wraca nad piękne wiślane wały. I – z niewielkimi przerwami – prowadzi tak aż do Szczucina na wschodnim krańcu Małopolski. To właśnie na tym odcinku zachwyca malutkie Zalipie, słynne już na cały świat z tradycji malowania domów, zabudowań gospodarczych i domowych sprzętów. 

  Na zdjęciu przedstawiona jest wieś Zalipie.

  Raz do roku organizowany jest tutaj nawet konkurs na najpiękniej pomalowany dom. I to właśnie wtedy najlepiej odwiedzić tę małopolską wieś. Każdy odwiedzający Zalipie będzie zaskoczony, że tutejsza tradycja zaraziła wszystkich mieszkańców. Za pędzel chwytają młodsi i starsi, kobiety i mężczyźni. Maluje się domy, ale też i psie budy. Budynki są upiększane głównie z zewnątrz, ale miejscowi artyści mogą także pochwalić się pięknie zdobionymi wnętrzami. Warto zboczyć te małe kilka kilometrów z właściwej ścieżki Wiślanej Trasy Rowerowej, by zobaczyć to miejsce na własne oczy.

  Jednak na pewno na całej małopolskiej drodze rowerowej nie będzie brakować widoków cieszących podróżujących nią rowerzystów. Jeśli szczęśliwie uda Wam się trafić na czas przed wykoszeniem wałów, wtedy przejedziecie wśród bujnych zielonych, rozkołysanych wiatrem korytarzy, gdzieś między Chobotem a Ispiną.  Może podobnie jak ja będziecie mieli okazję podziwiać dziesiątki bażantów bytujących na nadwiślańskich polach? A może Wam również przebiegnie drogę dziki chomik?

  Małopolska zupełnie odmienia obraz turystyki rowerowej w Polsce. Z publicznych szos, którymi podróżuje się w większości w naszym kraju, sprowadza rowerzystów na przeznaczone wyłącznie dla nich rowerowe trasy. Oddziela od samochodów, daje poczucie relaksu i bezpieczeństwa, tak istotne podczas turystycznych wycieczek. Kiedy do Wisły dołączą kolejne trasy sieci VeloMałopolska, po województwie małopolskim będzie można wygodnie podróżować rowerem także z północy na południe. Najatrakcyjniejszą z przygotowywanych dróg wydaje się VeloDunajec, która połączy piękny rowerowy szlak wokół Tatr z Wiślaną Trasą Rowerową. Objechać Tatry, by potem nad Dunajcem przez Pieniny zjechać Wiślaną Trasą Rowerową do Krakowa... Przyszłość rowerowej Małopolski rysuje się w różowych barwach!

  Zobacz relację z jazdy szlakiem wokół Tatr

  Velo Małopolska: Wiślana Trasa Rowerowa

  Zobacz film

  Szymon Nitka

  Znajkraj

   

  Galeria zdjęć

 • wtorek, 07 listopada 2017
  Pamiętam ten moment bardzo dobrze. Rok temu, w sierpniu 2016 r., wysiadłem po raz pierwszy na stacji PKP Bogumiłowice. Jeszcze parę dni temu nie wiedziałem nawet, że taka istnieje. Nie miałem również świadomości, że od tego czasu zagości ona już na stałe jako miejsce startu i mety moich rowerowych wypadów. I to wszystko za sprawą kilkunastu kilometrów świeżo wylanego asfaltu na wałach Dunajca. Był to pierwszy wybudowany i oddany do użytku odcinek sieci VeloMałopolska. W pewnym sensie stanowił on taki poligon doświadczalny sprawdzający, jak wielki plan budowy nowych tras rowerowych w Małopolsce ma się do rzeczywistości. (...) więcej

  Nie namyślając się zbyt wiele zdecydowałem sam zweryfikować to „pod kołami”.  Skrzyknąłem więc ekipę, zapakowaliśmy się do pociągu w Krakowie i podekscytowani ruszyliśmy do Bogumiłowic, skąd już o własnych siłach dotarliśmy do mostu w Ostrowie, gdzie zaczyna się  nowy odcinek VeloDunajec.

  Pamiętam bardzo dobrze ten moment pierwszych ruchów korb i nabierania rozpędu na gładkich, wyasfaltowanych wałach nad rzeką. Jest dobrze – pomyślałem – bardzo dobrze… Uśmiechy moich kolegów dodatkowo potwierdzały moje odczucia. Pierwsze15 km między Ostrowem a Biskupicami Radłowskimi zleciały nam aż za szybko. Trzymanie się tzw. założonej prędkości projektowej (30 km/h) nie stanowiło żadnego problemu. Poczuliśmy, że naprawdę „dzieje się rowerowo”!  W końcu ktoś na poważnie podszedł się do tematu turystyki rowerowej.

  Uczucie rowerowej euforii powtarzało się od tego czasu jeszcze wielokrotnie. Zarówno podczas poszukiwań budowanych wtedy odcinków Wiślanej Trasy Rowerowej, jak też pierwszych objazdów po kolejnych 12 km VeloDunajec (Biskupice Radłowskie – Wietrzychowice), o które w 2017 r. powiększyła się ta trasa. Z pewnością – jak chyba każdy rowerowy turysta – jestem uzależniony trochę od tego uczucia „odkrywania nowego”. Stąd może moja ciągła ochota na kierowanie rowerowej kierownicy w stronę świeżo budowanych fragmentów.

  Nie mogłem więc odpuścić kolejnemu odcinkowi tej trasy, który w tym roku miał pojawić się między Zakopanem a Szczawnicą. Wiedziałem już, że z budową tego fragmentu nie będzie tak prosto jak z odcinkiem koło Tarnowa. Choćby z tej racji, że załatwianie spraw własnościowych wśród górali to czasem bardziej kręta i stroma droga niż podhalańskie podjazdy. Zresztą cały odcinek nad Jeziorem Czorsztyńskim to już o wiele bardziej skomplikowane przedsięwzięcie niż położenie asfaltu na wałach. Trasa jest w tym przypadku budowana w wielu miejscach od zera z wykorzystaniem kładek stokowych i innych obiektów inżynieryjnych. Musiałem to jednak „poczuć pod własnymi kołami”.

  Tym razem niestety remonty na kolei uniemożliwiają bezpośrednie dotarcie z rowerem do Zakopanego.Parkuję więc samochód w Nowym Targu. Stamtąd Szlakiem Wokół Tatr oraz jeszcze świeżą drogą rowerową z Zok do Dudkówki docieram na Gubałówkę. 40 km świetnych asfaltów, może z 15 napotkanych po drodze samochodów, 1 solidny choć krótki podjazd (hej, to w końcu Podhale) – tak można by scharakteryzować ten genialny odcinek. Jeśli kogoś przeraża zjazd/podjazd na Gubałówkę – polecam wykorzystać kolejkę z Zakopanego, rower to dodatkowe 3 zł.

  W ten sposób docieram do dworca kolejowego w Zakopanem, gdzie formalnie zaczyna się trasa VeloDunajec. Formalnie, bo może napiszę to od razu – od Zakopanego do Nowego Targu nie widać jeszcze żadnych prac nad trasą. Mimo, że jej przebieg bazuje w większości na istniejących drogach publicznych biegnących równolegle do „Zakopianki”, to brak jest jeszcze oznakowań trasy oraz przełączek, które trzeba wybudować, żeby zapewnić jej spójność w przyjętym standardzie Euro Velo. Nic to, zaprzęgam ślad gpx w telefonie do roboty i wyjeżdżam z miasta sprytnie poprowadzonymi opłotkami i potem dalej przez podhalańskie miejscowości i wioski, których nazwy chyba każdemu obiły się o uszy: Harenda, Poronin, Biały Dunajec, Szaflary. Sprawdźcie zresztą sami na www.bit.ly/mapaVeloDunajec

  Przewyższenie na pierwszych 100 km tej trasy to ok. 400 m, więc jedzie się cały czas lekko w dół po spokojnych drogach, przecinając parę razy „Zakopiankę” (mam nadzieję, że będą zrobione w tych miejscach porządne przejazdy rowerowe, bo na razie liczymy na litość kierowców).

  Jeśli do tej pory znaliście te tereny tylko z okien samochodu, to polecam choć raz przejechać się tą rowerową alternatywą jak tylko powstanie. Macie na niej wszystko co najlepsze i zarazem najgorsze na Podhalu. Świetną podhalańską architekturę stojącą obok tej tandetnej, baseny termalne, puste o tej porze wyciągi narciarskie, karczmy regionalne, widok na Tatry i wartki nurt Białego Dunajca, którego trasa trzyma się dość ściśle. Dopiero za Szaflarami odbijamy na chwilę od rzeki, żeby dotrzeć do eleganckiego asfaltu Szlaku Wokół Tatr, którym przejedziemy przez okolice Nowego Targu (obie trasy mają na tym odcinku wspólny przebieg). Do brzegów Dunajca dojeżdżam ponownie po świeżo budowanym odcinku na terenie miasta. Widoczne prace budowlane w tym momencie kończą się na kładce pieszo-rowerowej łączącej nadrzeczne bulwary z terenem lotniska i rezerwatu Bór Na Czerwonem (polecam odwiedzić!).

