VeloNatura (małopolski odcinek trasy EuroVelo 11)

VeloNatura (dł. ok. 188 km) to małopolski odcinek trasy EuroVelo 11 (europejska sieć szlaków rowerowych), która przebiegać będzie po najbardziej atrakcyjnych terenach doliny Popradu i Dunajca w otoczeniu Beskidu Sądeckiego i Pogórza. Będzie oferować ciekawe powiązania komunikacyjne, dzięki, którym miłośnicy dwóch kółek będą mieli szansę na dotarcie do ważnych historycznie ośrodków Małopolski: Krakowa, Tarnowa, Nowego i Starego Sącza czy miejscowości wczasowych i uzdrowisk: Piwnicznej, Muszyny oraz słowackich miejscowości doliny Popradu. Atrakcje znajdujące się w odległości kilku km od trasy zalicza się do największych w Polsce. Na trasie VeloNatura znajdują się m.in. uzdrowiska w dolinie Popradu tj. Żegiestów, Piwniczna, Muszyna jak również Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu, Jezioro Rożnowskie, Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach, czy Puszcza Niepołomicka z ośrodkiem hodowli żubrów.

W Małopolsce VeloNatura przebiegać będzie przez 7 powiatów i 17 gmin/miast, trzema odcinkami południowym, centralnym i północnym. Długość całej trasy wyniesie ok. 188 km, natomiast część odcinków pokrywa się z innymi trasami rowerowymi. Część odcinka południowego  tj. ok 45 km realizowana będzie w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej (od miasta Muszyna do miasta Nowy Sącz oraz po stronie Słowacji ok 19 km od miejscowości Milik do miejscowości Andrejówka). Centralna część trasy o dł. ok 90 km będzie wspólna z trasą  VeloMetropolis  od miasta Tarnów do miasta Niepołomice oraz wspólny przebieg z trasami Wiślana Trasa Rowerowa i VeloMetropolis na odcinku od Niepołomic do granicy miasta Krakowa. Część północna przebiegać będzie od granicy Krakowa do miejscowości Kościelec w powiecie proszowickim na długości ok 43 km, gdzie stykać się będzie z województwem świętokrzyskim. Trasa na tym odcinku nie przecina się z innymi trasami rowerowymi.

Przebieg trasy

Powiaty: Nowosądecki, Miasto Nowy Sącz, Brzeski, Tarnowski ,Miasto Kraków, Krakowski, Proszowicki

Gminy i miejscowości: Muszyna, Piwniczna Zdrój ,Rytro, Stary Sącz, Chełmiec, Łososina Dolna, Gródek n/Dunajcem, Czchów, Zakliczyn, Pleśna, Wojnicz, Tarnów, Wierzchoslawice, Kraków, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Proszowice.