  Dalej niestety prac nad trasą jeszcze nie widać, ale jej przebieg jest naprawdę fantastyczny i widać drzemiący w niej olbrzymi potencjał. Jeśli nie straszna Wam jazda terenowa możecie zresztą sprawdzić to sami. Na porządne asfalty trzeba tu jeszcze poczekać. Do kiedy? Prace między Nowym Targiem a Dębnem mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, natomiast zakończenie odcinka Zakopane – Nowy Targ wg nieoficjalnych zapowiedzi najwcześniej koło wakacji 2018 r.

  Śledźcie profil: www.fb.com/velomalopolska – jak tylko pojawią sie jakieś informacje lub pierwsze prace w terenie, na pewno tam o nich usłyszycie.

  Na razie czeka nas jazda „po staremu”, czyli solidny podjazd przez Frydman i Falsztyn, ale widoki na jezioro osładzają wszystko. Po zwiedzeniu zamku i zapory zjeżdżamy  w stronę elektrowni wodnej w Sromowcach Wyżnych. Teraz uwaga – kiedyś będzie tu bardziej elegancki zjazd. Na razie schodzimy gruntową ścieżką wzdłuż ogrodzeń elektrowni i praktycznie zaraz „za winklem" natrafiamy na maszyny budowlane pracujące nad końcówką kolejnego odcinka VeloDunajec (Sromowce Wyżne – kładka na wysokości Czerwonego Klasztoru). Brakuje na nim jeszcze oznakowań, ale odseparowane od ruchu samochodowego asfalty są już w większości gotowe. Miejscami trasa biegnie również po zwykłej drodze – głównie tam, gdzie naprawdę nie było już miejsca na jej osobny przebieg. Jak się jedzie po tym odcinku? Co tu dużo mówić – zobaczcie sami na filmie! Mam nadzieję, że udało się nam oddać euforyczne stany, jakich w tym miejscu doświadczyliśmy :–)

  Dalej, za kładką w Sromowcach Niżnych wpadamy na tzw. Drogę Pienińską, która istnieje już od wielu lat i jest chyba „must see” każdego szanującego się rowerzysty. Ponieważ są to tereny parku narodowego, nawierzchnia jest mieszana: od ubitych szutrów i gruntówek po asfalt i kostkę. Jednak nie to  co pod kołami jest tu najważniejsze. Liczy się otaczający nas krajobraz, czyli Przełom Dunajca. Ten kawałek Pienińskiego Parku Narodowego, który w mojej opinii już dawno powinien trafić na listę UNESCO, warto zobaczyć nie tylko z perspektywy osławionych spływów Dunajcem, ale również z rowerowego siodełka.

  Co dalej? Między Szczawnicą a Ostrowem prace nad trasą podzielone są na kilka etapów –szczegóły znajdziecie na bit.ly/mapaVeloDunajec. Na niektóre z nich są już podpisane umowy i prace powinny zakończyć się w okolicach września 2018 r. Kolejne czekają na rozstrzygnięcie przetargów lub ich ogłoszenie, tak żebyśmy całością mogli przejechać do roku 2020 (w wersji optymistycznej do 2019 r.). Ja cierpliwie na nie poczekam i zdam wam z nich kolejne relacje, bo VeloDunajec na swoich 240 km połączy wszystko, co w Małopolsce najbardziej urzekające.

  Jarek Tarański

  Galeria zdjęć

 • poniedziałek, 16 października 2017
  Myślę, że większość rowerzystów zna pojęcie EuroVelo, czyli projektu sieci długodystansowych szlaków rowerowych oplatających całą Europę. Przez Małopolskę przechodzą dwa z nich. (...) więcej

  Są to:

  • Szlak Europy Centralnej (EuroVelo 4): Roscoff – Kijów (4 tys. km),
  • Szlak Europy Wschodniej (EuroVelo 11): Przylądek Północny – Ateny (5 984 km).

  Naturalnie więc przy projektowaniu sieci VeloMałopolska nie można było ich pominąć. Dziś przyjrzymy się trasie EuroVelo 4 (EV4), która przecina całą Małopolskę na linii wschód-zachód i funkcjonuje również pod nazwą VeloMetropolis.

  W dużej mierze przebieg VeloMetropolis pokrywa się z opisywaną już wcześniej przeze mnie Wiślaną Trasą Rowerową (więcej tutaj), dlatego teraz ograniczę się do przedstawienia Wam, jak postępują prace na ok. 90-kilometrowym odcinku od granic z woj. podkarpackim (m. Jodłówka Wałki) przez Tarnów aż do Woli Batorskiej. Trasę na tym odcinku zaprojektowano tak, aby maksymalnie wykorzystać już istniejące drogi serwisowe przy autostradzie A4, lokalne drogi o małym natężeniu ruchu, istniejącą infrastrukturę rowerową miasta Tarnowa oraz Drogę Królewską w Puszczy Niepołomickiej. I tak – być może EV4 na tym odcinku nie ma jakiegoś super atrakcyjnego przebiegu (poza Puszczą i wałami Raby), ale myślą przewodnią przy projektowaniu było zapewnienie prostego, szybkiego (asfalt) i wygodnego (płasko) połączenia rowerowego na linii Kraków-Tarnów. Ważne było również to, by ten odcinek stał się głównym przebiegiem właśnie dla obu tych europejskich szlaków (EV4 i EV11). W przyszłości ma on połączyć się zgrabnie z pozostałym trasami z sieci VeloMałopolska (WTR, Velo Dunajec, Velo Raba) oraz zapewnić dostęp do wielu innych lokalnych tras rowerowych w subregionie tarnowskim, zwanym też sympatycznie w wąskim gronie moich znajomych rowerzystów “Małopolską Holandią” - chyba wspominałem już, że jest tu “potwornie” płasko :-) 

   Co zostało zrobione na tę chwilę?

  • Wykonano już część oznakowania, choć nadal polecam posługiwanie się również gpx’em, bo znaki pojawiają na razie fragmentarycznie.
  • W samym Tarnowie trasę wytyczono jako rozwiązanie tymczasowe (do roku 2020) przez centrum miasta (gdzie część istniejących chodników zamieniono na drogi rowerowe/CPR) oraz istniejącym mostem nad Dunajcem. Docelowy przebieg trasy rowerowej EV4 został przewidziany w ciągu północnej obwodnicy Tarnowa (wzdłuż ulic Wyszyńskiego, Elektrycznej, Spokojnej i Błoni) z przekroczeniem Dunajca po nowym moście łączącym strefę aktywności gospodarczej w Tarnowie z węzłem autostrady A4 w Wierzchosławicach. Wybudowano nawierzchnię tymczasową na fragmencie wału rzeki Raby (na asfalt musimy poczekać, trzeba wcześniej dodatkowo wyremontować wały).
  • Wybudowano część „niewidocznej” na pierwszy rzut oka infrastruktury typu mostki i przepusty nad rowami melioracyjnymi unikając przy tym szpetnej „barierkorozy” (brawo!).

   A czego brakowało nam podczas sierpniowego objazdu?

  • Spięcia fragmentów istniejących dróg serwisowych biegnących wzdłuż autostrady A4, tak żeby stworzyły spójną trasę. Wiąże się to z wykonaniem remontu niektórych odcinków (w większości przejezdnych dróg gruntowych) oraz wybudowaniem kilku zupełnie nowych fragmentów.
  • Pełnego oznakowania całej trasy.

  Zakończenie wszystkich prac planowane jest na listopad 2017 roku. Wtedy pojedziemy sobie na kolejny rekonesans i zaktualizujemy mapę uwzględniając postęp robót (http://bit.ly/eurovelo4). 

   Jeśli ktoś nie oglądał live’a (link https://goo.gl/neJuVW) nagranego na zakończenie sierpniowego przejazdu, to poniżej znajdziecie skondensowaną garść moich osobistych wrażeń.

  Trasę polecam zacząć od pociągu, którym z Krakowa można sprawnie dotrzeć do miejsca startu – stacji kolejowej Wałki. Stąd lokalnymi drogami docieramy pod autostradę A4, żeby wpaść na biegnące równolegle do niej drogi serwisowe, które poprowadzą nas aż pod rogatki Tarnowa. Wbrew pozorom jazda wzdłuż autostrady nie przeszkadza jakoś specjalnie. Jadąc sobie w parach i plotkując w tych lekko industrialnych okolicznościach przyrody nawet nie zauważamy pierwszych przejechanych 10 km.. 

  Zaraz na wlocie do Tarnowa brakuje jeszcze fragmentu, którym można by ominąć ruchliwe łączniki z autostradą, ale jakoś daliśmy radę. A sam Tarnów? No cóż… Dość mocno czuć „tymczasowość” obecnego rozwiązania i to, że trasę wytyczono na razie po istniejących chodnikach. Spodziewajcie się nawierzchni wszelakiej, czyli głównie kostki bauma i płyt chodnikowych w różnym stanie (asfaltu jest może z 300 m). Do powolnej jazdy turystycznej lub dla “lokalsów” taki przebieg jest może i znośny, ale np. już na rower szosowy się nie nadaje.  Pamiętajcie o tym, jeśli zdecydujecie się jednak na jazdę tędy na ultra wąskich oponach. Szybkiego zwiedzania również nie polecam, bo warto obejrzeć Tarnów na spokojnie – wstąpić do Parku Strzeleckiego, czy przejechać się przez historyczne centrum do Rynku (uwaga – kostka brukowa). Po wyjechaniu z centrum trasa kieruje nas na most na Dunajcu w miejscowości Ostrów, gdzie po prawej kusi nas długa, asfaltowa nitka odcinka VeloDunajec. W przyszłości będzie tu całkiem zacny węzeł, na którym skrzyżują się aż 3 trasy (EV4, VeloDunajec oraz EV11).

  Na razie brakuje tu jeszcze łącznika ze stacją kolejową Bogumiłowice. Sugeruję więc wykorzystać istniejące drogi publiczne, którymi dojedziemy w jej okolice i dalej do kolejnego, tym razem już ponad 30-kilometrowego odcinka poprowadzonego po istniejących, ciągnących się wzdłuż autostrady fragmentach dróg technicznych. Tak jak pisałem wcześniej, na tę chwilę brakuje tu porządnych połączeń między tymi fragmentami, ale mam nadzieję, że pojawią się pod koniec jesieni 2017r. i wtedy zarekomenduję Wam tę trasę w 100%.

  Na tym odcinku witają nas też pierwsze oznakowania trasy oraz tabliczki wskazujące lokalizację przyszłych Miejsc Obsługi Rowerzystów. Obecnie możecie skorzystać z MOR’u autostradowego (MOP Mokrzyska), który mam nadzieję, już wkrótce trochę szerzej otworzy swoje podwoje dla rowerzystów. Zaraz za nim żegnamy powoli „serwisówki” i jedziemy dalej przez lasy i wioski tej regionu tarnowskiego po lokalnych drogach o znośnym natężeniu ruchu. Docieramy tak do Bogucic, gdzie trasa przez parę kilometrów przebiega wałami rzeki Raby. Nawet teraz po istniejącej tu tymczasowej nawierzchni jedzie się wybornie, a z wałów, przy dobrej widoczności, jesteśmy w stanie upolować klawe widoki na Beskidy. Tak docieramy do chyba najbardziej malowniczego punktu na tej trasie, czyli kładki pieszo-rowerowej na Rabie w Mikluszowicach. Formalnie jest tu nakaz przeprowadzenia roweru i lepiej zróbcie to, jeśli tylko zobaczycie kogoś z naprzeciwka na kładce, bo jest ona na tyle wąska (na oko jakieś 2 m), że wyminięcie się dwójki rowerzystów może być po prostu niemożliwe. Ale i tak warto przetoczyć się po niej właśnie powoli i poobserwować z góry zielone brzegi rzeki Raby. W przyszłości napotkamy tu znaki trasy VeloRaba, którą będziemy mogli dojechać do Uścia Solnego i WTR. Ale to za jakiś czas, a obecnie zaraz za kładką natkniecie się na jedyne wzniesienie w okolicy, czyli owianą legendami Górę Świętego Jana. We wczesnym średniowieczu funkcjonował na niej gród obronny. Zaintrygowani? Odpocznijcie tu sobie dłużej, bo przed Wami pojawi się zaraz Puszcza Niepołomicka i jej długa, asfaltowa prosta, czyli tzw. Żubrostrada. Tu właśnie, dwa razy w roku, odbywają się wyścigi pod nazwą „Szybka Dycha”, czyli ściągająca tu liczne grono szosowców konkurencja jazdy na czas. Oczywiście można też ten fragment przejechać na zupełnym luzie, tak jak czyni to na codzień większość rowerzystów, rolkarzy i biegaczy.

  Ostatnie 10 km odcinka VeloMetropolis jest już oznakowane i poprowadzone po „normalnych drogach” biegnących po obrzeżach Puszczy oraz w okolicach Woli Batorskiej. Jadąc po nich sprawnie docieramy do wałów wiślanych, gdzie w przyszłości EV4 spotka Wiślaną Trasę Rowerową i w jej śladzie poprowadzi nas dalej przez resztę województwa aż na Śląsk (planuje się budowę tego brakującego fragmentu WTR do Krakowa w latach 2018-2020).

  Kolejna relacja już pod koniec listopada. Sprawdzimy wtedy jak poszły zaplanowane roboty na trasach VeloMałopolska.  Zapraszam do śledzenia www.velomaloposka.pl

  Jarek Tarański

  Testujemy trasę Euro Velo 4 / VeloMetropolis

  Zobacz film autora z trasy VeloMetropolis

  Galeria zdjęć

 • poniedziałek, 16 października 2017
  Trasa rowerowa z prawdziwego zdarzenia biegnąca wzdłuż królowej polskich rzek - taka wizja Wiślanej Trasy Rowerowej pojawiła się jakieś 20 lat temu.  Niestety później temat WTR na długie lata zamarł. Tak było przynajmniej do 2014 r. (...) więcej

  Wtedy „wiślanka wypłynęła” ponownie - tym razem w śmiałym projekcie sieci tras rowerowych w Małopolsce, gdzie uczyniono ją jedną z głównych ścieżek rowerowych. Zgodnie z planami ma ona biec w większości po wałach wiślanych (na których koronie miał się pojawić asfaltowy dywanik), a tam gdzie nie będzie takiej możliwości - po spokojnych drogach publicznych poprowadzonych blisko rzeki. Czyli wypisz, wymaluj tak, jak od lat realizuje się trasy rowerowej turystyki długodystansowej w Austrii czy Niemczech.

  Szczerze przyznam, że kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tym pomyśle na targach WinterTravel 2014, podszedłem do niego wysoce sceptycznie. Nie był to pierwszy projekt szlaku rowerowego, jaki dany mi było obserwować. Każdy z nich w założeniach był świetny, jednak realizacja ograniczała się zazwyczaj do przybicia tabliczek z oznakowaniem i na tym kończyło się podejście do „infrastruktury rowerowej”. Nie zrozumcie mnie źle…Uwielbiam jazdę terenowymi szlakami, ale tak naprawdę to ich wyznaczania nie potrzebuję - rower daje taką wolność, że i tak prawie wszędzie (poza parkami narodowymi) da się nim pojechać. Jednak od szlaków nastawionych na długi dystans i „dla każdego” powinno wymagać się więcej. Zwłaszcza, jeśli za ich pomocą chcemy spopularyzować szerzej aktywność rowerową. W projekcie Velo Małopolska postawiono zatem twarde wytyczne cechujące najlepsze podejście do tematu turystyki rowerowej - główne trasy mają mieć asfaltową nawierzchnię, muszą być poprowadzone w większości po płaskim terenie, z dala odruchu ogólnego i to jeszcze w taki sposób, żeby spinały główne miasta w Małopolsce w jak najkrótszy, ale zarazem malowniczy sposób. Jednym słowem, mają stanowić porządny kręgosłup, od którego odchodzą lokalne trasy turystyczne umożliwiające zwiedzenie atrakcji leżących w odległościach 20-30 km od tras głównych. Piękna wizja, nieprawdaż?

  Wyobraźcie sobie teraz moje pozytywne zaskoczenie, kiedy prawie równy rok temu wybrałem się do Szczucina na pierwszy rekonesans. Chciałem się przekonać jak te słuszne założenia mają się w stosunku do rzeczywistości. Praktycznie z marszu natrafiłem na pierwszą, gotową 30-to kilometrową nitkę asfaltu, która pojawiła się zaraz za małopolskim “witaczem” (już go nie ma, a szkoda, choć trzeba by teraz na nich domalować symbol roweru).. Moje rowerowe serce zostało kupione praktycznie od razu. Miałem ochotę postawić przysłowiowego "browara" każdej napotkanej na trasie ekipie budowlanej. Od tamtej pory objechałem już cały małopolski odcinek WTR kilkukrotnie, w różnych porach dnia i roku (tak, po ciemku też się po niej świetnie jeździ, polecam jedynie dobre światło plus towarzystwo).  Za każdym razem cieszyłem się jak dzieciak na widok nowego elementu trasy, jaki powstaje dzięki projektowi prowadzonemu przez Samorząd Województwa Małopolskiego.

  Zapytacie - czy WTR ma jakieś wady? Pewnie - głównie taką, że nie jest to jeszcze trasa w pełni ukończona. Do tej pory wybudowano i oznakowano dwa prawie 90-cio kilometrowe odcinki (Brzeszcze-Skawina oraz Chobot-Szczucin), natomiast w dalszym ciągu brakuje kilku Miejsc Obsługi Rowerzystów, odcinka na terenie gminy Niepołomice (będzie w 2018 r.) i paru odcinków (niestety kluczowych z punktu widzenia spójności) na terenie Miasta Krakowa.

  Odcinki, gdzie już śmiało możecie pojeździć po WTR znajdziecie na tej mapie http://bit.ly/mapaWTR (kolor czarny i szary to gotowe, asfaltowe fragmenty).  Gdyby ktoś miał ochotę przejechać całość, to polecam jechać wg. tego śladu gpx (https://goo.gl/b9867o), który nadaje się nawet na szosówki i dzięki któremu w miarę zgrabny sposób objedziecie brakujące fragmenty. A jak wygląda sama trasa? Odpuszczę sobie opis zabytków i atrakcji, jakie możecie napotkać w najbliższej odległości WTR, bo musiałbym stworzyć obszerny przewodnik turystyczny. Skoncentruję się tylko na tym, co spotkacie dokładnie w śladzie trasy.

  WTR w woj. małopolskim proponuję rozpocząć od jego granic ze Śląskiem, czyli w Jawiszowicach (z Krakowa do stacji Brzeszcze-Jawiszowice możecie dostać się pociągiem). Stąd WTR biegnie do Oświęcimia przez malownicze stawy w Brzeszczach (obszar Natura 2000) oraz przez drogi lokalne o śladowym ruchu. W samym Oświęcimiu wykorzystano istniejące ciągi pieszo-rowerowe na wałach Soły (niestety z kostki) oraz dorobiono kilka brakujących odcinków (tym razem już asfaltowych).  Dzięki temu przejeżdżamy całe miasto omijając jednocześnie ruch samochodowy. Docieramy w ten sposób do mostu na Wiśle, skąd zgrabnym zjazdem dostajemy się na prawobrzeżny wał Wisły z ciągnącym się na nim aż po horyzont dywanikiem asfaltowym. I tu tak naprawdę zaczyna się prawdziwa jazda z wykorzystaniem wszelkich dobrodziejstw twardego trzymania się założeń projektu.  Jest gładko i płasko, a do tego zielono, cicho i przepięknie o każdej porze roku. Dla niektórych mogą to być „śmiertelne nudy”, ale dla mnie takie sunięcie sobie +- 30 km/h (czyli z założoną przez projektantów prędkością) z cichym szumem opon, gdzie jedynym zmartwieniem staje się chłonięcie o spokoju i bogactwa natury, jest właśnie kwintesencją tej rowerowej trasy i raczej nigdy mi się to nie znudzi (a mam już spore doświadczenie w tym temacie, bo trasy tynieckiej używałem praktycznie dzień w dzień przez 5 lat jako dojazdówki do pracy). Taka sielanka przerywana tylko kilkoma kilometrami odcinków o nawierzchni tymczasowej (tu wały muszą być jeszcze wyremontowane, więc na razie są ubite szutry) trwa praktycznie do miejscowości Kamień, gdzie mamy 2 opcje - pojechać asfaltowym podjazdem (tak jak poprowadzą znaki) albo przeprawić się promem “Drogowiec” (ma zacząć wkrótce ponownie kursować!) na prawy, o wiele łagodniejszy brzeg Wisły i nim dotrzeć do zapory w Łączanach. Stąd aż do Skawiny jedziemy „miksem” spokojnych dróg lokalnych poprowadzonych pod wałem oraz tych biegnących po jego koronie. Na chwilę obecną „zachodni” odcinek WTR kończy się na kładce nad rzeką Skawinką, która za moment będzie oddana do użytku. Wytyczając dalszą trasę polecam skorzystać z objazdowego gpx, który tymczasowo poprowadzi nas przez krakowską metropolię, a dalej po zwykłych drogach przez Niepołomice oraz Puszczę Niepołomicką aż do miejscowości Chobot. Tu wjeżdżamy z powrotem na wały i znajdujemy pierwsze znaki kolejnego, gotowego odcinka WTR. Nazwijmy go umownie „wschodnim”. Nie zrażajcie się jego szutrowym początkiem. Ma on może z 300 metrów, po których zamienia się w gładki asfalt, na którym możemy znowu nabrać wiatru pod kołami.

  Gładka nawierzchnia prowadzi nas przez Ispinę (gdzie zaraz obok mostu możecie odpocząć w pierwszym MOR) i doprowadza nas do m. Grobla, gdzie zjeżdżamy z powrotem na lokalne drogi. Tak dojeżdżamy do mostu w Uściu Solnym (w przyszłości napotkamy tu projektowaną trasą Velo Raba), za którym po raz kolejny wjeżdżamy na wały rzeczne. Nie wiem, czy to nie jest właśnie mój ulubiony kawałek „wschodniego” odcinka WTR z niesamowicie malowniczym widokiem na zielone meandry Wisły, dzikie plaże oraz wiatraki stojące na jej wysokim, prawym brzegu w okolicach Koszyc. Asfaltowo - wałowa sielanka ciągnie się aż do okolic Wietrzychowic, gdzie trasa zjeżdża z wałów i kieruje nas do centrum (uzupełnijcie tu swoje zapasy, jest tu kilka sklepów) i dalej w stronę bezpłatnego promu na Dunajcu, który kursuje cały rok (latem od 6:00 do 20:00, a w pozostałe pory roku do 18:00). Zaraz za promem czeka nas kilkukilometrowy odcinek przez malownicze i spokojne wioski Powiśla Dąbrowskiego (czuć tu ducha położonego niedaleko stąd osławionego Zalipia https://bit.ly/doZalipia), przez które dojedziecie do Ujścia Jezuickiego. Tu polecam zjechać do miejsca przeprawy promowej, która chyba jako jedyna w Polsce znajduje się w miejscu styku dwóch rzek (ujście Dunajca do Wisły). Jeśli jednak macie dość promów, to kierujcie się od razu za znakami WTR na wały, gdzie zaczyna się ponad 30-to kilometrowy odcinek ciągłej DDR’ki (Drogi Dla Rowerów J) po wałach, którym dotrzemy do finału trasy w Szczucinie. Co dalej?

  • Jeśli jedziecie wzdłuż Wisły przez całą Polskę (a niestety w najbliższych 3 województwach: podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim WTR praktycznie nie istnieje), to polecam sprawdzoną trasę: trzymać się prawego brzegu i kierować się na Baranów Sandomierski, Jezioro Tarnobrzeskie, a później promem w Tarnobrzegu przeprawić się na lewy brzeg w okolice sandomierskich sadów i wrócić na prawy brzeg dopiero promem w Zawichoście. Stamtąd dalej „polską Toskanią” jechać w stronę Kazimierza nad Wisłą i następnie na północ.
  • Jeśli chcecie wrócić do Krakowa to polecam kolację i nocleg w Szczucinie tak, żeby rankiem móc zwiedzić istniejące tu Muzeum Drogownictwa, a potem wsiąść na rower i wrócić przez lasy i wioski Powiśla Dąbrowskiego (tym razem już koniecznie ze zwiedzaniem Zalipia) kierując się na prom w Otfinowie. Promem przeprawicie się na lewy brzeg Dunajca, gdzie od razu traficie na kolejną trasę z sieci Velo Małopolska, czyli Velo Dunajec. Trzymajcie się jej aż do Bogumiłowic, skąd w niecałą godzinę możecie wrócić pociągiem do Krakowa albo skorzystać z przebiegającej tędy trasy Velo Metropolis (małopolska część Euro Velo4), którą w najszybszy sposób dotrzecie do Niepołomic (ale o tym już w kolejnym moim wpisie).

  Jarek Tarański

  Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce

  Zobacz film autora z trasy Wislanej Trasy Rowerowej

   

  Galeria zdjęć

 • piątek, 29 września 2017
  Kiedy kończy się sezon rowerowy? Dobre, godne filozofów pytanie, ale odpowiedź na nie jest tak prosta, jak jazda na rowerze. Otóż sezon rowerowy nigdy się nie kończy – odpowiedzą chórem wszyscy, którzy kochają jazdę! Bo nawet jeśli skończyło się lato (czyli teoretycznie dobiegł końca sezon kolarski), to znaczy, że właśnie zaczęła się jesienna odsłona rowerowania. Rower, jesień, góry – jeśli ktoś zna lepsze połączenie, proszę podnieść rękę i przycisnąć przycisk!? Nie widać rąk w górze, a to oznacza, że możemy ruszać. (...) więcej

  Velo Dunajec, to jedyny fragment Velo Małopolska na Sądecczyźnie, który doczekał się własnej nazwy. Trzeba docenić to wyróżnienie. Kawałek dalej, gdzieś w okolicach Krościenka, Dunajec kojarzy nam się raczej ze słynnym flisackim spływem, a w okolicach Wietrznic ze slalomem zwinnymi górskimi kajakami. Na szczęście ktoś przytomnie zauważył, że wzdłuż tej majestatycznej i dumnej rzeki idealnie byłoby przejechać rowerem. Oczywiście w tym momencie wkraczamy na grząski i niepewny grunt, czy to aby przełom Dunajca jest najpiękniejszą trasą rowerową w tej części Małopolski, bo nie mniej liczni zakrzykną, że to Dolina Popradu jest atrakcyjniejsza. Nie będziemy tu jednak wchodzić w kompetencje jury konkursu piękności. Naszą rzeczą jest czerpać jak najwięcej frajdy z jazdy rowerem po najatrakcyjniejszych zakątkach Małopolski, a nie wykłócać się, która trasa fajniejsza. Małopolska jest tak piękna i urozmaicona krajobrazowo, że najlepiej przekonać się o tym osobiście i przejechać wszystkich odcinki Velo Małopolska. Ale to dopiero w przyszłym roku. Trasy Velo Małopolska posiadają jedną, bardzo ważną cechę, o której do tej pory nie wspomnieliśmy ani słowem.

  Otóż z Velo Małopolska jest trochę jak z Księżycem. Dotychczas znaliśmy wiele miejsc tylko z jednej strony – tej widzianej z okien samochodu albo pociągu. Teraz będziemy przejeżdżać niby przez te same miejscowości, kolejne gminy i powiaty, ale będą wyglądały zupełnie inaczej. Takich ich nie znaliśmy. Odkrywamy Małopolskę na nowo: rowerem! Bo świat – proszę Państwa – jawił nam się będzie całkiem innym z siodełka roweru, a potwierdzi to każdy średnio doświadczony cyklista. I nagle, zupełnie niespodziewanie, doznamy olśnienia, w jak pięknym miejscu żyjemy. No, ale; żeby dokonać tego odkrycia na miarę Kolumba, najpierw musimy zadać sobie odrobinę fatygi i przejechać Velo Małopolska.

  Tak też będzie na Velo Dunajec. No cóż – Dolinę Dunajca niby znamy, niby jechaliśmy tędy mniejszą lub większą ilość razy, ale samochodem, trochę jak koń dorożkarski, widząc ledwie tyle, na ile nam droga i zbyt duża prędkość naszego wypasionego samochodu pozwalały. Rowerem otrzemy się o nadbrzeżne krzaki, przejedziemy przez podwórko gospodarza, o istnieniu którego dotychczas mieliśmy tak mgliste wyobrażenie, jak o życiu na Marsie. Z jednej strony rzeka z bystrym nurtem, z drugiej góry, a pośrodku my i bezpieczna ścieżka rowerowa, która da nam absolutny komfort odseparowania się od ruchliwej szosy, po której nawet zawodowi kolarze nie bardzo lubią jeździć. No i – zgodnie z zasadą Euro Velo – nie będą nas tu czekać zbyt strome podjazdy. No chyba, że na własne życzenie zboczymy na chwilę z trasy.

  Najciekawszy odcinek Velo-Dunajec zapowiada się w gminie Łącko i Podegrodzie, zanim w okolicach Starego Sącza trasa ta połączy się z drugą nitką Velo Małopolska, by dalej biec nadrzecznymi wałami w kierunku Nowego Sącza. Wójt Łącka Jan Dziedzina zapowiada na trasie liczne atrakcje mające ułatwić życie cyklistom. I tylko jedna uwaga – nawet w chłodne dni, nie należy do bidonu wlewać lokalnego łąckiego przysmaku ze śliwek, bo on zgodnie z legendą – owszem – daje krzepę, ale akurat nie kolarzom w trakcie jazdy. A po wycieczce, po treningu to już zupełnie inna sprawa. Pokonując Velo-Dunajec krasimy lica w sposób naturalny – poprzez zadany sobie wysiłek i słońce na twarzy. Inne kraszenie lic potraktowane zostanie jak stosowanie dopingu i skutkować może długotrwałą dyskwalifikacją.

  Jeśli więc zaczęła się jesień, to absolutnie nie oznacza, że skończył się sezon rowerowy. Owszem, kończy się sezon ogórkowy, ale rowerowy? Nigdy! Po prostu rozpoczęła się jego kolejna, inna, może nawet ciekawsza odsłona. Sezon kolarski trwa cały rok., Zmieniają się tylko rowerowe stroje, jakie na siebie zakładamy, zmieniają się opony na zimowe – a jakże! – i rowery zmieniamy na takie, które mniej się boją deszczu, a i na śniegu nieźle się czują. Ojej, ale tu się już chyba za daleko zapędziliśmy…

  Wojciech Molendowicz

  „Małopolska, Dolina Dunajca, małopolski odcinek trasy Euro Velo”

  Zobacz film autora z tras

  Galeria zdjęć

 • środa, 13 września 2017
  Macie ochotę na ciekawą, niezbyt forsującą wycieczkę rowerową z atrakcjami przyrodniczo – kulturowymi w pobliżu Krakowa? Jeśli tak to zapraszam i gorąco polecam ostatnio „zaliczoną” przeze mnie Wiślaną Trasę Rowerową na odcinku: Kopanka -Czernichów! Szczerze mówiąc zakładałem dużo dłuższy przejazd, ale po drodze jest tyle do zobaczenia, że trudno było się nie zatrzymywać… (...) więcej

  Zaparkowałem samochód w Skawinie i wystartowałem. Po kilku kilometrach wjechałem ulicą Piastowską na most na Skawince, a stamtąd bocznymi dróżkami prosto na Wiślaną Trasę Rowerową. Byłem ciekaw na jakim etapie jest budowa nowej kładki pieszo – rowerowej.  Muszę przyznać, że efekty prac są imponujące. Wkrótce będzie to wielkie udogodnienie dla rowerzystów.

  Przejechałem do Kopanki jakieś 2 km bardzo wygodną, wyasfaltowaną ścieżką wałem wiślanym. To komfortowy, odprężający odcinek z widokiem na Wisłę po prawej i na łąki po lewej stronie. Z Kopanki do Pozowic trzeba już korzystać z drogi gminnej, ale nie jest źle! Ruch niewielki, jedzie się bardzo dobrze po nowym asfalcie ciesząc oczy wiejskim krajobrazem.

  Po około 6 km skręciłem z trasy do Ochodzy, żeby zobaczyć zabudowania odrestaurowanego dworu Strzemeckich z początku XIX wieku. Ten klasycystyczny zespół dworski położony jest w niewielkim parku krajobrazowym i chociaż obecnie znajduje się w rękach prywatnych, to przy odrobinie szczęścia można zajrzeć na dziedziniec.

  Po kolejnych kilku kilometrach dojechałem do wsi Facimiech. Warto zatrzymać się tutaj i dotrzeć na teren klubu jeździeckiego, który znajduje się na obszarze dawnego folwarku dworskiego. I co ciekawe - jest to jedyne miejsce w Małopolsce, gdzie rozgrywają się zawody we wszystkich dyscyplinach olimpijskich w jeździectwie.

  Kolejny przystanek po przejechaniu około 6 km to Czernichów. Zdecydowałem, że przeprawie się tam promem, bo warto. Na terenie gminy znajduje się kilka cennych i wartych obejrzenia zabytków. Pierwszym z nich jest klasycystyczny zespół dworsko – pałacowy z połowy XIX wieku. Otworzono tutaj szkołę rolniczą w 1860 roku, która działa nieprzerwanie do dzisiaj i jest najstarszą tego typu szkołą w Polsce. Dzięki wysokiej randze szkoły Czernichów stał się znany na terenie całej Galicji.

  Nieopodal znajduje się kościół gotycki z XV wieku pod wezwaniem św. Trójcy - murowany, powiększony i przebudowany w XVII wieku w stylu barokowym. Warto go zobaczyć, bo jest to najpotężniejszy przykład prowincjonalnej architektury barokowej na Ziemi Krakowskiej.

  W sąsiedztwie kościoła na szczycie wzgórza dominującego nad okolicą znajduje się kaplica różańcowa wykonana z kamienia wapiennego, uważana za jeden z bardziej interesujących przykładów barokowych kaplic w Polsce.

  Gdy już nasyciłem oczy pięknem architektury, podjechałem kawałek na północ od centrum miejscowości w kierunku Wzgórza Chełm (wys. 278,6 m n.p.m.). Jest to zakątek o szczególnych walorach przyrodniczych położony w obrębie Bramy Krakowskiej – jednostki łączącej trzy elementy polskiego krajobrazu: Karpaty, kotliny podkarpackie i wyżyny. To doskonałe miejsce na wypoczynek, a dla koneserów przyrody unikatowy punkt do  obserwacji dużej różnorodności siedlisk zwierząt i zbiorowisk roślinnych.

  I teraz, drogi rowerzysto, po tak wielu atrakcjach kulturalno-przyrodniczych masz 3 możliwości do wyboru. Jeśli posiadasz jeszcze trochę siły, wróć na Wiślaną Trasę Rowerową i pędź w kierunku Oświęcimia. Jeśli Twoja głowa jest pełna wrażeń, lecz jesteś już zmęczony, możesz podjechać do Brzeźnicy (na południe od centrum Czernichowa) i wsiąść w pociąg do Krakowa albo… robisz „pętelkę” wracając do punktu wyjścia inną trasą. Ja chciałem sobie troszkę podkręcić puls i wybrałem tę trzecią możliwość. Wracam do Kopanki przez Wołowice drugim brzegiem Wisły. Jadę około 10 km przyjemną, równą drogą o nieznacznym natężeniu ruchu. Przed Wołowicami pojawia się możliwość pokonania kolejnych 3 km szlakiem rowerowym. Ostatni odcinek trasy przejeżdżam w malowniczym terenie blisko Wisły. I znowu przeprawa promem! Jest to na pewno duża atrakcja szczególnie na wycieczkach rowerowych z dziećmi.

  Moją dzisiejszą przejażdżkę kończę w punkcie startu, czyli w Skawinie.  W niedługim czasie powstanie nitka Wiślanej Trasy Rowerowej do Tyńca, wtedy wycieczka bezpośrednio do Krakowa będzie jak najbardziej możliwa.

  Igor Sikorski

  Galeria zdjęć

 • piątek, 08 września 2017
  Małopolski, a precyzyjniej nadpopradzki, odcinek Euro Velo już dzisiaj wydaje się właśnie tym, który będzie najatrakcyjniejszym w województwie. Gdyby w przyszłym roku marszałek ogłosił plebiscyt na Wasz ulubiony odcinek Velo Małopolska, stawiam każde pieniądze, że trasa wzdłuż Popradu znajdzie się w ścisłej czołówce takiego rankingu. (...) więcej

  Dlaczego? Z bardzo wielu powodów, choć tutaj skupię się tylko na dwóch najważniejszych. Z Popradem meandrującym pomiędzy szczytami Beskidu Sądeckiego (a wraz z rzeką meandruje Velo Małopolska) próżno iść w zawody jakiejkolwiek innej małopolskiej rzece, choć przecież wszystkie mają swój niepowtarzalny urok. Atut drugi – absolutnie bezkonkurencyjny – jadąc popradzkim odcinkiem Velo Małopolska w każdej chwili możemy odrobinę zboczyć z rowerowej ścieżki i dla sprawdzenia się w bardziej wymagających warunkach wyskoczyć dla treningu na którąś z okolicznych górek. Górek albo i całkiem poważnych gór. Tak na chwilę, dla podniesienia sobie tętna i poziomu adrenaliny, by za chwilę szaleńczym zjazdem wrócić do Velo Małopolska i spokojnie pojechać dalej. Takich atrakcji naprawdę nie mają nigdzie indziej.

  Oczywiście podjazd na widokowego ślimaka w Woli Kroguleckiej (wystarczy 2 km zboczyć z Velo Małopolska – patrz film) zostawiamy wyłącznie śmiałkom. Nadpopradzki odcinek pomiędzy Piwniczną – Rytrem – Barcicami – Starym i Nowym Sączem jest absolutnie dla każdego. Powiem więcej – jeśli jeszcze nigdy nie wybrałeś się rowerem dalej niż do osiedlowego sklepu (a po nocach marzysz o prawdziwej trasie) ten fragment będzie idealny właśnie dla Ciebie. Trudno o lepsze miejsce dla popularyzacji turystyki rowerowej. Tutaj masz pięć w jednym: zwiedzasz wyjątkowo urokliwy region Małopolski, jedziesz rowerem (czyli robisz to, co najbardziej lubisz), a na wyciągnięcie ręki masz wodę, góry i niepowtarzalne zabytki np. Starego Sącza. W zasadzie co miejscowość to nowe atrakcje i miejsca, które – być może – znałeś dotychczas głównie z turystycznego przewodnika albo telewizyjnych migawek. Na popradzki odcinek Velo Małopolska powinno się delegować wszystkich początkujących cyklistów, bo nic tak nie zachęca do uprawiania tej formy aktywności fizycznej jak nabieranie doświadczenia w wyjątkowo sprzyjających okolicznościach. Powiem nawet rzecz, której początkującym mówić się absolutnie nie powinno: Drogi Przyjacielu, Początkujący Cyklisto, jeśli zmęczysz się jazdą ok. 30-kilometrowym odcinkiem Velo Małopolska, to nawet nie dojeżdżając do Nowego Sącza w dowolnym miejscu odstawisz rower i pójdziesz na ryby (jeśli wcześniej akurat zaopatrzysz się w wędkę oprócz rowerowej pompki), bo do tej dyscypliny sportu nie trzeba angażować aż tylu kalorii, co do jeżdżenia. Albo jeszcze lepiej – położysz się na brzegu rzeki z ulubioną książką, a jeśli i czytanie cię zmęczy, po prostu będziesz kontemplował górskie krajobrazy Beskidu Sądeckiego. A najlepiej widok swojego nowego roweru na tle gór.

  Aby to się udało, musisz wcześniej spełnić jeden warunek – wsiąść na rower i jechać. Małopolska wsiada na rowery? Super, ty też wsiądź! Trener kolarski Arkadiusz Kogut (pochodzący akurat z Barcic nad Popradem czyli Velo Małopolska ma za oknem) choć na co dzień pracuje z profesjonalnymi kolarzami, jest absolutnie zachwycony pomysłem wytyczenia Euro Velo:

  - Taka ścieżka, czy raczej wielka sieć ścieżek rowerowych to kapitalna sprawa. Dla wielu osób czujących obawę przed jazdą rowerem w ulicznym ruchu, Velo Małopolska daje bardzo ważne poczucie bezpieczeństwa. Tu nie muszą obawiać się bliskości samochodów, a mogą koncentrować się wyłącznie na radości, jaką daje jazda na rowerze. Bo jazda na rowerze daje radość w każdym wieku. Na odkrycie roweru nigdy nie jest za późno i nie ma praktycznie znaczenia czym się w życiu zajmujemy zawodowo i jakie były nasze dotychczasowe związki ze sportem. Bardzo istotny jest fakt, iż konfiguracja trasy – czyli praktycznie brak wzniesień – sprawia, że jest ona dostępna dla każdego. Dla początkujących, dla tych, którym kondycja nie pozwala na trudniejsze trasy, dla rodzin z dziećmi. Jazda jakimi „rowerowymi autostradami” to czysta przyjemność i ważny krok w propagowaniu roweru jako sportu dostępnego dla wszystkich. Rower daje prawdziwą radość – im szybciej to odkryjemy, tym szybciej dołączymy do grona ludzi zadowolonych z życia.

  Wojciech Molendowicz

  „Małopolska,Barcice, Dolina Popradu,

  Małopolska,Barcice, Dolina Popradu

  Galeria zdjęć

 • poniedziałek, 31 lipca 2017
  Jeśli chcesz naprawdę zobaczyć Zalipie, wybierz się tam najlepiej na rowerze, a nie samochodem. W poniższym tekście podpowiadamy: (...) więcej
  • dlaczego wybrać akurat dwa kółka, jako najlepszy ku temu środek transportu,
  •  jak zaliczyć tą trasę w miarę bez wysiłku nawet w jeden dzień (jakby nie patrzeć odległość z Krakowa to ponad 100 km) korzystając z wygodnych połączeń Kolei Małopolskich,
  • w jaki sposób zaplanować wycieczkę po nowiutkich, bo wybudowanych na przestrzeni ostatniego roku, genialnych trasach rowerowych w Małopolsce: Wiślanej Trasie Rowerowej oraz Velo Dunajec,
  • gdzie przepłynąć się dwoma promami rzecznymi po Dunajcu,
  • i w końcu jak miło spędzić na rowerze cały dzień.

  Cel naszej wycieczki, czyli malowana wieś Zalipie posiada ponoć status najbardziej instagramowej wioski świata. Być może dlatego duża ilość osób, która się tu wybiera, ma spore oczekiwania wobec tego co zobaczy na miejscu. Niektórzy spodziewają się swego rodzaju skansenu, do którego można przyjechać samochodem, zostawić go na parkingu i w godzinę oblecieć wszystkie obiekty. Tak to jednak nie wygląda. Zalipie to normalnie funkcjonująca wioska, której mieszkańcy od lat upiększają w oryginalny sposób swoje obejścia. Na ok. 150 gospodarstw w Zalipiu jakaś ⅓ jest przyozdobiona ręcznie malowanymi motywami kwiatowymi. Czasem są to całe obejścia, czasem fragmenty, jak drzwi, budy, czy studnie. Dlatego z okien samochodu możecie po prostu nie być w stanie tego wszystkiego wyłapać.

  Proponuję więc o wiele spokojniejsze poszwędanie się tutaj rowerem od strony Dunajca i powolną jazdę dookoła całej wioski. Warto zahaczyć o Dom Malarek (gdzie można dostać mapę z zaznaczonymi domostwami), lokalny kościół czy Zagrodę Trójniaków. Aktualnie samo Muzeum Zagroda Felicji Curyłowej jest zamknięte dla zwiedzających do końca 2018 r - trwa remont. W każdy weekend wakacji organizowane są jednak przez pracowników Tarnowskiego Centrum Informacji Turystycznej wycieczki po Zalipiu (zbiórka o godz. 11 przy zagrodzie Felicji Curyłowej). Więcej szczegółów znajdziecie na www.muzeum.tarnow.pl oraz www.it.tarnow.pl

  Zachęceni? To teraz podpowiadam jak wykręcić ten dystans z Krakowa na rowerach każdego typu i bez żadnego stresu. Oto moja propozycja wycieczki do Zalipia z wykorzystaniem pociągu, roweru i nowych tras sieci Velo Małopolska.

  Z Krakowa jedziemy pociągiem do stacji Stanisławice (na tej trasie pociągi jeżdżą +/- co godzinę) ➜ następnie przejazd przez Puszczę Niepołomicką do Chobotu, gdzie wskakujecie na ➜ Wiślana Trasa Rowerowa ➜ później prom w Wietrzychowicach (w okresie od 1.05 do 31.10 czynny od 6:00 do 20:00., tel. 14 674 12 30, bezpłatny dla rowerzystów) ➜ dalej lokalnymi drogami dojeżdżamy do Zalipia, które na spokojnie sobie objeżdżamy i takimi samymi drogami docieramy na ➜ prom w Otfinowie (godziny otwarcia, info oraz kontakt takie same jak na poprzednim promie) ➜ następnie wskakujemy na trasę Velo Dunajec, po której gładko docieramy do ➜ stacja Bogumiłowice ➜ i w końcu powrót pociągiem do Krakowa.

  W ten sposób można zrobić ok. 115 km w większości po świetnych, asfaltowych i co ważne kompletnie płaskich (bo nadrzecznych) trasach rowerowych oraz lokalnych drogach o uspokojonym ruchu. Niech Was więc nie przestraszy ten kilometraż, bo naprawdę jest on do zrobienia dla każdego i to nawet w jeden dzień.

  Jeśli nie czujecie się jednak na siłach, to proponuję obrać po prostu za start/metę stację kolejową w Bogumiłowicach (lub Tarnowie) i zmodyfikować wycieczkę do Zalipia wykorzystując trasę Velo Dunajec oraz promy w Wietrzychowicach i Otfinowie.

  Dla tych bardziej wprawionych (lub tych, którzy chcą zrobić sobie wycieczkę na 2 dni) proponuję zupełnie zrezygnować z pociągu i w okolice Puszczy Niepołomickiej/Woli Batorskiej dojechać rowerami już z Krakowa (na razie lokalnymi drogami przez Brzegi/Grabie/Niepołomice, ponieważ Wiślana Trasa Rowerowa na tym odcinku jeszcze jest w planach/przetargach). Drogę powrotną również można zaplanować przez Bogumiłowice, ale nie wsiadając do pociągu, tylko korzystając z budowanej właśnie kolejnej trasy (w ramach sieci tras rowerowych Velo Małopolska), czyli Euro Velo 4. Poprowadzi nas ona głównie przez puste drogi serwisowe wzdłuż A4, malowniczą kładkę nad rzeką Rabą w Mikluszowicach oraz Puszczę Niepołomicką. Stamtąd już tym samym wariantem co na początku wycieczki wracamy do Krakowa.

  Jak widzicie możliwości wyboru wariantów jest wiele, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie. Pamiętajcie, że warto nie zmieniać tylko dwóch rzeczy: Zalipia jako atrakcyjnego celu wycieczki oraz skorzystania z nowych, małopolskich tras rowerowych. Do zobaczenia na trasach!

  Mapa z ww. wycieczką (wraz z wariantami) oraz naniesionymi przebiegami Wiślanej Trasy Rowerowej / VeloDunajec / EuroVelo4 znajdziecie tutaj https://goo.gl/i2IfaU.
  Sam plik.gpx do pobrania tutaj https://goo.gl/FvxCQY

  Jarosław Tarański / www.velomalopolska.pl

  Rowerem do malowanego Zalipia po nowy trasach Velo Małopolska

  Galeria zdjęć

 • środa, 26 lipca 2017
  Małopolska na rowery? Małopolska na rowery! Chyba wszyscy uprawiający kolarstwo - w każdej jego formie - czekali na to hasło. Właśnie dostaliśmy wyraźny sygnał, że w temacie rowerów coś drgnęło. Ale co tam drgnęło! Eksplodowało! Zapowiada się prawdziwe trzęsienie ziemi, po którym rowerowy pejzaż Małopolski nigdy nie będzie już taki sam! (...) więcej

  Jako cyklista z przebiegiem blisko 250 tysięcy kilometrów pierwszy raz poczułem się tak poważnie potraktowany. Skoro marszałek Małopolski Jacek Krupa porzucił inne pilne zajęcia i zaapelował do miłośników dwóch kółek: "Wskakujcie na rowery! Mamy dla was coś wyjątkowego" - to od takiej deklaracji nie ma już odwrotu.

  Mapa tras rowerowych VeloMałopolska musi robić wrażenie nawet na tych, którym dotychczas wydawało się, że zjeździli już wszystkie drogi i bezdroża regionu. No więc wygląda na to - Kochani Cykliści – że byliśmy w błędzie. Dopiero teraz – czyli w praktyce najpóźniej do końca 2018 roku – będziemy mogli przejechać bezkolizyjnie, specjalnie wyznaczonym, oznakowanym i bezpiecznym szlakiem całą Małopolskę. Wzdłuż i wszerz. Dosłownie! Pomyślałbyś - Drogi Przyjacielu – że będziesz mógł się kopnąć rowerem nie oglądając na samochody (!) np. z Zakopanego do Tarnowa, albo z Brzeska do Oświęcimia? A to wszystko daleko od szosy! To ważne, bo dotychczas argument o niebezpiecznej bliskości pędzących samochodów skutecznie odstraszał bardzo wielu, by wsiąść na rower. Osobiście jestem podekscytowany takim rozwiązaniem, nawet jeśli spora część VeloMałopolska jest ciągle jeszcze tylko kolorową kreską na mapie. Czekam bardzo cierpliwie i sprawdzam w terenie, jak to będzie wyglądało.

  Czy wszyscy miłośnicy roweru będą zachwyceni? Oto jest pytanie! Z pewnością z tego grona wykluczyć trzeba będzie miłośników jazdy ekstremalnej, poszukujących mocnych wrażeń, czyli stromych podjazdów do wspinaczki i takich samych zjazdów. Trudno, nie tędy droga. To znaczy – cykliści-ekstremiści – nie jedźcie tą drogą! Nachylenie trasy nie przekraczające pięciu procent sprawia jednak, że trasy VeloMałopolska będą w zasięgu możliwości każdego, kto tylko potrafi wsiąść na rower i jechać przed siebie. To bardzo dobra wiadomość. Skoro rower i aktywność fizyczna mają stać się alternatywą (a może nawet terapią) dla współczesnych cyberuzależnień, to muszą dać szansę masowemu kolarstwu, a VeloMałopolska daje szansę każdemu. Rodziny z dziećmi, ludzie starsi albo początkujący cykliści z brzuszkami nie mogący pochwalić się jeszcze wielką formą – wszyscy oni bez najmniejszego problemu przejadą dowolnie wybrany odcinek VeloMałopolska. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

  A jeśli komuś trasa wyda się za łatwa, bo jego możliwości pozwalają na więcej – proszę bardzo Przyjacielu – pedałuj 100, albo i 150 km. Śniadanie zjedz w Muszynie, a obiad (jako zasłużoną nagrodę) w Tarnowie. Wybieraj co lubisz. Słowem trasy na każdą nogę.

  A przy okazji. Największy propagator kolarstwa w Polsce i pierwszy nasz kolarz zawodowy Czesław Lang zachęcając "Małopolska na rowery" przypomniał starą prawdę – przejechanie już tylko 5 km w tempie 140 uderzeń tętna na minutę wydłuża nasze życie o pięć lat! Oczywiście nie każde 5 km równa się pięć lat więcej, ale regularne wsiadanie na rower jest gwarancją dobrego zdrowia do późnej starości. Złośliwi oczywiście dodają, że do cyklistów starość nie przychodzi nigdy. Doprawdy zabawne.

  A skoro wspomnieliśmy o Muszynie, to od popradzkiego odcinka VeloMałopolska proponujemy zacząć. Wiosną tego roku burmistrz Jan Golba ogłosił, że m.in. przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego po polskiej i słowackiej stronie powstanie 180 km tras rowerowych. To nie tylko w skali Małopolski, ale i całego kraju największe przedsięwzięcie z zakresu infrastruktury rowerowej!

  Popradzki odcinek VeloMałopolska w Nowym Sączu będzie się łączyć z VeloDunajec. Dolina Popradu czy Dolina Dunajca? Która piękniejsza i która atrakcyjniejsza do jazdy rowerem? Taki odwieczny spór toczy się pomiędzy kolarzami, ale teraz będzie go można odłożyć na półkę z dyskusjami z gatunku "O wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy". Obydwie doliny największych sądeckich rzek znalazły się w sieci VeloMałopolska. My zaczynamy nad Popradem.

  Zobacz filmik i ruszaj!
  Wojciech Molendowicz

  „Małopolska, Muszyna-Zdrój, małopolski odcinek trasy Euro Velo”

   

  Galeria zdjęć

 • środa, 05 lipca 2017
  Cyfrowy detoks? Odkurz rower? Szukasz inspiracji? Na wszystkie te pytania znalazłem pozytywną odpowiedź podczas ostatnich trzech dni. A było to tak… (...) więcej

  Wtorek rano. Biskupice Radłowskie. VeloDunajec w fazie końcowej – trzydziestu pracowników utwardza pobocze, czyści asfalt, buduje wjazd na ten odcinek od strony pomnika 1939. Takiego ruchu w tym miejscu nie pamiętają najstarsi autochtoni.

  Tego dnia odcinek od Biskupic do Wietrzychowic przemierzyłem trzy razy – dwa razy rowerem i raz pieszo. Pomimo upału pod kaskiem nasunęło mi się kilka składnych myśli. Wietrzychowice – czy ktoś kiedyś przewidział, że ta wioska, która na pewno nie jest liderem swojego powiatu, stanie się teraz miejscem pielgrzymek dla następnych pokoleń cyklistów? Stacją rozdzielczą dwóch dróg rowerowych i trzech kierunków jazdy? Powszechnie znanym centrum naszego małopolskiego veloświata? Używając autostradowych porównań - kto wcześniej słyszał o Strykowie, Konotopie, czy Jędrzychowicach? Nikt lub tylko miejscowi. Tak teraz dzięki Wiślanej Trasie Rowerowej i Velo Dunajec możemy reklamować Wietrzychowice jako rowerową stolicę powiatu tarnowskiego i Powiśla Dąbrowskiego. Swoisty węzeł rowerowy, do którego i z którego warto startować, finiszować i obierać kierunki.

  Spoglądając z siodełka na południe z przerażeniem liczę upływające lata. Przede mną w oddali kominy niedomickiej Celulozy… A ja przecież wciąż pamiętam ogromny smród tej fabryki, który rozpełzał się po okolicy jeszcze trzydzieści lat temu. Potem przemysłowy upadek tego miasteczka, a teraz znowu wstępująca nadzieja w odradzającym się biznesowo miejscu. Pozytywnym przykładem jest też wynurzający się zza Dunajca stadion sportowy w Niecieczy. Dzisiaj to miejsce pełne sportowych emocji, socjologiczny fenomen wyrastający w środku tak naprawdę – niczego. Przykład ogromnego samozaparcia, pracy i pozytywnego myślenia. A ja naprawdę pamiętam czas, kiedy w tym miejscu pasły się krowy.

  Na tym w sumie krótkim odcinku (11,5 km) znajdziemy aż dwie przeprawy promowe. Prom na linii Wietrzychowice – Siedliszowice pozwoli nam na rowerową wycieczkę w stronę Ujścia Jezuickiego (znowu prom) oraz Borusowej (jeszcze jeden prom) i Szczucina. Wykorzystując natomiast prom z Pasieki Otfinowskiej do Otfinowa możemy dojechać np. na wspomniany stadion, a dalej do Żabna. Śpieszmy się wykorzystywać promy, tak szybko odchodzą. Chociaż ostatnio znowu wracają - jak ten w Tyńcu.

  Środa. Kraków. W samo południe. Projekt plaża i inauguracja kampanii pod hasłem Małopolska na rowery oraz podpisanie umowy na wsparcie przez Województwo Małopolskie organizacji Tour de Pologne. Czesław Lang wniósł niebywałe (pewnie włoskie) słońce, a Marszałek Krupa pomysł i merytoryczne przygotowanie. Ja wyniosłem stamtąd dobre wrażenia, koszyk pełen map oraz kilka ciekawych znajomości. Mimo temperatury, a prażyło niemiłosiernie, przetestowałem też kilka rowerów. Nie było z tym żadnych problemów. Za to ukłony dla organizatorów. Musiałem tylko użyć siły perswazji, kiedy łapczywie popatrzyłem na karbonową szosówkę. Dysponent dał mi ją dopiero po chwili zastanowienia oraz solennych zapewnieniach, że jednak umiem jeździć na czymś takim. Synu, gdybyś ty tylko wiedział, że moją pierwszą kolarzówkę dostałem już w 19 roku życia…

  Czwartek. Nie tak bardzo rano. Majkowice (nie ZegartowiceJ) nad Rabą. EuroVelo 4 w fazie początkowej i fragmentarycznej. Budowany jest właśnie odcinek od uroczej kładki pieszo-rowerowej prawobrzeżnym wałem Raby, który wkrótce będzie stanowił cześć tej sztandarowej trasy rowerowej do wschodniej granicy Małopolski. Odcinek krótki (2,5 km) i na razie gdzieniegdzie rozpoczęty. W sam raz dla testerów i specjalistów od miękkich szutrów. Warto zwrócić uwagę na samą kładkę łączącą Majkowice i Mikluszowice. Jest to obiekt zbudowany w 1974 roku, a odnowiony w 2012. Stanowi ciekawy punkt architektoniczny i jest dobrym miejscem do obserwacji bujnej przyrody tych okolic. Od Mikluszowic prastare stanowisko historyczne – Góra św. Jana z udokumentowaną przeszłością sięgającą X wieku. W Mikluszowicach docelowo VeloMetropolis (EV4) będzie się krzyżować z trasą VeloRaba.

  Potem spojrzenie na prace przy Miejscu Obsługi Rowerzystów w Kopaczach Wielkich. Prace bardzo zaawansowane – wiata stoi, grill oraz całe grillowe zaplecze również, kostka ułożona niemal w całości. Szkoda tylko, że znajdujący się tuż obok punkt biblioteczny zarasta trawą. Można by było w przyszłości zorganizować tam jakiś plener literacki z udziałem cyklistów. Myślę, że to dobry pomysł.

   

  Tomasz Wójcik

  Dyrektor Karpackiego Wyścigu Kurierów
  Zapalony rowerzysta

 • czwartek, 22 czerwca 2017
  Startuję z charakterystycznego miejsca – Kopaczów Wielkich, gdzie Uszwica wpada do Wisły. Powstaje tam kolejny MOR. Rośnie w dobrym miejscu, do którego łatwo trafić. Najbliższe atrakcje to restauracja i zabytkowa kapliczka. (...) więcej

  Na lewo WTR prowadzi na Wolę Zabierzowską, a na prawo w stronę Szczucina. Pierwszy przystanek (3,6 km od startu) zrobiłem przy przepompowni Natków. Zaraz za nią w stronę Szczucina rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków małopolskiej części WTR – zakole Wisły. Piasek, dzika plaża… Jednym słowem nastrojowo i romantycznie. Jeżeli stworzymy kiedyś listę najpiękniejszych widoków WTR, to ja głosuję na Natków!

  Przy okazji anegdota z trasy. Napotkany miejscowy rolnik powiedział mi, że to naprawdę żaden Natków, a przysiółek Przyjezierze, który tylko kiedyś jacyś urzędnicy Natkowem przezwali. Nie rozwijałem dalej tej dyskusji.

  6,5 km od startu kolejna stacja pomp w Woli Rogowskiej. Zaraz za nią (7,7 km) ciekawe miejsce – stary próg do odmierzania stanu wody. Każdy stopień ma podobno dokładnie 1 metr. Jest ich w sumie siedem. Wisła potrafi sporo nabroić, dlatego tutaj szczególnie docenia się potrzebę obwałowania.

  Śmiało zjeżdżam z wałów Wisły, przejeżdżam przez nitkę Kisieliny (9,5 km), aby dalej wspiąć się na wał Dunajca (nadal jadę WTR).

  Kolejna dobrze oznakowana ciekawostka to tzw. Cypel (11,5 km), czyli miejsce, w którym Dunajec uchodzi do Wisły. Odległość na znaku sugerowała, że mam do pokonania 1 km. Sprawdziłem – dokładnie 1,7km. Ale nie watro licytować się o każdy metr. Wspaniały krajobraz Cypla w pełni nam to wynagrodzi. To świetne miejsce - po lewej stronie rozciąga się Opatowiec, po prawej widzę przycumowany prom z Ujścia Jezuickiego.

  Po prawie czterech kilometrach wałem Dunajca docieram do końca tego odcinka i zjeżdżam na drogę gminną. Tablica z napisem: Szczucin 40, Wietrzychowice 1 budzi nadzieję, że kiedy będzie można wjechać stąd (oficjalnie) na Velo Dunajec i skierować się na południe.

  Tomasz Wójcik
  Dyrektor Karpackiego Wyścigu Kurierów
  Zapalony rowerzysta

 • wtorek, 13 czerwca 2017
  Kiedy widzę, co dzieje się w każdy weekend na Velo Dunajec od Ostrowa do Glowa, to mocno kibicuję wykonawcom następnego odcinka tej trasy w kierunku Wietrzychowic. Trzeba szybko rozładować kolarskie korki. (...) więcej

  Zanim jednak ten odcinek będzie w pełni gotowy, polecam wszystkim kierunek północno-wschodni Wiślanej Trasy Rowerowej (WTR) ze startem w Ujściu Jezuickim i metą w Szczucinie. Ten 30-kilometrowy fragment WTR jest w pełni gotowy do przyjęcia kolarzy. Szkoda więc, że obecnie goszczą oni na nim dość rzadko. Szczerze zachęcam do wybrania tego kierunku na rowerowe eskapady. Trasa jest kompletnie oznakowana, a ostatnio też świeżo wykoszona.

  Co warto zobaczyć? Zachęcam do zrobienia sobie pierwszego przystanku przy ujściu Dunajca do Wisły. To miejsce ciekawe zarówno krajobrazowo, jak i historycznie. Właśnie tam wkraczała do Kongresówski z Galicji Pierwsza Kadrowa. Było to dawno, bo w 1914 roku, ale pomnik marszałka Piłsudskiego przypomina o tym wydarzeniu na drugim brzegu Wisły - w świętokrzyskim Opatowcu. A teraz ważna informacja praktyczna: aby udać się tym tradycyjnym szlakiem i zobaczyć zapomniany nieco Opatowiec – człowiek z rowerem musi wyłożyć na przeprawę promową 2,5 złotego. Kart nie przyjmują.

  Po przejechaniu 7 kilometrów czeka nas kolejna przeprawa promowa – tym razem w Borusowej. Można tam dotrzeć zarówno rowerem, jak i samochodem (z rowerem na dachuJ). Tą drugą opcję polecam Wam, jeśli to właśnie w Borusowej chcecie rozpocząć swoją eskapadę, a swoje siły oszacowaliście tylko na pokonanie 23 km do Szczucina. Jednocześnie, jeśli czas nam na to pozwala, warto choć na chwilę zatrzymać się w tym miejscu. Już niedługo zmieni się ono nie do poznania, dzięki budowie mostu w ciągu drogi wojewódzkiej 973.

  Po 9,5 km od startu napotkamy ciekawy obiekt inżynierii wodnej oraz dobry punkt orientacyjny – przepompownię Hubenice. Zresztą cała WTR jest dużą atrakcją dla miłośników melioracji i sposobów na ujarzmianie naszej „królowej rzek”. Sam znam parę takich osób. Około 15,5 km od Ujścia kolejna przepompownia – Pawłów. W Pawłowie budowane jest też kolejne Miejsce Obsługi Rowerzystów (MOR). Teraz stoi tam konstrukcja wiaty, a teren wyłożony jest kostką. Z wszelkich zapowiedzi wynika jednak, że lada moment miejsce to będzie w pełni gotowe.

  Na 20 km od startu mijamy kolejną przepompownię. To dobry punkt obserwacyjny oraz doskonałe miejsce do opalania się na schodkach. Choć pewnie przy upalnej letniej pogodzie będziemy raczej chcieli unikać słońca.

  Ostatnie 10 kilometrów do Szczucina to ciągłe zbliżanie i oddalanie się od Wisły. Po dotarciu do tego niegdyś najdalej wysuniętego na północ miasta Austro – Wegier, znajdziemy wiele dobrze oznakowanych atrakcji turystycznych. Opuszczona stacja kolejowa dawnej „Szczucinki” wygląda dziś dość melancholijnie. Wokół wyrastają nowe firmy oraz (co szczególnie cieszy) kolejny MOR. I tym sposobem dojeżdżamy do mety WTR w Małopolsce, czyli mostu na Wiśle. Pora więc wracać albo dalej ruszyć w zawsze nieodgadnione Kieleckie.

  Tomasz Wójcik
  Dyrektor Karpackiego Wyścigu Kurierów
  Zapalony rowerzysta